Úvod > Aktuality > V Mlýnské dolině Valašského muzea byla dokončena rekonstrukce vodního náhonu
Mlýnský náhon, nárocné a dumyslné technické dílo, pohánel již v roce 1507 dva mlýny
"> Mlýnský náhon, nárocné a dumyslné technické dílo, pohánel již v roce 1507 dva mlýny "> V severní cásti pohánela voda mlýn a pozdeji také pilu "> Dnešní cást je zachována už jen v horní cásti – od vtoku z Becvy po areál Valašského muzea
Památky

V Mlýnské dolině Valašského muzea byla dokončena rekonstrukce vodního náhonu

  • Vydáno3. května 2014
Téměř rok trvající rekonstrukce vodního náhonu v délce 800 metrů od vtokového objektu na Rožnovské Bečvě až po správní budovu muzea, a to včetně obou rybníků v Mlýnské dolině a rybníku v Dřevěném městečku, byla již s ohledem na počasí zdárně ukončena. Nebude tím již narušen průběh prohlídek v areálu Mlýnské doliny, který je již od května otevřen.

Mlýnská dolinaNávštěvníci Mlýnské doliny v areálu Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm si mohou již opět vychutnat ukázky prací na vodních technických stavbách. Mlýnský náhon, náročné a důmyslné technické dílo, poháněl již v roce 1507 dva mlýny postavené na periferii města Rožnova. Voda do něho byla vpuštěna stavidlem nad takzvaným horním splavem a byla vedena v délce necelých dvou kilometrů středem města až do jeho jižní části, kde stál vrchnostenský mlýn, později papírna.

V severní části poháněla voda mlýn a později také pilu, která byla k mlýnu přistavěna. Sloužil déle než 400 let. Domácnosti z ní braly vodu na vaření, hospodyně v ní máchaly prádlo, hospodáři napájeli dobytek, držely se tam ryby i raci a koupaly se v ní děti. V dobách socialismu sloužil náhon jako zdroj užitkové vody pro objekty národního podniku Loana Rožnov, Severomoravské mlýny a pekárny a Vratimovské papírny v Rožnově, které byly posledním průmyslovým zařízením užívajícím strouhu. Pro náročnost a vysoké náklady na údržbu byla velká část náhonu kolem roku 1973 zasypána. V roce 1971 požádalo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm o zbylou část náhonu za účelem využití pro pohon historických objektů charakteru vodních staveb.

NáhonDnešní část je zachována už jen v horní části – od vtoku z Bečvy po areál Valašského muzea. Napájí rybníčky v Mlýnské dolině a Dřevěném městečku a pohání technické stavby mlýn, valchu a hamr. Voda z náhonu také napájí potůček v městském parku a jezírko u společenského domu. Odtud se voda vrací podzemním kanálem opět do Bečvy. Areál Mlýnské doliny je otevřen sezónně, od 1. května do 30. září. Možné jsou prohlídky pouze s průvodcem. Tento nejmladší a nejmenší areál muzea, zahrnující 9 staveb, z toho 4 na vodní pohon, byl veřejnosti zpřístupněn v roce 1982.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Další aktuality