Úvod > Aktuality > V mikulovské synagoze si prohlédnete expozici o Rabbi Löwovi

V mikulovské synagoze si prohlédnete expozici o Rabbi Löwovi

Vydáno 28. března 2019 Památky
O víkendu 30. a 31. března se opět otevře návštěvníkům mikulovská synagoga. Jedná se o jedinou stavbu tzv. polského typu na Moravě. Pochází z poloviny 16. století, avšak její dnešní podobu jí vtiskla přestavba v barokním slohu po požáru roku 1719. Synagoga byla v nedávné době celkově zrekonstruována a nyní je zde umístěna expozice s názvem Rabi Löw a židovská vzdělanost na Moravě.
Synagoga MikulovJediná v Česku dochovaná synagoga takzvaného polského typu stojí v jihomoravském Mikulově. Je typická čtyřmi kopulemi a stejným počtem sloupů uprostřed hlavní místnosti. Synagoga byla po požáru v roce 1719 přestavěna v barokním stylu, který vtiskl chrámu jeho dnešní podobu. Právě do této podoby by se teď historická modlitebna měla vrátit.

Kromě koncertů, výstav a expozice o historii mikulovské židovské obce, nabízí zrenovovaná synagoga pohled do expozice Rabbi Löw a židovská vzdělanost na Moravě. Jehuda Liva ben Becalel (rabbi Löw) je znám jako tvůrce legendárního golema. Židovský učenec působil jako vrchní moravský zemský rabín v Mikulově a později jako vrchní rabín v Praze. Za vlády Rudolfa II. Rabi Löw založil a vedl v pražském židovském ghettu talmudistickou školu a jeho hrob najdete na Starém židovském hřbitově v Praze.

Mikulovská synagoga bude otevřená od 30. března do 30. listopadu 2019, v březnu a dubnu od 9:00 do 16:00 hodin (v dubnu od pátku do neděle). Vstupné stojí 50 korun.
Synagoga v Mikulově

Synagoga v Mikulově

Synagoga pochází z roku 1550, tedy z doby, kdy v Mikulově půsovil rabi Löw. Její současná barokní podoba vznikla kolem roku 1720 po požáru zámku a židovské čtvrti. Představuje poslední dochovaný příklad templu tzv. polského typu u nás.

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve - rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Středověká mikve v Mikulově

Středověká mikve v Mikulově

V Mikulově je zpřístupněna rituální židovská lázeň mikve, která pochází ze 16. nebo 17. století. Byla nalezena ve sklepě obytného domu, kompletně zachovalá, pouze zavalená sesutým stropem.

Židovský hřbitov v Mikulově

Židovský hřbitov v Mikulově

Rozsáhlý mikulovský židovský hřbitov patří k nejvýznamnějším památkám tohoto druhu u nás. K prvním pohřbům zde po vzniku místní židovské obce došlo již někdy kolem poloviny 15. století.