Úvod > Aktuality > V Nepomuku se nově otevře Svatojánské muzeum
V Nepomuku se nově otevře Svatojánské muzeum
"> "> ">
Kultura

V Nepomuku se nově otevře Svatojánské muzeum

  • Vydáno9. března 2015
Nepomuk, malebné výletní městečko vzdálené asi 35 km jihovýchodně od Plzně, vzdá hold svému nejslavnějšímu rodáku sv. Janu Nepomuckému otevřením muzea v barokní budově arciděkanství. První návštěvníci se do něj budou moci podívat v sobotu 21. března.
Sv. Jan NepomuckýExpozice Svatojánského muza navazují na činnost prvorepublikového Muzea svatojánských a jiných církevních památek, které bylo komunistickým režimem zrušeno v 50. letech. V obnovených expozicích muzea si můžete prohlédnout umělecká díla z období 18. – 20. století, dokládajících rozmanitost a bohatost kultu sv. Jana Nepomuckého. Pozoruhodné jsou v Nepomuku i oba místní kostely – gotický kostel sv. Jakuba a barokní kostel sv. Jana Nepomuckého, postavený na místě světcova rodného domu. Za zhlédnutí stojí také rodný dům malíře Augustina Němejce s expozicí obrazů ze života venkovského lidu na Plzeňsku.

Sv. Jan Nepomucký byl významnou historickou osobností, která svým životem a smrtí vytvořila morální a spirituální odkaz, jenž se rozšířil po celém světě. Kult našeho nejznámějšího světce a zemského patrona výrazně ovlivnil české výtvarné umění. I místní krajinný ráz a rozmanité projevy uměleckého znázorňování vypovídají o náboženské úctě, která mu byla po staletí vzdávána a je živá dodnes.
Město Nepomuk – rodiště sv. Jana Nepomuckého

Město Nepomuk – rodiště sv. Jana Nepomuckého

Rodištěm sv. Jana Nepomuckého je město s příznačným názvem Nepomuk na západě ČR. Díky řadě historických památek patří k vyhledávaným turistickým cílům.

Němejcův dům Nepomuk

Němejcův dům Nepomuk

Slavný nepomucký rodák, malíř Augustin Němejc, se dočkal opravy svého rodného domku. Prostory budovy slouží nyní jako galerie. Expozici zdobí, mimo jiné, replika Němejcovy opony z plzeňského Tylova divadla.

Svatojánské muzeum Nepomuk

Svatojánské muzeum Nepomuk

Návštěvníci mohou ve Svatojánském muzeu vidět na nové exponáty, jako například repliku lebky sv. Jana Nepomuckého speciálně vyrobenou na 3D tiskárně, dále na repliku Janova "jazyka", či repliku jeho lopatky, na jejímž výběžku lze zpozorovat známky mučení.