Úvod > Aktuality > V Milovicích se narodila první jarní hříbata divokých koní
V Milovicích se narodila první jarní hříbata divokých koní
">
Příroda

V Milovicích se narodila první jarní hříbata divokých koní

  • Vydáno1. dubna 2017
Před několika málo dny se v bývalém vojenském prostoru Milovice narodila divokým koním první jarní hříbata. Jedno z nich spatřilo světlo světa na pastvině u Milovic a druhé na větším území nedaleko Benátek nad Jizerou. S přibývajícím počtem koní je v plánu také další rozšíření pastvin.
Milovice koněPříchod jara je v Přírodní rezervaci Milovice spojený s rozením hříbat divokých koní. Už v únoru se u Benátek narodila dvě hříbata. V březnu, stále ještě před začátkem jara, k nim na stejné pastvině přibylo třetí. Dvě jarní hříbata jsou tedy čtvrtým a pátým přírůstkem do stáda.
 
Klisny rodí sami, bez asistence člověka. Před porodem odejdou stranou od stáda, ke kterému se připojují až poté, co dojde k navázání potřebného pouta mezi matkou a mládětem. Všem třem hříbatům, která se narodila ještě během zimy, se daří velmi dobře. Pomohlo jim i to, že již nemusela čelit dvacetistupňovým mrazům, které v oblasti panovaly krátce předtím, než přišla na svět.
 
Milovice zubřiRozrůstající se stádo bude potřebovat více prostoru. V plánu je tedy rozšíření pastvin tak, aby mělo stádo s větším počtem odrostlejších hříbat zajištěný dostatek potravy. Nyní na dvou pastvinách žijí více než tři desítky koní a přibyli k nim také pratuři a zubři.
 
Divocí koně byli vypuštěni na čtyřicetihektarovou pastvinu u Milovic v lednu 2015. V říjnu téhož roku k nim přibylo stádo zpětně šlechtěných praturů. Celá rezervace velkých kopytníků má v současnosti přibližně 160 hektarů. Na pastvině v sousedství města Milovice je k dnešnímu dni celkem devatenáct divokých koní, včetně čtyř mláďat, a šest praturů. Na pastvině Traviny u Benátek nad Jizerou je pak osm zubrů a patnáct divokých koní. Na péči o divoké koně, zubry a pratury můžete přispět i vy, a to zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun.
Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace Traviny zahrnuje rozlehlou oplocenou pastvinu nedaleko Benátek nad Jizerou. Jedná se o oboru i s kusem lesa, která se stala domovem zubrů evropských a divokých koní. Ti zde byli vysazeni pro záchranu biodiverzity bývalého vojenského prostoru, který je dnes evropsky významnou lokalitou.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.