Úvod > Aktuality > V Mostě se otevře expozice druhé světové války
V Mostě se otevře expozice druhé světové války
">
Památky

V Mostě se otevře expozice druhé světové války

  • Vydáno16. dubna 2015
Od května se v Mostě po roce otevře "staré krematorium" – Památník obětem II. světové války, s expozicí přibližující osudy lidí ve městě a okolí, v období 1938-1945. Tehdejší život zachycují fotografie, dokumenty, nálezy z bitev, modely bojové techniky a zmapované lidské osudy. V sobotu 25. a v neděli 26. dubna se sem můžete vypravit na Den otevřených dveří.
Památník MostMezinárodní památník obětem 2. světové války vznikl roku 2014 rekonstrukcí starého městského krematoria na mosteckém hřbitově. Stavba pochází z let 1923-1924 a byla postavena Ing. Antonem Svitilem podle plánů vídeňského architekta Augusta Kirsteina, který si zvolil tradiční předlohu – klasicistní chrám.

Památník připomíná 12 tisíc obětí války celkem čtrnácti národností a tisíce lidí, kteří prošli zdejšími lágry. Expozice přibližuje osudy lidí v Mostě a okolí v období 1938-1945, ať už jeho obyvatel nebo zavlečených válečných zajatců a nuceně nasazených. Tehdejší život zachycují fotografie, dokumenty, nálezy z bitev, modely bojové techniky a zmapované lidské osudy. Na vybudování památníku přispěli mimo jiné také váleční veteráni z Nizozemí, Ruska a Itálie.

Malý muzejní sál je od května do října otevřen každé úterý a čtvrtek od 10 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin a v neděli od 13 do 16 hodin. V ostatní dny je možné přijít pod telefonické domluvě, předem se objednávají větší skupiny. V sobotu 25. a v neděli 26. dubna se sem můžete vypravit od 12 do 16 hodin na Den otevřených dveří.
Mezinárodní památník obětem 2. světové války v Mostě

Mezinárodní památník obětem 2. světové války v Mostě

Na mosteckém hřbitově se nachází stavba starého krematoria, ve které naleznete Památníku obětem II. světové války. Expozice dokumentuje válečné události let 1938–45 na Mostecku. Připomíná tisíce obětí války a lidí, kteří prošli zdejšími pracovními a zajateckými tábory.