!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V neděli se na náplavkách Vltavy v Praze otevřou zrekonstruované kobky
V neděli se na náplavkách Vltavy v Praze otevřou zrekonstruované kobky
"> "> "> "> ">
Zážitky

V neděli se na náplavkách Vltavy v Praze otevřou zrekonstruované kobky

Vydáno 9. března 2020
Zrekonstruované kobky v nábřežních zdech na pražských náplavkých Rašínova a Hořejšího nábřeží se pro veřejnost letos poprvé otevřou 15. března 2020. Akce je spojena se Dnem Vltavy a jedná se o zahájení letošní sezóny "v kobkách".
Otevření kobekV roce 2019 se podařilo dokončit rekonstrukci dvaceti "kobek" na pražských náplavkách Rašínova a Hořejšího nábřeží. Kulaté prostory dříve sloužily pro uskladnění materiálu dováženého do Prahy loděmi. Dnes v nich jsou kavárny, kulturní prostory, dílny pro veřejnost ale také wc. Naleznete zde pobočku Městské knihovny nebo expozici Paroplavební společnosti o pražské paroplavbě.

Hlavní myšlenkou návrhu rekonstrukce kobek bylo co možná nejjednodušší a nejčistší propojení vnitřního a vnějšího prostoru. Vizuálně a výtvarně je nejviditelnější doplnění obloukové klenby kobek o velká kruhová okna, která fungují jako otáčivé pivotové dveře. Sklo má elipsovitý tvar a to největší měří v nejširším místě asi 5,4 metru.

kobkaZahájení sezóny 2020 v kobkách se uskuteční v neděli 15. března. Na Rašínově nábřeží bude otevřena kobka č. 5 Lab Café, č. 6 Zyos (kavárna) a č. 10 a 11, kde sídlí Avoid Gallery a Café. Na Hořejším nábřeží se uskuteční promenáda obřích ryb a otevřeny budou kobky č. 9 trenažér zdolávání ryb s Pražským rybářským svazem, č. 10 DIY dílna  (DoItYourself) a kavárna, č. 11 wc, č. 16 Městská knihovna v Praze a č. 17 Informační stánek TCP s výstavou fotografií z rekonstrukce náplavek. Mezi kobkami můžete využít také přívoz Vyšehrad.

Den VltavyAkce se uskuteční v rámci Dne Vltavy, který pořádá Vševltavský spolek a mimo otevření "kobek" nabídne také plavby velkými i malými loděmi, den otevřených dveří Veslařského klubu Slavia, nezapomenutelné vodnické hrátky nad hladinou, plavební písně skupiny Matylda anebo volný vstup do Muzea Karlova mostu.
Kobky na pražských náplavkách

Kobky na pražských náplavkách

Na pražských náplavkách Rašínova a Hořejšího nábřeží se nacházejí zrekonstruované "kobky", kulaté prostory dříve sloužící pro uskladnění materiálu dováženého loděmi. Dnes v nich jsou kavárny, kulturní prostory, ale také wc.

Muzeum Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!