Úvod > Aktuality > V Národním technickém muzeu ožije o víkendu parní lokomotiva!
V Národním technickém muzeu ožije o víkendu parní lokomotiva!
"> ">
Památky

V Národním technickém muzeu ožije o víkendu parní lokomotiva!

  • Vydáno24. března 2015
O víkendu 28. a 29. března 2015 se v Národním technickém muzeu již podruhé představí parní lokomotiva Orenstein & Koppel na rozchodu 600 mm, která byla společností První kolínská lokomotivní, s.r.o. postavena podle originálních výkresů a fotografií a je tedy nejen plně funkční, ale je i historicky věrnou kopii původního typu, který na přelomu 19. a 20. století vyráběla berlínská firma Orenstein & Koppel.
replika-parni-lokomotivy.jpgV Národním technickém muzeu technika ožívá - o víkendu 28. a 29. března 2015 se zde již podruhé představí první parní lokomotiva vyrobená v České republice. Jde o typ lokomotivy, který byl rozšířen doslova po celém světě a sloužil mnoho desítek let na polních a průmyslových drahách úzkého rozchodu. Stavba této lokomotivy a především zvládnutí dávno nepoužívaných výrobních postupů představuje zcela mimořádný počin jak z hlediska schopností českého průmyslu, tak i z pohledu historicko-technického. Poslední parní lokomotiva byla totiž u nás postavena na počátku 60. let 20. století.

replika v akciLokomotiva bude předvedena veřejnosti v sobotu 28. a v neděli 29. března 2015 ve venkovním areálu budovy NTM na Letné. Jízdu repliky lokomotivy Orenstein & Koppel doprovodí komentované prohlídky a projekce, během níž se budou moci návštěvníci seznámit s procesem její stavby. Národní technické muzeum prezentací této lokomotivy pokračuje v projektu pravidelných akcí, při kterých v muzeu ožívá technika a technické exponáty jsou představovány v akci.

Všem zájemcům ještě připomínáme, že v sobotu 28. března 2015 na Den učitelů je vstup do muzea pro všechny jen za 50 Kč. Muzeum bude otevřeno od 10 do 18 hodin. Další víkendovou akcí, která se na rok 2015 v rámci tohoto cyklu připravuje, bude ukázka historických kočárů a jejich stavby.
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.