Úvod > Aktuality > V Mikulově byl odhalen památník obětem železné opony Brána ke svobodě
V Mikulove byl odhalen památník obetem železné opony Brána ke svobode
"> V Mikulove byl odhalen památník obetem železné opony Brána ke svobode "> Pametní místo tvorí triapadesát kovových stél "> Ve vetšine prípadu se ani neví, kde tito lidé po své smrti skoncili
Památky

V Mikulově byl odhalen památník obětem železné opony Brána ke svobodě

  • Vydáno27. listopadu 2014
Třiapadesát kovových stél se tyčí do nebe u Mikulova, aby navždy připomínaly ty, kteří zemřeli na hranicích s Rakouskem. Brána ke svobodě je prvním skutečným památníkem obětem totality v Evropě a doplnila tak Stezku svobody, která na třinácti informačních panelech umístěných podél pohraniční cesty mapuje osudy lidí, kteří se za dramatických okolností pokusili překonat železnou oponu.
Památník železné oponyPamátník obětem železné opony stojí asi kilometr od bývalé celnice na cestě, která za totality ležela za ostnatými dráty a sloužila výhradně pohraničníkům. Právě u Mikulova se odehrál bezpočet pokusů o útěk z totalitního Československa.

Pamětní místo tvoří třiapadesát kovových stél, které jsou připomínkou lidí, kteří za totality, v letech 1948-1989, zahynuli při pokusu nelegálně překročit hranice. Na stélách vysokých 8 metrů je zapsané jméno člověka, který zde při překonávání železné opony zemřel .Na úseku od slovenských hranic až po Slavonice zahynuli Češi, Poláci, Rakušané i lidé z východního Německa.

Ve většině případů se ani neví, kde tito lidé po své smrti skončili. Každá stéla tak symbolizuje jeden zmařený život, ale také nahrazuje to, že těmto lidem bylo odepřeno uložení jejich ostatků v rodinných hrobech. Usmrcení totiž měli zmizet ze světa. Tehdejší rozkaz ministra vnitra zněl tak, že prchající usmrcení budou pochováni v katastru obce, kde nastala smrt, hrob nebude označen a nebude převyšovat úroveň země.
Mobilní aplikace Příběhy železné opony

Mobilní aplikace Příběhy železné opony

Mobilní aplikace Příběhy železné opony představuje audio průvodce míst spojených s příběhy osob, které se snažili překonat nebo překonali železnou oponu.

Brána ke svobodě – památník obětem železné opony v Mikulově

Brána ke svobodě – památník obětem železné opony v Mikulově

Památník obětem železné opony stojí asi kilometr od bývalé celnice na cestě, která za totality ležela za ostnatými dráty a sloužila výhradně pohraničníkům. Právě u Mikulova se odehrál bezpočet pokusů o útěk z totalitního Československa.

Další aktuality

13.8.
2022
Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Jihomoravský kraj | Památky
10.8.
2022
Den Brna se letos bude slavit tři dny

Den Brna se letos bude slavit tři dny

Jihomoravský kraj | Památky
10.8.
2022
Otevřené sklepy v Čejči zvou tuto sobotu milovníky vína

Otevřené sklepy v Čejči zvou tuto sobotu milovníky vína

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika