Úvod > Aktuality > V Mostě nahlédnete do historie od Keltů po Otce vlasti
Zážitky

V Mostě nahlédnete do historie od Keltů po Otce vlasti

  • Vydáno10. května 2016
Velkolepá historická podívaná s názvem Od Keltů po Otce vlasti se odehraje v pátek 13. a především potom v sobotu 14. května v areálu přesunutého kostela v Mostě. Do Mostu se sjedou Keltové, Římani a Germáni, kteří mezi sebou svedou lítou bitvu. Starověcí řemeslníci předvedou svůj um, muzikanti své nástroje, znít bude keltská hudba a večer ukončí keltský ohňový rituál Beltain.
Nenechte si ujít velkolepou historickou podívanou v Mostě, která spojí oslavy 700. výročí narození Karla IV. s neméně atraktivní oslavou keltského svátku Beltain. Část programu bude věnována středověku, který připomene Karla IV., jenž udělil Mostu viniční právo, diváky čekají rytířské turnaje, sokolníci nebo výstava divadelních kostýmů ze hry Noc na Karlštejně.

Bohatý program je připraven speciálně pro děti, které potěší například obří loutka krále a císaře Karla IV. Věž přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie bude pro návštěvníky otevřena až do 20 hodin.
 

Oslavte narozeniny Karla IV.

Kostel v MostěAkce Od Keltů po Otce vlasti se bude konat v areálu děkanského kostela od 10:00 do 18:30 hodin. Přímo před kostelem naproti parkovišti bude umístěno malé podium, na kterém bude probíhat program pro dětské návštěvníky. V blízkosti podia budou mít stanoviště prodejní stánky ze současnosti. Za rybníkem bude umístěna středověká vesnice k oslavám narození Karla IV.

V rámci programu se můžete těšit na rytířský turnaj na koních – utkání slavných rytířů, šermířské vystoupení, dobovou kapelu, dobové taneční vystoupení, pouliční divadlo, kejklířské představení, vystoupení provazochodce nebo ukázku sokolnictví. Středověkou atmosféru doplní rytířský tábor, výstava zbraní, středověké tržiště a řemeslné dílny pro dospělé i pro děti.
 

Beltain – keltský svátek ohňů

OheňZároveň se v areálu bude konat i oslava keltského svátku Beltain, slavnosti ohňů k uctění boha Belena. Tato akce začne již 13. 5. v odpoledních hodinách ukázkou stavby táborů Germánů, Římanů a Keltů dle dobových pravidel a zvyklostí. Následovat bude koncert keltské hudby Jolly Buskers. V sobotu 14. 5. pokračuje akce hlavním programem od 10:00 do 20:00 hodin, ve kterém bude k vidění malá a velká bitva, druidův obřad za použití velkých ohňů, ukázky sklářství ve středověku, představení výzbroje a výstroje římských legionářů s ukázkou boje X legio, ukázky vývoje zbraní od pravěku po starověk, ukázka výcviku a taktiky římských legionářů, představení germánských válečníků.

Atmosféru doplní keltská vesnička, ukázka dalších řemesel, lukostřelba pro veřejnost, jízda na koni stepního plemene (bez sedla) a jiné. V neděli 15. 5. v dopoledních hodinách bude probíhat bourání táborů dle dobových pravidel, na které se může veřejnost podívat.
 

Navštivte i kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Most jarníKostel a kaple budou po oba dva dny konání akce otevřeny do 18:00 hodin, na věž kostela můžete vystoupat až do 20:00 hodin. Vše bude za zvýhodněné vstupné. Městské divadlo v Mostě dodá 10 kostýmů z hry Noc na Karlštejně, které budou po dobu akce vystaveny v kapli.

V těsné blízkosti kostela bude připraveno oddechové centrum současnosti. Zde bude místo pro současné stánky s občerstvením a jiné prodejce, kteří tak nebudou narušovat dobově laděné akce ke Karlu IV. a Beltain. Středem této odpočinkové zóny bude podium s dětským programem. Ten se bude skládat z interaktivních vstupů (20 – 40 minut) charakteru pohádky – např. Otesánek, Černá rodinka, Obludárium. Součástí těchto vstupů jsou obří třímetrové loutky. Děti tak potěší například obří loutka krále Karla IV., která bude jezdit mezi diváky a hrát s dětmi kuželky.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie je známý kvůli svému přesunu. Byl přemístěn o celých 841 metrů. Díky tomu je kostel dodnes považován za raritu světového formátu.

