Úvod > Aktuality > V multifunkční aule Gong se otevřela nová Galerie města Ostravy
V multifunkcní aule Gong se otevrela nová Galerii mesta Ostravy
"> V multifunkcní aule Gong se otevrela nová Galerii mesta Ostravy "> Slow Dancing se skládá z 54 monumentálních videoportrétu predních profesionálních tanecníku
Kultura

V multifunkční aule Gong se otevřela nová Galerie města Ostravy

  • Vydáno10. prosince 2013
Vernisáží děl českého výtvarného umělce Miloše Šejna a amerického výtvarníka s českými kořeny Davida Michalka se otevřela nová Galerie města Ostravy, kterou najdete v multifunkční aule Gong v Ostravě-Vítkovicích. Společným tématem výstavy obou autorů je lidské tělo.
Výstava Davida Michalka a Miloše ŠejnaZákladní ideou Galerie města Ostravy je instituce bez vlastního sbírkového fondu, zaměřená na prezentaci špičkového současného domácího i zahraničního výtvarného umění. Až do 4. ledna 2014 si v nové galerii ve dvoraně a hlavním výstavním sále multifunkční auly Gong můžete prohlédnout supermoderní výstavu s názvem David Michalek: Slow dancing & Figure studies s Miloš Šejn: Vznášení a padání, kterou tvoří monumentální videoinstalace Davida Michalka ze série figurálních a pohybových studií a fotografie a kresby českého umělce Miloše Šejna.

Slow Dancing se skládá z 54 monumentálních videoportrétů předních profesionálních tanečníků z celého světa, kteří předvádějí tance různých stylů a z různých kultur. Každý tanečník dostal za úkol zatančit pětivteřinovou sekvenci, která má začátek, střed i konec. V každém portrétu uvidíte přibližně desetiminutový záznam téměř neznatelného a extrémně zpomaleného pětivteřinového pohybu.

Figure Studies pak představují v podstatě vědecký pohled na dynamiku lidského těla. Jednou z hlavních poloh Šejnova díla je zkoumání výrazových možností vlastního těla a vytváření dynamických tělových skulptur zachycených na fotografii a videu. Na výstavě uvidíte dvě „vodní“ série – Rudé tělo a Těla noci I & II,které jsou fascinujícími studiemi pohybu lidského těla ve vodním živlu. Spektra světel tajemně levitující v tmavém prostoru, ponořující se a mizící, amorfní látka efemérně se odrážející v bublinách a zhmotňující se do tvaru těla, aby se opět rozpustila do stínů a záblesků světla – to vše se skládá do krásných obrazů.


Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se proměnil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví. Po vyhlášené soutěži získal název Gong.

Galerie Plato Ostrava – prostor pro umění

Galerie Plato Ostrava – prostor pro umění

Městská galerie pro současné umění působí na ploše téměř 5000 m² v historické budově jatek v centru Moravské Ostravy. Budova městských jatek představuje ojediněle dochovaný industriální celek, dosvědčující rozvoj potravinářské výroby a rychlou urbanizaci města.

Další aktuality