Úvod > Aktuality > V Náchodě se chystá nová zámecká expozice
V Náchodě se chystá nová zámecká expozice
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

V Náchodě se chystá nová zámecká expozice

  • Vydáno19. června 2021
Honosné knížecí sídlo na hranici mezi Českou republikou a Polskem vás okouzlí. Z gotického hradu, založeného v polovině 13. století, byl na přelomu 16. a 17. století přestavěn na renesanční zámek. Zámecké okruhy budou letos skutečně zcela nové. První okruh bude věnován Piccolominiům, tedy rodině, která vlastnila zámek od doby třicetileté války následujících 150 let. Návštěvníci uvidí například její reprezentační pokoje, stejně jako apartmán majitele panství Ottavia II. a apartmán jeho matky Anny Viktorie. Mezi další zajímavosti patří návrat celé kolekce portrétů po 70 letech zpět na původní místo do Piccolominského sálu.
Svou dnešní architektonickou podobu získal náchodský zámek během přestaveb a interiérových úprav v 17. a 18. století. Mezi nejvýznamnější majitele Náchoda patřili Smiřičtí ze Smiřic, italský rod Piccolominiů, Kuronští a německý knížecí rod Schaumburg-Lippe.

Prohlídková trasa na náchodském zámku pod názvem Zámek za Schaumburgů bude zaměřena na knížecí rod Schaumburg-Lippe, který Náchod vlastnil ve 2. polovině 19. století, a to zejména na Viléma Karla Augusta ze Schaumburg-Lippe a jeho manželku Bathildis Amalgunde. Jednotlivé místnosti budou zařízeny tak, aby odpovídaly privátnímu bytu Viléma a Bathildis a pokojům jejich dětí. Bude zde i jídelna a změnou projde i arkádová chodba. Tento okruh se veřejnosti představí na začátku července, s tímto datem budou také zahájeny zkrácené prohlídky pro rodiče s dětmi.

Kromě rozsáhlých změn na prohlídkových trasách začala na náchodském zámku obnova statistického zajištění rizalitu a odvodnění teras, druhým rokem pokračuje celková revitalizace Zámeckého kopce.
Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Cesta Boženy Němcové

Cesta Boženy Němcové

Cesta Boženy Němcové je červeně značená turistická značka vedoucí z Náchoda do České Skalice a přes Červený Kostelec do Chvalkovic. Cestou pěší turisty zavede do Babiččina údolí, k Barunčině škole či do Muzea Boženy Němcové. Trasa měří 40,5 km.

Náchod

Náchod

O náchodském zámečku vršku kulatého jste si určitě zpívali už na základní škole, ale zajímavých míst jako dělaných pro výlety tu najdete mnohem víc. Například náměstí se dvěma radnicemi, v jehož dlažbě je zasazena koňská podkova. Když se na ni postavíte a bude si něco přát, prý se vám to splní!

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, která leží nedaleko Ratibořického zámku v Ratibořickém údolí. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička.

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex má celkem pět nádvoří a nabízí zajímavou atmosféru. K vidění jsou tři samostatné prohlídkové okruhy.

Medvědárium na zámku Náchod

Medvědárium na zámku Náchod

Medvědárium bylo na náchodském zámku zřízeno pro medvědy Ludvíka a Dášu v původním hradním příkopu o rozměrech 74x12 m již v roce 1994. Jde o největší medvědinec v Čechách.

Věž s hladomornou na zámku Náchod

Věž s hladomornou na zámku Náchod

Věž je dominantou celého náchodského zámku a zároveň je jeho nejstarší dochovanou částí. Roku 1570 byla poškozena bleskem a při následné opravě opatřena otevřeným ochozem s lucernou a bání. Na vyhlídku vede 141 schodů, odměnou za jejich vystoupání je nádherný výhled do širokého okolí.

Piccolominská zahrada na zámku Náchod

Piccolominská zahrada na zámku Náchod

Z nádvoří náchodského zámku mohou návštěvníci vstoupit do Piccolominské zahrady, která byla založena roku 1751 ve francouzském stylu na bývalém severním bastionu z třicetileté války. Zahrada dostala své jméno po císařském vojevůdci Ottaviu Piccolominim, který vlastnil Náchod za třicetileté války.

Lázně Běloves v Náchodě

Lázně Běloves v Náchodě

Lázně Běloves na okraji města Náchoda byly založeny v roce 1818 a základem zdejší léčby bylo podávání přírodních uhličitých koupelí, známá byla i místní lahodná minerálka IDA. Dnes velmi zchátralý lázeňský areál již není v provozu.