Úvod > Aktuality > V Mikulově se otevírá zrestaurovaná židovská synagoga
V Mikulove se otevírá zrestaurovaná židovská synagoga
"> V Mikulove se otevírá zrestaurovaná židovská synagoga ">  Opravená synagoga v sobe ukrývá i novou expozici venovanou rabi Löwovi "> Otevírací doba synagogy bude shodná s provozem muzea, v cervenci a srpnu bude otevreno denne krome pondelí od 9 do 18 hodin
Památky

V Mikulově se otevírá zrestaurovaná židovská synagoga

  • Vydáno26. června 2014
V letech 2011–2014 proběhla v rámci projektu "10 hvězd – revitalizace židovských památek v ČR" rekonstrukce mikulovské synagogy stojící na Husově ulici. V Mikulově, jenž byl po více jak čtyři staletí významným centrem moravských Židů, bylo kdysi dokonce dvanáct synagog a modliteben a tato jediná, nejstarší s nich, zůstala dochovaná. Veřejnosti se tak poprvé otevře v sobotu 28. června 2014.

Synagoga MikulovSynagoga v Mikulově se původně nazývala Horní, též Stará, Dómská či Altschul. Základy jejího zdiva se datují kolem roku 1550. Současný barokní vzhled získala přestavbou po požáru v roce 1719 – impozantní vnitřní prostor byl vynesen v čtveřici kupolí, které jsou sklenuty do čtyřsloupového pilíře uprostřed haly. Tímto unikátním architektonickým řešením je jedinou synagogu takzvaného polského (či východního) typu u nás. Interiér hlavního modlitebního sálu je bohatě vyzdoben štukami a kartušemi.

Synagoga sloužila bohoslužebným účelům do doby krátce po druhé světové válce, kdy byla mikulovská židovská obec, za války zlikvidovaná, dočasně obnovena. Desítky let pak synagoga chátrala. Zásluhou Regionálního muzea v Mikulově byla zachráněna před demolicí a v letech 1977–1989 proběhla její náročná oprava. Obnovit zničenou stavbu do zcela původní podoby se bohužel tehdy již nepodařilo. Odbourána byla zimní modlitebna i rozpadající se přístavek se schodištěm na ženskou galerii. Hebrejské nápisy v hlavní síni byly překryty novou výmalbou, byl odstraněn barokní svatostánek zvaný aron-ha-kodeš, jedinečné dílo rakouského sochaře Ignáce Lengelachera.

Mikulov synagogaHlavním cílem projektu "10 hvězd" bylo navrátit synagoze podobu odpovídající barokní přestavbě z let 1719–1723. Postavila se nová zimní modlitebna dle původního půdorysu, stejně tak se do původních míst vrátilo schodiště na ženskou galerii, snížila se úroveň podlahy, zcela se zrestaurovala štuková výzdoba včetně kartuší s hebrejskými nápisy. Dle dochovaných fotografií a obrazů byl také postaven nový aron-ha-kodeš.

Synagoga by měla nadále sloužit výstavním účelům a dalším kulturním akcím v režii Regionálního muzea v Mikulově. Opravená synagoga v sobě ukrývá i novou expozici věnovanou rabi Löwovi a židovské vzdělanosti na Moravě. Vše si můžete prohlédnout poprvé v sobotu 28. června 2014. Otevírací doba synagogy bude shodná s provozem muzea, v červenci a srpnu bude otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin. Vstupné bude činit 50 Kč, snížené 25 Kč.

Pro letošní rok jsou zde naplánovány dvě sezónní výstavy: bratři Cejpové a Libor Jaroš – modely (18. 7.–14. 9. 2014 ) a  fotografie Libora Teplého (19. 9.–31. 10. 2014). Synagogu bude možné zdarma navštívit v rámci Dnů židovské kultury v Mikulově (26.– 28. 9. 2014).

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve – rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Středověká mikve v Mikulově

Středověká mikve v Mikulově

V Mikulově je zpřístupněna rituální židovská lázeň mikve, která pochází ze 16. nebo 17. století. Byla nalezena ve sklepě obytného domu, kompletně zachovalá, pouze zavalená sesutým stropem.

Horní Synagoga v Mikulově

Horní Synagoga v Mikulově

Horní synagoga pochází z roku 1550, tedy z doby, kdy v Mikulově působil rabi Löw. Její současná barokní podoba vznikla kolem roku 1720 po požáru zámku a židovské čtvrti. Představuje poslední dochovaný příklad templu tzv. polského typu u nás.

Další aktuality

18.8.
2022
Festival TrutnOFF BrnoON právě začíná

Festival TrutnOFF BrnoON právě začíná

Jihomoravský kraj | Kultura
17.8.
2022
Kam v září na jižní Moravu na vinobraní? Nevíte? Poradíme...

Kam v září na jižní Moravu na vinobraní? Nevíte? Poradíme...

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
13.8.
2022
Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Jihomoravský kraj | Památky