Úvod > Aktuality > V Malé Morávce si pochutnáte na Borůvkových hodech
Gurmánská turistika

V Malé Morávce si pochutnáte na Borůvkových hodech

  • Vydáno18. srpna 2023
Kynuté borůvkové knedlíky na mnoho různých způsobů, to bude i letos hlavní tahák borůvkových hodů v Malé Morávce a Karlově pod Pradědem. Ve všech restauracích si lidé mohou pochutnat na pokrmech s borůvkami. Budou se servírovat především borůvkové knedlíky a lívance. Nebudou scházet ani borůvková piva a pálenka z borůvek, nebo soutěž v pojídání borůvkových knedlíků. Borůvkové hody v Malé Morávce a Karlově pod Pradědem proběhnout už o tomto víkendu – 19. a 20. srpna 2023.

borůvkyBorůvkové hody jsou největší prázdninovou akcí, která v Malé Morávce probíhá. Silnice se stanou korzem pro stovky návštěvníků, kteří přijedou za knedlíky a dalšími borůvkovými dobrotami. Tradiční součástí Borůvkových hodů je sobotní celodenní soutěžně-zábavní program v obecním parku Malé Morávce.

Slezský železniční spolek vypraví v sobotu i v neděli speciální borůvkový vlak do Malé Morávky. Vyjede v 8:00 z nádraží Ostrava-střed či 8:24 ze Svinova. Zastavuje také v Krnově (9:38) a Bruntále (10:08), v Malé Morávce bude 10:37. Zpět domů se svezete z Morávky v 17:00 hodin. Jízdenky se kupují on-line nebo u průvodčího ve vlaku (pouze dokup neobsazených míst).

Aby byl pohyb pěších návštěvníků mezi jednotlivými restauracemi co nejplynulejší i nejbezpečnější, bude v sobotu i v neděli jezdit speciální bezplatná borůvková autobusová linka. Vyjíždět bude vždy v celou hodinu od obecního parku, první jízda v 10 hodin, poslední v 17 hodin, v neděli už v 15 hodin. Centrum doprovodného programu je v obecním parku v Malé Morávce. Zde bude borůvkový jarmark, kde si lze zakoupit řemeslné a další výrobky nejen z borůvek. Chybět nemůže borůvkové pivo z pivovaru Černá hora a řada dalších borůvkových nápojů v nealko i ostřejší variantě. Otevřeno bude i místní muzeum.

Parkování bude pro návštěvníky akce zajištěno na louce u autobusové zastávky Malá Morávka – u Rychty u odbočky do Karlova pod Pradědem a také na záchytném parkovišti u tankovací stanice DZ Oil před Malou Morávkou – Bistro na „benzince“ je přitom jedním z oficiálních partnerů akce s nabídkou borůvkového menu.
 

O Malé Morávce a Karlovu pod Pradědem

borůvkové knedlíkyMalá Morávka a Karlov pod Pradědem jsou oblíbeným turistickým cílem. Podle klimatických měření tato oblast dlouhodobě vykazuje nejčistší vzduch ve střední Evropě. Hosté, ubytovaní v obci, mohu využít unikátního slevového systému na poskytované služby. Parkování v obci je na většině parkovišť zdarma.

Speciální borůvkové menu bude k dostání v oficiálních partnerských restauracích, např.: Horský hotel Brans (Malá Morávka 215), Restaurace u Kazmarky (Karlov pod Pradědem e.č.100), Hotel Kamzík (Karlov pod Pradědem 182), Hotel pod Kapličkou (Malá Morávka 75), Park Penzion (Malá Morávka 33), Penzion Na Rychtě (Malá Morávka 59), Pizzerie Praděd (Karlov pod Pradědem 72), Restaurace Kopřivná (Malá Morávka 122), Restaurace Na Hvězdě (Malá Morávka 45), Restaurace U Kovárny (Malá Morávka 35) nebo Wellness hotel Sauna (Karlov pod Pradědem 24) a řada dalších. Největším hitem jsou tradičně borůvkové knedlíky, kterých se každý rok spořádá několik tisíc porcí. Těšit se ale můžete také na pálenku z borůvek, borůvkové pivo, víno, cider, limonádu a desítky další pochutin a výrobků s borůvkami, z borůvek nebo s borůvkovými motivy.

Horský hotel Kamzík

Horský hotel Kamzík

Vyrazte do Jeseníků a ubytujte se v útulném hotelu Kamzík v Karlově pod Pradědem! Součástí venkovního wellness je unikátní ochlazovací jezírko, které čerpá vodu z horské bystřiny.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Horský Hotel Kopřivná pod Pradědem – relax a zábava v Jeseníkách

Horský Hotel Kopřivná pod Pradědem – relax a zábava v Jeseníkách

Přijeďte si užít skvělou dovolenou do Kopřivné! Horský Hotel Kopřivná nabízí pohodlné ubytování přímo u sjezdovky (lanovky), vlastní bikepark a Fun Park s množstvím aktivit a nádhernou přírodu Jeseníků.

