Úvod > Aktuality > V Mikulově uvidíte celý pohřební oděv
Odev Markéty Františky Lobkowiczové a Marie Anny Josefy Dietrichsteinové
"> Odev Markéty Františky Lobkowiczové a Marie Anny Josefy Dietrichsteinové "> Mikulov vystavuje historické šaty "> Expozice venovaná pohrebním odevum
Kultura

V Mikulově uvidíte celý pohřební oděv

  • Vydáno8. února 2014
Regionální muzeum v Mikulově láká v turistické sezóně na mnoho expozic. Jednou z nich je Oděv Markéty Františky Lobkowiczové. V loňském roce jste zde mohli vidět téměř kompletní oděv Markéty Františky. Od 29. března jej doplní také čepeček.
Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámkůOděv z rakve Markéty Františky Lobkowiczové se uchoval v kryptě farního kostela sv. Václava v Mikulově. Pohřební oděv Markéty i jejího chotě získalo v roce 2003 Regionální muzeum v Mikulově. Oděv Markéty Františky byl konzervován v roce 2005. Markéta Františka patřila ke třetí generaci mikulovských Dietrichsteinů. Do roku 1616 je uváděna jako dvorní dáma císařovny Anny, manželky císaře Matyáše. V únoru 1616 se provdala a rok poté zemřela po porodu svého prvního syna.

Šat Markéty Františky je vynikajícím příkladem ženského oděvu raného 17. století, dochovaného v Evropě jen velmi vzácně. Soubor se skládá z živůtku a reprezentativního pláště s visícími rukávy. Oba díly oděvu mají tuhé límce, které podpírají rafinovaný krajkový límec. Rukávy živůtku jsou zdobeny hedvábnými manžetami. Soubor je doplněn širokou sametovou sukní. K pohřební výbavě patří pletené hedvábné punčochy, podvazky z pruhů hedvábné látky zdobené paličkovanou krajkou se střapečky, zavázané stuhy z obuvi a také polštářek vyplněný dlouhými lidskými vlasy.

Šaty Markéty Františky představují španělskou módu horních vrstev společnosti. Tuto módu lze sledovat i na řadě portrétů pocházejících z oné doby. Převládala na vídeňském dvoře, a jak můžeme vidět u Markéty Františky, španělský oděv nosila i moravská šlechta.

V sezoně 2009 byla expozice doplněna o nové šaty. Pro rokokové dámské šaty, v nichž byla do rakve uložena Marie Anna Josefa Dietrichsteinová (1705-1764), byl s ohledem na požadavky vystavení vyčleněn prostor kabinetu vklíněného do silného renesančního zdiva pláště zámku. Šaty jsou ušity z hedvábí podle francouzské módy šedesátých let 18. století: úzký živůtek s hlubokým výstřihem a úzkými tříčtvrtečními rukávy, sukně velmi široká v bocích. Spolu s šaty jsou vystaveny též střevíčky s textilním svrškem, které k oděvu náležejí. 

Tyto šaty od letošní sezóny doplní dva zrestaurované historické čepečky. S prvním z nich byla pohřbena Markéta Františka Lobkowiczová. Druhý byl nalezen v rakvi kněžny Marie Josefy Dietrichsteinové a je ještě o sto let starší. Práce na obnově čepečků trvaly rok. Tyto pokrývky hlavy byly posledními předměty, které v expozici pohřebních šatů, která je otevřená pět let, scházely.
Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura