Úvod > Aktuality > V Mariánských Lázních byl objeven nový pramen
V Mariánských Lázních byl objeven nový pramen
"> V Mariánských Lázních byl objeven nový pramen "> Kvalitní voda z pramene obsahuje mnoho minerálu "> Vedení mesta rozhodlo o vybudování minerálkovodu
Příroda

V Mariánských Lázních byl objeven nový pramen

  • Vydáno6. února 2014
V Mariánských Lázních byl na konci ledna objeven nový pramen minerální vody. Město ho objevilo při hledání vlastního zdroje vody pro potřeby městského bazénu Mariánské Lázně. Podle odborníků jde o velice vhodný zdroj pro pitné kúry a léčivé koupele.
Pramen vodyNový pramen v Mariánských Lázních vyvěrá nedaleko bazénu, na kraji městské lázeňské zóny. Byl objeven náhodně, když město hledalo zdroj vody pro místní plavecký bazén. Kvalitní voda z pramene však není vhodná pro provoz bazénu – obsahuje příliš mnoho minerálů, jestli bude moci být využívána k léčebným účelům, ukážou rozbory.

Vedení města chce přírodní bohatství co nejlépe využít. Rozhodlo proto o vybudování druhého páteřního minerálkovodu a za úplatu chce nabídnout zájemcům připojení, podobně jako je tomu v Karlových Varech.

Přímo v Mariánských Lázních vyvěrají asi čtyři desítky minerálních pramenů. Jedním z nejstarších a také nejznámějších je Křížový umístěný ve stejnojmenném pavilonu. K nejchutnějším pak patří Ferdinandův pramen, známý i pod obchodním názvem Excelsior. Trochou sebezapření to chce při pití Mariina pramene, jemuž se kvůli zápachu sirovodíku říká také Smradlavý.
Křížový pramen v Mariánských Lázních

Křížový pramen v Mariánských Lázních

Křížový pramen je nejslavnější a jeden z nejstarších a nejdéle používaných pramenů. Vyvěrá v pavilonu Křížového pramene, který se nachází na mariánskolázeňské kolonádě.

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Centrem lázeňského života byly vždy kolonády. Hlavní kolonáda Mariánských Lázní je novobarokní stavba z let 1888-1889, která se stala dominantou lázeňské promenády.

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Výstavní lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně.