Úvod > Aktuality > V Nevřeni na Plzeňsku se turistům otevře kaolinový důl

V Nevřeni na Plzeňsku se turistům otevře kaolinový důl

Vydáno 12. června 2019 Památky
V Nevřeni na Plzeňsku se v pátek 14. června poprvé otevře nové turistické lákadlo - kaolinový důl. Slavnostní otevření proběhne v pátek, pro veřejnost se podzemí poprvé otevře v sobotu 15. června. Komentované prohlídky začínají každou půlhodinu od 9:30 do 16:30 hodin.
Kaolinový důlSlavnostní otevření dolu s doprovodným programem proběhne v pátek 14. června od 16:00 hodin, v tento den s prohlídkami pouze pro pozvané hosty. V sobotu a v neděli 15. a 16. června budou zahájeny prohlídky pro širokou veřejnost, a to každou půlhodinu od 9:30 do 16:30 (dle zájmu) po oba dny.

Prodej vstupenek bude zajišťovat Centrum Caolinum Nevřeň. Předprodej či rezervace vstupenek se na tento víkend ale neprovádí, vstupenky budou prodávány v pořadí dle příchozích a bude na nich vyznačeno datum, čas prohlídky a číslo skupiny. S sebou do dolu si nezapomeňte vzít pevnou obuv a teplé obečení, v dole se teplota pohybuje jen kolem 10°C. Prohlídka trvá 45 minut.

Důl bude pro veřejnost otevřen i během roku - o víkendech, svátcích, během prázdnin i ve vybrané dny během pracovního týdne. Rezervaci a prodej vstupenek bude zajišťovat Centrum Caolinum Nevřeň.
 

Kaolinový důl znáte z pohádky Čertí brko

Kaolinový důl NevřeňV Nevřeni se kaolin těžil od roku 1870 do roku 1897. Od té doby byl důl ponechán svému osudu a donedávna se dalo do kaolinového dolu v Nevřeni vlézt jen tajně betonovou rourou. Zpřístupnění utajené atrakce pomohlo otevření Centra Caolinum a také filmaři, kteří se v podzemí rozhodli natočit pekelnou část pohádky Čertí brko. Aby se do labyrintu kaolinových chodeb dostaly kamery a další technika, musel se udělat nový vstup. Tím nyní budou do nevřeňského podzemí chodit i návštěvníci.

Kaolinový důlDůl je unikátní z několika důvodů: kaolin se tady totiž těžil hlubinnou metodou a podzemní štolou dokonce jezdila úzkokolejka, ostatně chodby jsou až osmnáct metrů vysoké a šest metrů široké. V Česku se surovina pro výrobu porcelánu těžila jen ve dvou podzemních dolech – na Plzeňsku a v Hosíně na jihu Čech. Otevřený však je pouze nevřeňský důl.

Do lomu, jehož stěny mají bílou barvu, sestoupíte po schodišti. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 500 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 300 metrů. Některé chodby jsou až osm metrů široké, největší podzemní sál měří na výšku zhruba jako čtyřpodlažní dům.
Industry Open - nový festival otevře místa, kam se běžně nesmí

Industry Open - nový festival otevře místa, kam se běžně nesmí

Komentované prohlídky, exkurze do výroby, jízdy historických vozidel i parní vlak, hornický skanzen a také bohatý doprovodný program pro celou rodinu. To vše nabídne premiérový ročník festivalu Industry Open, který se koná o víkendu 13. – 14. června na několika místech v Plzni a Plzeňském kraji.

Centrum Caolinum Nevřeň - expozice těžby kaolinu

Centrum Caolinum Nevřeň - expozice těžby kaolinu

V Nevřeni na Plzeňsku se nachází kulturní Centrum Caolinum, kde objevíte expozici o unikátní hlubinné těžbě kaolinu, která zde trvala celkem 27 let, a poznáte také geologickou historii regionu.

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku - bývalý hlubinný důl na kaolin

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku - bývalý hlubinný důl na kaolin

V Nevřeni na Plzeňsku se v červnu 2019 otevřel pro návstěvníky bývalý hlubinný důl na kaolin, který znáte z pohádky Čertí brko. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 1 300 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 700 metrů. Některé chodby jsou až deset metrů široké.

Další aktuality

23.2.
2020
Vydejte se do Plzně za poznáním díla Adolfa Loose

Vydejte se do Plzně za poznáním díla Adolfa Loose

Plzeňsko a Český les | Památky
24.12.
2019
Na Vánoce se vypravte na hrad Radyně

Na Vánoce se vypravte na hrad Radyně

Plzeňsko a Český les | Památky