Úvod > Aktuality > V Máslovicích vytvoří betlém z másla
V Máslovicích vytvoří betlém z másla
"> "> ">
Kultura

V Máslovicích vytvoří betlém z másla

  • Vydáno19. listopadu 2019
Ve středočeských Máslovicích staví betlém – a jak jinak než z másla. Betlém pojme stovku figurek a spotřebuje se na něj 25 kilo másla. Při jeho stavbě pomáhá takřka celá obec a můžete pomoci také vy. V sobotu 23. listopadu 2019 se koná dílna na výrobu figurek z másla, přijď si to zkusit. Malé máslovické muzeum másla pak vytvořený betlém vystaví a slibuje, že tady vydrží až do konce ledna 2020.
máslovice betlém z máslaPříběh másla od chléva po jídelní stůl přibližuje muzeum v Máslovicích. Při jeho prohlídce na vás dýchne kouzlo dávné historie i vůně čerstvě pečeného chleba, tlustě mazaného domácím, ručně hněteným máslem, po starém slovanském zvyku posoleném solí. Uvidíte tu máselnice, odstředivky, formičky i máslenky, nechybí ani kolekce obalů. Muzeum je jediné svého druhu ve střední Evropě. Není však jediné na světě. Existuje podobné muzeum v Irsku ve městě Cork, které se však zabývá hlavně irským máslem.
 
Máslo rozhodně i dříve bývalo drahé, a tak zatímco betlémy z chleba lidi stavěli celkem běžně, ty máslové jsou nejspíš zdejším novodobým nápadem. Tvořivá dílna pro ty, kteří chtějí "přiložit ruku k dílu" se bude konat v sobotu 23. listopadu.

Hotový betlém bude v muzeu vystaven do 31. ledna 2020. Muzeum je otevřeno pro veřejnost každou sobotu a neděli 10-12 a 13-16 hod., ve všední den pouze na předběžnou objednávku (min.10 osob).
Naučná stezka v Máslovicích

Naučná stezka v Máslovicích

Ve středočeských Máslovicích můžete navštívit nejen známé Malé máslovické muzeum másla, ale na svých 12 zastavení vás naláká také máslovická naučná stezka.

Máslovické muzeum másla

Máslovické muzeum másla

Malé máslovické muzeum másla je jediné svého druhu v České republice. Netradiční naučná stezka od muzea k vltavskému přívozu.

Další aktuality