Úvod > Aktuality > V neděli se otevře zrekonstruovaná křížová cesta k Seibtově studánce
Seibtova studánka
"> Seibtova studánka "> Obnova krížové cesty "> Rozhledna Slovanka
Příroda

V neděli se otevře zrekonstruovaná křížová cesta k Seibtově studánce

  • Vydáno1. listopadu 2013
V neděli 3. listopadu se v Jizerských horách nedaleko Hrabětic, koná slavnostní otevření křížové cesty k Seibtově studánce, která se nachází v těsné blízkosti u rozhledny Slovanka. Slavnostní sraz účastníků je ve 13:30 hodin na počátku křížové cesty v Horním Maxově.
Seibtova studánkaKřížová cesta s celkem patnácti zastaveními vede z Horního Maxova k Seibtově studánce u rozhledny Slovanka a představuje zajímavou kulturní památku z první poloviny 19. století. Lesy České republiky se pro rekonstrukci rozhodly z důvodu celkově špatného stavu cesty, která je hojně využívána turisty při cestách po Jizerských horách. V rámci celkové renovace cesty Lesy ČR například opravily také samotnou Seibtovu studánku a cestu vybavily třemi tabulemi se zajímavými lokálními informacemi.

Křížovou cestu původně zřídili na památku bratři Antonín a Josef Seibt  v roce 1840. Jednomu z bratrů, který byl velice nemocen (nemohl chodit ani se jinak pohybovat) se zdálo, aby se nechal vyvézt na toto místo, kde vytékala voda, a aby mu zde vykopali jímku na vodu, ve které by mohl provádět koupele a vodní masáže. Též vodu pil a zdejším bahnem si dělal obklady. Po delší době se mu natolik ulevilo, že mohl chodit o holích. Za další čas se uzdravil tak, že dobře chodil o jedné holi. Na projektu s Lesy ČR úzce spolupracoval Spolek Patron, Liberecký kraj a město Lučany.
Seibtova studánka u Horního Maxova

Seibtova studánka u Horního Maxova

Podle pověstí zázračná Seibtova studánka se nachází nedaleko rozhledny Slovanka. V roce 1840 zde z vděčnosti nechali zřídit bratři Antonín a Josef Seibtovi křížovou cestu, která upomínala na zázračné uzdravení jednoho z nich.

Rozhledna Slovanka u Lučan nad Nisou

Rozhledna Slovanka u Lučan nad Nisou

Nejstarší železnou rozhlednu v České republice najdeme v Jizerských horách na vrchu Slovanka (dříve Seibtův vrch).

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl