Úvod > Aktuality > V Nevřeni na Plzeňsku se podíváte do kaolinového dolu
V Nevřeni na Plzeňsku se podíváte do kaolinového dolu
"> "> "> ">
Památky

V Nevřeni na Plzeňsku se podíváte do kaolinového dolu

Vydáno 11. června 2020
V Nevřeni na Plzeňsku se od začátku června opět konají pravidelné prohlídky kaolinového podzemí. Důl má v hloubce několika desítek metrů až 1 300 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 700 metrů. Prohlídku je třeba předem rezervovat v Centru Caolinum Nevřeň.
Kaolinový důlProhlídky dolu se v červnu konají vždy v pátek, sobotu, neděli a v úterý. O víkendu každou hodinu od 10:00 do 15:00 hodin, ve všední dny od 10:00 do 12:00 hodin. Prodej vstupenek zajišťuje Centrum Caolinum Nevřeň, vstupenky na konkrétní čas je třeba si předem a včas zarezervovat na emailu rezervace@centrumcaolinum.cz, případně telefonicky na tel. 723 469 874. Volné termíny jsou k nahlédnutí na webových stránkách centrumcaolinum.cz.

S sebou do dolu si nezapomeňte vzít pevnou obuv a teplé obečení, v dole se teplota pohybuje jen kolem 10°C. Prohlídka trvá 45 minut. Vzhledem ke zvýšenému hygienickému opatření kvůli pandemii koronaviru je každý návštěvník povinen si ke vstuppence zakoupit i tzv. bezpečnostní balíček (s rouškou, rukavicemi a čepicí) za 25 Kč. Bez tohoto balíčku není vstup do podzemí umožněn a vstupenky by vám propadly bez náhrady. Vstupenky do podzemí stojí 150 Kč, pro děti a seniory 100 Kč.
 

Kaolinový důl znáte z pohádky Čertí brko

Kaolinový důl NevřeňV Nevřeni se kaolin těžil od roku 1870 do roku 1897. Od té doby byl důl ponechán svému osudu a donedávna se dalo do kaolinového dolu v Nevřeni vlézt jen tajně betonovou rourou. Zpřístupnění utajené atrakce pomohlo otevření Centra Caolinum a také filmaři, kteří se v podzemí rozhodli natočit pekelnou část pohádky Čertí brko. Aby se do labyrintu kaolinových chodeb dostaly kamery a další technika, musel se udělat nový vstup. Tím nyní budou do nevřeňského podzemí chodit i návštěvníci.

Kaolinový důlDůl je unikátní z několika důvodů: kaolin se tady totiž těžil hlubinnou metodou a podzemní štolou dokonce jezdila úzkokolejka, ostatně chodby jsou až osmnáct metrů vysoké a šest metrů široké. V Česku se surovina pro výrobu porcelánu těžila jen ve dvou podzemních dolech – na Plzeňsku a v Hosíně na jihu Čech. Otevřený však je pouze nevřeňský důl.

Do lomu, jehož stěny mají bílou barvu, sestoupíte po schodišti. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 500 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 300 metrů. Některé chodby jsou až osm metrů široké, největší podzemní sál měří na výšku zhruba jako čtyřpodlažní dům.
Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin

V Nevřeni na Plzeňsku se v červnu 2019 otevřel pro návstěvníky bývalý hlubinný důl na kaolin, který znáte z pohádky Čertí brko. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 1 300 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 700 metrů. Některé chodby jsou až deset metrů široké.

Centrum Caolinum Nevřeň – expozice těžby kaolinu

Centrum Caolinum Nevřeň – expozice těžby kaolinu

V Nevřeni na Plzeňsku se nachází kulturní Centrum Caolinum, kde objevíte expozici o unikátní hlubinné těžbě kaolinu, která zde trvala celkem 27 let, a poznáte také geologickou historii regionu.