Úvod > Aktuality > V Mikulově probíhá výtvarné sympozium "Dílna"
V Mikulově probíhá výtvarné sympozium "Dílna"
"> "> V Mikulove zacíná výtvarné sympozium ">

V Mikulově probíhá výtvarné sympozium "Dílna"

Vydáno 20. července 2020 Kultura
K mikulovskému kulturnímu létu již neodmyslitelně patří Mikulovské výtvarné sympozium "Dílna", jež je pořádáno každoročně od roku 1994 v období hlavních letních prázdnin. Aktivity sympozia probíhají zejména v prostorách mikulovského zámku ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově. Po čtyři týdny, letos od 11. července do 8srpna 2020, umělci vybraní kurátorem tvoří v poskytnutých ateliérech díla, která ke konci akce představí veřejnosti na závěrečné výstavě spojené se slavnostní vernisáží.

Zámek MikulovPo čtyři týdny budou umělci vybraní kurátorem na výtvarném sympoziu Dílna tvořit díla, která ke konci akce představí veřejnosti na závěrečné výstavě spojené se slavnostní vernisáží. Výstava bude následně zpřístupněna v prostorách mikulovského zámku.

Mezi pozvanými umělci je například malíř Aleš Brázdil, Adama Štech, Jakub Tomáš, sochař Ondřej Oliva a malířka Hana Puchová. Ze zahraničí, pokud to současná epidemiologická situace dovolí, dorazí dodatečně také Vitaly Pushnitsky z Ruska, Alexander Tinei z Moldávie a Marie Tomanová, mikulovská rodačka žijící v USA. Technickou asistentkou je pro letošní ročník studentka a knižní designérka Barbora Kurtinová. Celý umělecký tým doplnil teoretik Petr Vaňous.
 

Doprovodné programy pro veřejnost

Tvorba sochyFestival nabídne také doprovodné programy “dílny“, kdy např. v rámci Dnů otevřených zámeckých ateliérů může veřejnost letos nahlédnout umělcům přímo při jejich tvorbě „pod pokličku“. Ty letošní se budou konat  v sobotu 25. července 2020. Veřejnost tak dostává jedinečnou možnost přijít a pozorovat umělce při tvorbě jejich děl. Pro děti pořadatelé připravují každoročně možnost vlastní umělecké aktivity. Akce se koná v zámeckých ateliérech od 13.00 do 17.00 hodin.

jazzVe čtvrtek 30. července se bude konat autorské čtení. Proběhne od 18:00 hodiny v Národním domě, bude číst Martin Němec, spisovatel a scénárista. Následně bude po besedě se promítat snímek tohoto autora s názvem Perníková věž.
 
V neděli 2. srpna se můžete těšit na jazzové odpoledne. Koncert seskupení Jakub Doležal Quartet proběhne v zámecké zahradě. Výstava vzniklých děl bude na mikulovském zámku k vidění až do konce října 2020.

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Čeká tu na vás expozice "Od gotiky po empír", expozice "Víno napříč staletími" obrazy z rodové sbírky Dietrichsteinů, zámecká knihovna i obří sud.