Úvod > Aktuality > V Muzeu Metoděje Vlacha se dokončuje replika legendárního letounu G-III
V Muzeu Metoděje Vlacha se dokončuje replika legendárního letounu G-III
">
Památky

V Muzeu Metoděje Vlacha se dokončuje replika legendárního letounu G-III

  • Vydáno12. ledna 2017
Přímo před očima návštěvníků je na okraji expozice Muzea Metoděje Vlacha vystaven právě dokončovaný letoun Caudron G3. Během návštěvy tak můžete sledovat jak probíhá dokončování stavby repliky tohoto letounu z roku 1913. Dokončovací práce budou probíhat v jarních měsících letošního roku.
Letoun G IIIBratři Gaston a René Caudronovi vyráběli od roku 1909 ve své firmě "Société des aeroplanes Caudron" v Issy-les-Moulineaux letouny. V prosinci 1913 letěl G-III poprvé a v květnu 1914 překonal do té doby Němci držený rekord v letové délce, a to 16 hodin a 28 minut.
 
Z dalších významných úspěchů tohoto stroje nutno uvést v roce 1919 přistání pilota Julese Védrinese na střešní terase Galeries Lafayette v Paříži a přelet vrcholu Mont Blancu pilota Durafoura. Něžné pohlaví za kniplem zastupuje pilotka De la Roche, která překonala ženský výškový rekord 3900 m a Adrienne Bollandová, které se roku 1912 podařilo přeletět Andy. Stroj byl nasazen také za první světové války a i na poli válečném zaznamenal mnoho úspěchů.
 
Letadlo G-IIIDodnes se dochovalo asi 150 exemplářů, a jeho funkční repliky byste spočítali na prstech. Muzeum Metoděje Vlacha si proto dalo za cíl jeden Caudron G3 sestrojit. Drak letounu z duralových trubek a profilů postavil a potáhl pan Petr Svoboda. Letoun má rozpětí křídel 11m a bude ho pohánět australský hvězdicový sedmiválec Rotec R2800 o výkonu 110HP. Finální lakovací, montážní a instalační práce v současné době intenzivně dokončují piloti Nadace Letadlo Metoděje Vlacha.
Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí návštěvníkům nevšední podívanou na historii letectví. Sbírka více než 25 letadel se skládá z historických i současných strojů.

Další aktuality