Další aktuality

Kam v Ústí na výlet do přírody? Projděte se od Větruše k Vrkoči Labskými vrchy

Vysoko nad městem Ústí nad Labem se vypíná vrchol s krásnými výhledy do tří stran na labské údolí a prstenec okolních kopců. Jeho ozdobou je výletní zámeček Větruše, kde najdete restauraci s terasou, vyhlídkovou věž a několik sportovišť. Je to ideální cíl výletů s dětmi, které zde potěší prolézačky a pískoviště, ale také skvělý začátek pěšího výletu podél Labských vrchů ke skalnímu útvaru Vrkoč. Značená stezka vás od Větruše dovede na další zajímavá místa v okolí, například k Vaňovskému vodopádu na Podlešínském potoce.
Ústecký kraj | Letní sporty

Zoo Děčín připravila na sobotu levnější vstup pro rodiny

Děčínská zoologická zahrada připravila na sobotu 24. února 2024 speciální akci nazvanou Family day. Jedná se o speciální slevu na rodinné vstupné. Lze ji ale uplatnit pouze v kombinaci dva dospělí a jedno až tři děti. Přijďte do zoo za poloviční cenu a užijte si rodinný den!
Ústecký kraj | Příroda

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Do Českého Švýcarska můžete vyrazit i v zimním období! Jeden z nejznámějších morfologických útvarů českých skalních měst, který se nachází 3 km od Hřenska, se stal symbolem Národního parku České Švýcarsko. Svými rozměry (výška klenby 16 m a šířka téměř 27 m, šíře oblouku 7–8 m) je Pravčická brána největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen. Ani on neodolal její kráse a zakomponoval tuto přírodní zajímavost do svých zápisků z cest. Až do března má Pravčická brána otevřeno v sobotu a neděli vždy od 10:00 do 16:00 hodin.
Ústecký kraj | Příroda

V Kadani se chystá oblíbený C. K. Masopust

Každý region mívá svoji vlastní verzi masopustních oslav. Výjimkou není ani královské město Kadaň, jehož specifikum spočívá v tom, že má celý C.K. Masopust prvorepublikový ráz a koná se pod vedením Josefa Švejka. Navíc zde namísto obvyklé basy pochovávají Moranu. Letos masopustní veselí nastane už v sobotu 10. února 2024, kdy se sejde na Mírovém náměstí obrovské množství lidí z celého regionu, protože kadaňský Masopust nemá široko daleko obdoby.
Ústecký kraj | Zážitky

7 věcí, které nevíte o… památné hoře Říp

Říp, nepřehlédnutelnou dominantu rovin mezi Mělníkem a Roudnicí nad Labem, zná každý, počínaje pověstí o praotci Čechovi přes rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha na vrcholku až po poučku, že alespoň jednou za život by měl na tuto horu vystoupit každý pravověrný Čech. Možná ještě víc je ale toho, co o Řípu zatím nevíte.
Ústecký kraj | Příroda

Po stopách Ulriky von Levetzow krajem českého granátu

Baronka Ulrika von Levetzow (4. února 1804 Lipsko – 13. listopadu 1899 Třebívlice) světově proslula jako poslední láska a múza Johanna Wolfganga Goetha. Příběh nenaplněné a neopětované lásky stárnoucího básníka patří mezi největší milostné příběhy evropské historie. Ulrika von Levetzow byla fascinující osobností, představující doslova to nejlepší z celého 19. století. Zanechala po sobě jedinečný soubor šperků z českých granátů, jehož součástí je také největší broušený kus na světě . Spolu s nevlastním otcem Františkem Josefem z Klebelsbergu patřila mezi první podporovatele a členy společnosti Vlasteneckého, později Národního muzea. Byla známá svým sociálním cítěním a byla velkorysou mecenáškou řady sociálních projektů. Záhadný příběh neuzavřeného vztahu dodnes nejen do Třebívlic, Lokte a Mariánských Lázní přitahuje umělce, spisovatele, básníky a všechny romantické duše. Příběh velké lásky totiž skončil náhle a neodvratně.
Ústecký kraj | Zážitky

Masopust v zoo Děčín se blíží! Zapojíte se do soutěže O nej koblihu?

Taškařice veselé pro děti i dospělé… Tak to je slogan, který každoročně provází velmi oblíbenou akci, jež se koná v sobotu 3. února v Děčíně. Jde o oblíbený masopustní průvod městem, kterému předchází bohatý program v děčínské zoo a který ukončí veselice na náměstí. Návštěvníky čeká rozjařené odpoledne plné zajímavých aktivit. Program odstartuje ve 14:00 hodin v areálu zoo.
Ústecký kraj | Zážitky

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst Českého středohoří, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Chráněná krajinná oblast České středohoří je svou rozlohou druhou největší CHKO v České republice. Pro zdejší krajinu typické kuželovité tvary kopců jsou výsledkem třetihorní vulkanické činnosti, která vytlačila vyvřeliny většinou čedičového typu a znělce do tvaru kup a příkrovů. Na území se nachází spousta přírodních rezervací, jako je Lovoš, Milešovka, Oblík, Raná a Sedlo nebo přírodních památek, k nimž se řadí např. Borečský vrch, Bořeň či Kamenná slunce. Dále tu naleznete 12 přírodních rezervací, 18 přírodních památek, více než 120 památných stromů a bezpočet hradů, hrádků a zřícenin, které lákají nejen k poznání historie, ale také k unikátním výhledům do krajiny.
Ústecký kraj | Příroda