Úvod > Aktuality > V Muzeu Českého ráje si prohlédnete poklady od pravěku po současnost
V Muzeu Českého ráje si prohlédnete poklady od pravěku po současnost
"> "> ">
Kultura

V Muzeu Českého ráje si prohlédnete poklady od pravěku po současnost

  • Vydáno1. května 2015
Poklad!!! výkřik, který od nepaměti vzrušuje dobrodruhy a snílky. Vítaný závěr pověstí a pohádek, odměna za věrnost a vytrvalost, příslib bohatství a šťastného života. Pokladem však může být cokoliv v dané chvíli cenného: pro trosečníka krabička zápalek, pro vojáka na frontě II. světové války ampule penicilínu. Výstava Poklad v Muzeu Českého ráje chce ukázat, jak si poklad (v řeči archeologů zvaný depot) představovali lidé od doby kamenné po současnost a jak se měnila představa o tom, co je cenné. Zajímavé předměty si můžete prohlédnout do 7. června 2015.
klenotnice-poklad.jpgNejstaršími exponáty výstavy Poklad!!! jsou ukázky z jednoho z mála depotů neolitických kamenných nástrojů (z lokality Vitiněves), následují  měděné a bronzové zbraně a ozdoby z pozdní doby kamenné (např. unikátní soubor dýk z Luštěnice nebo měděné sekery a sekeromlaty z Mlázovic či Roudnice). Své místo zde mají i předměty ze železa, protože i ty bývaly coby drahocenný poklad dočasně ukládány do země.

Autoři výstavy zůstali věrni koncepci muzejní Klenotnice, takže na výstavě převažují výrobky z drahých kovů. Od pravěkých smotků zlatého drátu nebo keltských "duhovek" k mincím, šperkům a klenotům, které byly kdysi za dramatických okolností ukryty a mnohem později náhodně objeveny.  Řada z nich jsou přitom archeologické objevy z Pojizeří – například výjimečný nález svitků zlatého drátu a bronzových seker z Nové Telibi z mladší doby bronzové či stříbrné slitky z Pískové Lhoty (0,75 kg), které byly na samém počátku středověku uloženy do hliněného hrnce. Ovšem těšit se můžete také na exkluzívní exponáty z Královéhradecka. Například zlaté hradecké "osmičky" z mladší doby bronzové a středních Čech – keltský "poklad" z Týnce nad Labem.

Stříbrné šperkyMezi nálezy ze středověku a novověku převažují mincovní depoty, jen vzácně byly nalezeny rozměrnější zlatnické artefakty, jako třeba pozlacený renesanční pás s drahokamy zapůjčený z Muzea v Týně nad Vltavou. Specifickým druhem pokladu je poklad chrámový, který se při kostelích a klášterech utvářel dary bohatých donátorů. Zde jej představují kalichy, monstrance, relikviáře a další vzácná preciosa zapůjčená z litoměřického biskupství a kapituly. Mezi nimi nepochybně zaujme také filigránový kalich a kropenka s granáty a zazáří velký a cenný briliant na zlaté barokní lunuli (část monstrance).

MinceV závěru připomenou nejmladší exponáty uložené kolem poloviny 20. století doby a události teprve nedávno minulé, okupaci, po ní odsun sudetských Němců nebo únorový převrat a znárodňování, vždy poznamenané nejistotou a obavami z budoucnosti. V nich byl poklad alespoň jakousi nadějí na přežití a nový začátek a s odstupem let také klíčem k pátrání po neznámém napínavém příběhu. Novodobou tedy demonstruje nález mincí, které krátce po Mnichovské dohodě uschoval někdo do dělostřeleckého granátu a zakopal v Roztokách u Jilemnice. K vidění je i zavařovací sklenice s rodinnými šperky, kterou do starého pařezu ukryli Němci při odsunu z Mladoboleslavska.

Výstava je k vidění v Klenotnici Muzea Českého ráje do 7. června 2015. V květnu je zde otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.Vstupné vyjde na 50 korun.
Expozice Klenotnice v Turnově

Expozice Klenotnice v Turnově

V podzemních prostorách Muzea Českého ráje v Turnově je umístěna expozice Klenotnice, která prezentuje práce v oblasti broušení a zasazování drahokamů, stříbrnictví, rytí kovů, uměleckého kovářství, odlévání kovů a restaurování Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné školy v Turnově.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl