Úvod > Aktuality > V sobotu přijede svatý Martin na Jiřák
V sobotu přijede svatý Martin na Jiřák
"> "> "> ">
Gurmánská turistika

V sobotu přijede svatý Martin na Jiřák

  • Vydáno8. listopadu 2019
V letošním roce výjimečně o něco dříve, a to již v sobotu 9. listopadu 2019, bude slavnostním přípitkem zahájen už osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Můžete se opět těšit na oslavu mladého vína a s ním se snoubící gastronomie, v níž vyniká tradiční pečená husa, houskový knedlík a zelí. Nebudou chybět vyhřívané stany, které bude možné využít k degustaci vína a dalšího občerstvení.
Svatomartinská husa JiřákVíce než dvacet českých a moravských vinařství přiveze v sobotu 9. listopadu na náměstí Jiřího z Poděbrad k degustaci svá vína. Pečené svatomartinské husy pocházejí z českého chovu a budou se podávat jak jinak s knedlíkem a se zelím. Svatomartinská vína jsou první vína z podzimního sběru. Na trh bývají uvedena již několik týdnů po sklizni a jsou určena k rychlému spotřebování. Sami vinaři doporučují, aby bylo víno vypito do jara.

Akce bude zahájena v 10 hodin, program pak bude pokračovat do 19:00. Prodávat se budou husí stehna s knedlíkem a zelím, husí kaldoun a další husí speciality. Kromě toho se můžete těšit na slovenské sýry a uzeniny, belgické hranolky, tyrolské speciality a vinařství Mikulica, Košut, Drmola, Gréger, Žůrek, Spielberg, Konečný, Hrozínek, Tetur a další. Vstup na akci je tradičně zdarma.
Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.