Úvod > Aktuality > V Milovicích proběhne rekonstrukce bitvy u Zborova
Památky

V Milovicích proběhne rekonstrukce bitvy u Zborova

  • Vydáno5. července 2017
Letos je tomu právě sto let, kdy proběhla bitva u Zborova, ve které se vyznamenala 1. československá střelecká brigáda v bojích proti rakousko-uherským a německým vojskům. Připomínku slavné bitvy organizuje v sobotu 8. července Československá obec legionářská v Milovicích. Můžete se těšit na ukázky samotné bitvy, výzboroje a výstroje a zájemci mohou nahlédnout přímo do zákopů.
ZborovRekonstrukce bitvy u Zborova mají v naší historii své neodmyslitelné místo. Divadelní představení a bojové ukázky plné výstřelů bavily diváky již od 20. let minulého století a tradice trvá dodnes. I letos bude vrcholem Zborovských oslav bojová ukázka „Zborov 1917-2017“, která proběhne 8. července v Milovicích.

Boje budou velmi realistické a divák si bude moci vytvořit představu, jaké odhodlání měli slabší a hůře vyzbrojené československé jednotky, které naproti očekáváním dokázali bitvu vyhrát. Samotná bitevní ukázka vypukne v 14:00 a zúčastní se jí na dvě stovky vojáků nejen z Česka, ale Slovenska, Polska, Ukrajiny, či Ruské federace. Do bojů se krom vojáků zapojí též dva obrněné automobily a repliky dobových letounů.

ZborovCelodenní program nestojí jen na samotné rekonstrukci. V 10:00 proběhne pietní akt za padlé na Vojenském hřbitově, kde našlo svůj poslední odpočinek přes 6000 vojáků internovaných za světové války v Milovicích. Následovat budou ukázky výzbroje a výstroje, či výcviku jednotek na Hakenově stadionu. Divákům se před bitvou zpřístupní část zákopu, aby se mohli přenést do roku 1917 a aspoň trochu poznat, jak se mohli cítit naši dědové a pradědové. Od čtvrtka 6. července bude v Milovicích také pojízdné muzeum na kolejích – Legiovlak. Mimo to přímo v prostorách radnice v Milovicích si návštěvníci budou moci prohlédnout unikátní fotografickou výstavu Československé legie v Rusku 1914-1920 a po skončení ukázky proběhne na Hakenově stadionu divadelní hra „Zborov aneb Hrdinové bez patosu“ v podání mladoboleslavského divadýlka Na dlani.
 

Bitva u Zborova – Češi proti Čechům

První válka radistaBitva u Zborova (1. – 2. července 1917) představovala výrazný úspěch Československé střelecké brigády za První světové války, v rámci rozsáhlé ruské operace tzv. Kerenského ofenzívy, která ovšem úspěšná nebyla a skončila ústupem a opuštěním získaných pozic. Důsledky této neveliké bitvy na západní Ukrajině poblíže města Tarnopole (východně od Lvova), však byly zásadní pro další formování československých jednotek v Rusku a pro vznik Československa.

Za zemí nikoho se rozkládaly zákopy rakousko-uherské armády, která byla o nastávající ofenzívě velmi dobře informována a tedy i připravena. Její obrana se sestávala ze tří linií obrany, kde každou tvořila řada zákopů. Obránci byli příslušníky 2. armády, přesněji 9. sboru, přičemž proti Československé brigádě stála především 19. divize. Ironií osudu bylo, že více než polovinu vojáků této divize tvořilo české mužstvo. Ovšem ani jedna strana až do vypuknutí bitvy netušila, že půjde víceméně o boj příslušníků jednoho národa proti sobě.

První světová válkaProti 5500 rakousko-uherským a německým vojákům stálo u Zborova 3500 československých vojáků, kteří dokázali nejen prolomit frontu na několika místech, ale zajmout i více než tři tisíce vojáků a desítky důstojníků. Udatnost československých jednotek napomohla přesvědčit ruské politiky, aby svolili k vzniku čistě národnostních jednotek. Velké množství zajatců bylo dáno také tím, že v rakousko-uherských jednotkách bylo hodně Čechů a Slováků. Vojáci čs. pluku bitvu vnímali i tak, že bojují za to, aby vysvobodili své krajany z otroctví rakouských důstojníků. A ti, když zjistili, že bojují s Čechy, to často „zabalili“ a nechali se zajmout. Do legií postupně vstoupilo okolo 70 tisíc Čechoslováků. Díky tomu, že obsadili sibiřskou magistrálu, zablokovali v Rusku více než milión německých a rakousko-uherských zajatců a vojáků, kteří pak nemohli posílit armády v Evropě. Díky tomu Francie, Británie i USA uznali Československou národní radu jako exilovou vládu. Vojenské úspěchy legionářů byli pro další diplomacii a vyjednávání o vzniku Československa zásadní a bez nich by bylo založení republiky podstatně složitější.