Wellness hotel Sauna Malá Morávka

Wellness hotel Sauna Malá Morávka

Nově zrekonstruovaný hotel, který se nachází je pár kroků od sjezdovky, nabízí svým hostům kromě komfortního ubytování také moderním wellness zázemí a příjemnou restauraci. Wellness hotel Sauna – místo, ze kterého máte Jeseníky jako na dlani.

Muzeum Kapličkový vrch v Malé Morávce

Muzeum Kapličkový vrch v Malé Morávce

Soukromé Muzeum Kapličkový vrch bylo založeno v září roku 1994. Prvopočátečním záměrem bylo vytvořit přímo v Malé Morávce instituci, která by umožnila dokumentovat a soustředit autentické doklady o životě v podhorské vesnici a to od nejstarších hmotných pramenů do současnosti.

Další aktuality

Zoo Ostrava láká na zimní levnější vstupné, k vidění jsou i nové druhy

Zoo Ostrava zve všechny milovníky zvířat do svých expozic. Od začátku listopadu je možné navíc využít mimosezonní slevy na vstupném, která potrvá až do konce března příštího roku. Zoologická zahrada vás jistě okouzlí jak v podzimních barvách, tak má i něco do sebe v úplné zimě. Můžete sem vyrazit i za novými zvířaty, která na podzim přibyla.
Moravskoslezský kraj | Příroda

10 tipů, kam do lázní a wellness v Moravskoslezském kraji

Vyberte si ze spa, wellness a dalších druhů pobytů v Moravskoslezském kraji. Hned několik nej nabízí návštěvníkům lázně na severovýchodě Moravy: nejvýše položené lázně v republice s nejčistším vzduchem ve střední Evropě, jedny z nejstarších jodových lázní v Evropě i sanatoria, která k léčbě používají jodobromovou vodu z podzemního moře z období třetihor. Zmíněné věhlasné balneologické skvosty – Horské lázně Karlova Studánka, Lázně Darkov a Sanatoria Klimkovice – naleznete v Moravskoslezském kraji, kam za kvalitní léčbou směřují klienti z celého světa. Lázně v Moravskoslezském kraji zažívají boom.
Moravskoslezský kraj | Lázně a wellness

Ski Aréna Karlov se těší na novou sezónu

Přípravy Ski Arény Karlov v kouzelném údolí Karlova pod Pradědem na novou sezónu 2023/24 jsou v plném proudu. Lyžaři zde mohou využít jednotný skipas pro celé údolí Karlova pod Pradědem včetně ski Areálu Čerťák v Horním Václavově, který je ideální pro rodiny s dětmi. Oficiální zahájení letošní sezóny se chystá na sobotu 9. prosince 2023.
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Čistý, podzimně jiskřivý vzduch a první sníh, co křupe pod nohama. Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, i když už léto dalo našim končinám definitivně sbohem. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
Moravskoslezský kraj | Příroda

České značky: Hedva Český Brokát, Tonak, gobelínka a další textilní tradice slezského Manchesteru

Klobouky Hückel, hedvábné kravaty Schiel, gobelíny nebo nádherně zdobené brokáty z Jeseníků znal celý svět. Zná je vlastně i dnes, jen pod jinými názvy – i vám určitě něco říkají jména společností Tonak anebo Hedva Český Brokát. S Kudy z nudy tentokrát prozkoumáme zlatou éru českého textilnictví, zajímavá muzea a na několika místech se dokonce podíváme přímo do výroby.
Moravskoslezský kraj | Kultura

České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

Když je zima, kdekdo si rád nasadí čepici. Anebo raději sáhnete po baretu, čelence, klobouku, cylindru či po buřince? Nekonečný příběh pokrývek hlav rozmanitých barev a střihů píše už řadu generací novojičínský Tonak – TOvárna NA Klobouky. Navíc ve městě na vás čekají dvě celoročně otevřené atraktivní kloboučnické expozice. Vyzkoušejte, co bude slušet právě vám!
Moravskoslezský kraj | Kultura

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 10. listopadu odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 11. listopadu 2023.
Moravskoslezský kraj | Gurmánská turistika

Noc duchů a strašidel bude o víkendu na Raduni

Zámek Raduň nedaleko Opavy bude v sobotu 4. listopadu 2023 otevřen v mimořádném návštěvnickém režimu. Konat se tu totiž bude Noc duchů a strašidel. Na zámku dostanou příchozí pořádnou porci strašení, lekání, hrůzy, ale hlavně zábavy. Akce je vhodná pro dospělé a statečné děti.
Moravskoslezský kraj | Památky