Úvod > Aktuality > V Mikulově začíná výtvarné sympozium "Dílna"

V Mikulově začíná výtvarné sympozium "Dílna"

Vydáno 12. července 2019 Kultura
K mikulovskému kulturnímu létu již neodmyslitelně patří Mikulovské výtvarné sympozium "Dílna", jež je pořádáno každoročně od roku 1994 v období hlavních letních prázdnin. Aktivity sympozia probíhají zejména v prostorách mikulovského zámku ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově. Po čtyři týdny, letos od 13. července do 10. srpna 2019, umělci vybraní kurátorem tvoří v poskytnutých ateliérech díla, která ke konci akce představí veřejnosti na závěrečné výstavě spojené se slavnostní vernisáží.

Zámek MikulovPo čtyři týdny budou umělci vybraní kurátorem na výtvarném sympoziu tvořit díla, která ke konci akce představí veřejnosti na závěrečné výstavě spojené se slavnostní vernisáží. Výstava bude následně zpřístupněna v prostorách mikulovského zámku.

V letošním roce bude Dílna slavnostně zahájenasobotu 13. července v areálu mikulovského zámku (Sala terrena). Zahájení proběhne v 18:00 hod., kdy se představí účastníci letošního sympozia – pozvání přijali: malíři Vojtěcha Horálka, Jaroslav Beneš, Svatopluk Klimeš a Mirek Zahálka. Z Polska přijede malíř Eugeniusz Józefowski. Hostem sympozia je malířka Denisa Krasová. Technickou asistentkou bude studentka Klára Štefanovičová z Bratislavy. Celý umělecký tým doplní teoretik Ivan Neumann.
 

Doprovodné programy pro veřejnost

Tvorba sochyFestival nabídne také doprovodné programy “dílny“, kdy např. v rámci Dnů otevřených zámeckých ateliérů může veřejnost letos nahlédnout umělcům přímo při jejich tvorbě „pod pokličku“. Ty letošní se budou konat  v sobotu 27. července 2019.

V sobotu 3. 8. se bude konat autorský piknik “dílny“ v zámecké zahradě od 17.00 a bude spojený s vystoupením umělecké skupiny In Saček Veritas a přednáškou Prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc., FRCPsych na téma Umění a neurověda – evoluční význam umění.
 
Nově vytvořená díla všech účastníků letošního sympozia si nakonec zájemci prohlédnou na slavnostním ukončení “dílny“ při vernisáži dne 10. srpna, kde vystoupí Jazzpetit a Circus Problem. Výstava vzniklých děl bude na mikulovském zámku k vidění až do konce října 2019.

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Čeká tu na vás expozice "Od gotiky po empír", expozice "Víno napříč staletími" obrazy z rodové sbírky Dietrichsteinů, zámecká knihovna i obří sud.