Další aktuality

V Pečkách uvidíte o víkendu stovky modelů mašinek

První březnový víkend 2. až 3. 3. 2024 se ve středočeských Pečkách otevírá oblíbená výstava mašinek Spolku železničních modelářů. V jejich klubovně se dají do pohybu stovky svítících a houkajících mašinek. V provozu uvidíte více než desítku modelových kolejišť a představí se muzeum modelové železnice od šedesátých let do současnosti.
Středočeský kraj | Zážitky

Hrad Karlštejn zahajuje hlavní turistickou sezónu – přístupný je denně mimo pondělí

Od 1. března 2024 je hrad Karlštejn opět otevřen denně kromě pondělků od 9:30 do 16:00 hodin, v červenci a srpnu pak bude otevřeno každý den. Navštívit můžete základní okruh s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V klenotnici zhlédnete repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny a uvidíte také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů.
Středočeský kraj | Památky

Zámek Konopiště chystá speciální prohlídku na počest vévodkyně Žofie

Na výročí narozenin vévodkyně Žofie z Hohenbergu, rozené Chotkové je připravena mimořádná prohlídka západního křídla zámku Konopiště, kde se nalézaly její soukromé pokoje. Tato část zámku není jindy přístupná pro veřejnost. Návštěvníci si během prohlídky poslechnou krásný příběh lásky arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este k české hraběnce. Prohlídka proběhne 1. března 2024 od 18:00 hodin a je na ni nutná předchozí rezervace.
Středočeský kraj | Památky

U Jankova na Benešovsku se bude bojovat – bitva připomene nejkrvavější střetnutí třicetileté války

V sobotu 2. března 2024 si na Benešovsku připomenou 379. výročí bitvy u Jankova, nejkrvavější střetnutí třicetileté války, kdy proti sobě 6. března 1645 stály švédská s císařskou armádou. Bitva skončila porážkou císařských, na 4000 mužů v boji zemřelo a stejný počet byl zajat.
Středočeský kraj | Památky

Zámek Dobříš otevře na Velikonoce novou multimediální expozici

Impozantní budova zámku Dobříš je nepřehlédnutelnou dominantou a láká k návštěvě všechny milovníky historie. Interiéry krásného zámku v držení rodu Colloredo-Mannsfeld nebyly čtyři roky přístupné, od letošních Velikonoc však opět přivítají všechny milovníky historie. Vstříc nové turistické sezoně vykročí zámek Dobříš před velikonočními svátky, na Velký pátek 29. března 2024. Moderním způsobem zájemce seznámí s různými historickými obdobími a ruku v ruce s tím s historií rodu Colloredo-Mannsfeld.
Středočeský kraj | Památky

Zoopark Zájezd láká na výhodné vstupné

Zoopark Zájezd mezi obcemi Buštěhrad a Libochovičky láká až do konce února na výhodné vstupné 1+1 zdarma. Při koupi vstupenky pro dospělé dostanete dětskou vstupenku zdarma. Akce platí ve všední dny, což se může skvěle hodin o jarních prázdninách.
Středočeský kraj | Příroda

Prohlédněte si národní kulturní památky Středočeského kraje

Středočeský kraj se, vzhledem k rozloze svého území, své historii a geografické poloze, vyznačuje kulturním dědictvím vyjímečné kvality. Jeho nedílnou součástí je velké množství památek všeho druhu. Seznam národních kulturních památek Středočeského kraje, tedy těch, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství českého národa, čítá přes dvacet položek a jsou na něm nejen honosné zámky, hrady, kostely a poutní místa, ale také zajímavé průmyslové stavby či rudné doly. Prohlédněte si je spolu s Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky

V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

V sobotu 24. února 2024 se v Neumětelích a Radotíně chystá Horymírova sváteční jízda. Přijďte se podívat na koně i jezdce, kteří touto svou jízdou otevřou letošní jezdeckou sezónu. Horymírova družina se sejde okolo 8:00 v Radotíně, odkud vyrazí na dlouhou cestu, až do Neumětel.
Středočeský kraj | Letní sporty