Úvod > Aktuality > V Mostě nahlédnete do historie od Keltů po Otce vlasti
V Mostě nahlédnete do historie od Keltů po Otce vlasti
"> "> ">
Zážitky

V Mostě nahlédnete do historie od Keltů po Otce vlasti

  • Vydáno10. května 2016
Velkolepá historická podívaná s názvem Od Keltů po Otce vlasti se odehraje v pátek 13. a především potom v sobotu 14. května v areálu přesunutého kostela v Mostě. Do Mostu se sjedou Keltové, Římani a Germáni, kteří mezi sebou svedou lítou bitvu. Starověcí řemeslníci předvedou svůj um, muzikanti své nástroje, znít bude keltská hudba a večer ukončí keltský ohňový rituál Beltain.
Nenechte si ujít velkolepou historickou podívanou v Mostě, která spojí oslavy 700. výročí narození Karla IV. s neméně atraktivní oslavou keltského svátku Beltain. Část programu bude věnována středověku, který připomene Karla IV., jenž udělil Mostu viniční právo, diváky čekají rytířské turnaje, sokolníci nebo výstava divadelních kostýmů ze hry Noc na Karlštejně.

Bohatý program je připraven speciálně pro děti, které potěší například obří loutka krále a císaře Karla IV. Věž přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie bude pro návštěvníky otevřena až do 20 hodin.
 

Oslavte narozeniny Karla IV.

Kostel v MostěAkce Od Keltů po Otce vlasti se bude konat v areálu děkanského kostela od 10:00 do 18:30 hodin. Přímo před kostelem naproti parkovišti bude umístěno malé podium, na kterém bude probíhat program pro dětské návštěvníky. V blízkosti podia budou mít stanoviště prodejní stánky ze současnosti. Za rybníkem bude umístěna středověká vesnice k oslavám narození Karla IV.

V rámci programu se můžete těšit na rytířský turnaj na koních – utkání slavných rytířů, šermířské vystoupení, dobovou kapelu, dobové taneční vystoupení, pouliční divadlo, kejklířské představení, vystoupení provazochodce nebo ukázku sokolnictví. Středověkou atmosféru doplní rytířský tábor, výstava zbraní, středověké tržiště a řemeslné dílny pro dospělé i pro děti.
 

Beltain – keltský svátek ohňů

OheňZároveň se v areálu bude konat i oslava keltského svátku Beltain, slavnosti ohňů k uctění boha Belena. Tato akce začne již 13. 5. v odpoledních hodinách ukázkou stavby táborů Germánů, Římanů a Keltů dle dobových pravidel a zvyklostí. Následovat bude koncert keltské hudby Jolly Buskers. V sobotu 14. 5. pokračuje akce hlavním programem od 10:00 do 20:00 hodin, ve kterém bude k vidění malá a velká bitva, druidův obřad za použití velkých ohňů, ukázky sklářství ve středověku, představení výzbroje a výstroje římských legionářů s ukázkou boje X legio, ukázky vývoje zbraní od pravěku po starověk, ukázka výcviku a taktiky římských legionářů, představení germánských válečníků.

Atmosféru doplní keltská vesnička, ukázka dalších řemesel, lukostřelba pro veřejnost, jízda na koni stepního plemene (bez sedla) a jiné. V neděli 15. 5. v dopoledních hodinách bude probíhat bourání táborů dle dobových pravidel, na které se může veřejnost podívat.
 

Navštivte i kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Most jarníKostel a kaple budou po oba dva dny konání akce otevřeny do 18:00 hodin, na věž kostela můžete vystoupat až do 20:00 hodin. Vše bude za zvýhodněné vstupné. Městské divadlo v Mostě dodá 10 kostýmů z hry Noc na Karlštejně, které budou po dobu akce vystaveny v kapli.

V těsné blízkosti kostela bude připraveno oddechové centrum současnosti. Zde bude místo pro současné stánky s občerstvením a jiné prodejce, kteří tak nebudou narušovat dobově laděné akce ke Karlu IV. a Beltain. Středem této odpočinkové zóny bude podium s dětským programem. Ten se bude skládat z interaktivních vstupů (20 – 40 minut) charakteru pohádky – např. Otesánek, Černá rodinka, Obludárium. Součástí těchto vstupů jsou obří třímetrové loutky. Děti tak potěší například obří loutka krále Karla IV., která bude jezdit mezi diváky a hrát s dětmi kuželky.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie je známý kvůli svému přesunu. Byl přemístěn o celých 841 metrů. Díky tomu je kostel dodnes považován za raritu světového formátu.