Úvod > Aktuality > V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

Vydáno 7. listopadu 2018 Gurmánská turistika
Mikulov přivítá nová vína Svatomartinskými slavnostmi 2018. Dny husích specialit, mladých a Svatomartinských vín, jarmarku, divadla, zpřístupněných památek si můžete vychutnat od 9. do 18. listopadu. Oslavy zahájí příjezd sv. Martina, mikulovské Náměstí zaplní svatomartinský jarmark spojený s přehlídkou moravského folkloru a dobově laděným uměleckým programem. Mimořádně budou zpřístupněny i historické památky.
Město MikulovOd 9. do 18. listopadu 2018 ožije Mikulov bohatým programem Svatomartinských slavností. Pro návštěvníky jsou připraveny dny mladého vína a husích specialit, ale také zábavy a kultury. Město zaplní svatomartinský jarmark, přijedou doboví umělci s kočovnou společností, představí se dětské pouliční divadlo a otevřou se památky, které již ukončily turistickou sezónu.

Program začíná v pátek 9. listopadu. Po celých 10 dní bude na zámku probíhat Svatomartinský košt mladých vín Mikulovské vinařské podoblasti. Vína budete moci ochutnat každý den od 10:00 do 20:00 v Sala terreně. Ve vybraných hotelech a restauracích bude nabízeno husí menu. V sobotu 10. a v neděli 11. 11. od deseti do šestnácti hodin mohou lidé zavítat na Náměstí na svatomartinský jarmark. Sobotní program slibuje husí pochod, folklorní vyžití s národopisnými soubory Cimbaltrio, BraAgas a Old Stars Břeclav. V 17:00 hodin přijdou na řadu Svatomartinská světýlka - večerní procházka historický centrem s královskou audiencí pro děti i dospělé. Sraz světýlek ul. Svobody.

Svatý Martin MikulovNedělní program bude ve znamení příjezdu svatého Martina v 11:00 a veselých cimbálových muzik. Národní dům připravil od 11 do 16 hodin dílničky pro děti, dospělí si užijí svatomartinský košt mladých vín Mikulovské vinařské podoblasti.

Mimořádně budou zpřístupněny hlavní památky, jako je Dietrichsteinská hrobka, všechny zámecké expozice Regionálního muzea v Mikulově, židovský hřbitov a synagoga.  Užít si můžete také  prohlídky města se šálkem svařeného vína či komentovaný výstup na Svatý kopeček, kde se setkají symbolické postavy sv. Martin se sv. Šebestiánem. Celé město provoní také husí speciality a podávat se bude i ve čtrnácti místních restauracích. Husí menu budou doprovázet i večery s cimbálovou muzikou a ochutnávky mladých a Svatomartinských vín.
Svatý Kopeček v Mikulově

Svatý Kopeček v Mikulově

Jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček (363 m n. m.) - původním názvem Tanzberg. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. Svatý Kopeček je významným poutním místem.

Tajemné sklepení na náměstí v Mikulově

Tajemné sklepení na náměstí v Mikulově

Přijměte pozvání do Tajemného sklepení v Mikulově, jež poskytlo skrýš mnohým postavám z pověstí Mikulovska a Pálavy, ale také ze sousední rakouské oblasti Weinviertel.

Židovský hřbitov v Mikulově

Židovský hřbitov v Mikulově

Rozsáhlý mikulovský židovský hřbitov patří k nejvýznamnějším památkám tohoto druhu u nás. K prvním pohřbům zde po vzniku místní židovské obce došlo již někdy kolem poloviny 15. století.

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Čeká tu na vás expozice "Od gotiky po empír", expozice "Víno napříč staletími" obrazy z rodové sbírky Dietrichsteinů, zámecká knihovna i obří sud.

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve - rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Mobilní průvodce městem Mikulov

Mobilní průvodce městem Mikulov

Nové technologie a využití mobilního telefonu jsou nedílnou součástí cestovního ruchu. V Mikulově mohou všichni návštěvníci, ale i místní využít mobilního průvodce městem přímo ve svém telefonu.

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Hrobka Dietrichsteinů bývala dříve kostelem, který však roku 1784 vyhořel. Stavba tak byla přestavěna na hrobku v níž je nyní uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu Dietrichsteinů. Exteriéry i interiéry prošly rekonstrukcí a dnes slouží také jako galerie.