Úvod > Aktuality > V Lokti vypuknou oslavy Karla IV.
V Lokti vypuknou oslavy Karla IV.
"> "> ">
Zážitky

V Lokti vypuknou oslavy Karla IV.

  • Vydáno28. dubna 2016
V roce 2016 také v Lokti oslaví 700 let výročí od narození římského císaře a českého krále Karla IV. Otec vlasti pobýval na loketském hradě ve svém dětství a navštěvoval jej i v pozdějších letech. Na začátku května proto proběhnou první akce s tímto výročím spojené. Těšit se můžete na výstavu, turistický pochod i velkolepé slavnosti.

Loket a Karel IV.

LoketŘímský císař a český král Karel IV. pobýval v Lokti jako malý, sotva tříletý chlapec a pobyt to nebyl zrovna nejpříjemnější – byl zde vězněn. Důvodem byly majetnické a rodinné spory. Na Loket ale nezanevřel. Když byl hrad dán jeho otcem do zástavy, vyplatil jej a dokonce ho v zákoníku Majestas Carolina zařadil mezi sídla, která nesmějí být české koruně nikdy zcizena. Zákoník však bohužel nikdy nebyl vydán.
 
Na Lokti se Karel IV. zdržoval často. Vyřizovat tu státnické povinnosti a lovil zvěř v královské oboře. Dle pověsti při jednom z lovů založil u horkých léčivých pramenů královské město "Teplé lázně u Lokte", dnes známy jako "Karlovy Vary".
 
V roce 1352 Loket postihl velký požár. Karel IV. proto osvobodil město od mnoha daní a rozšířil městské výsady. Stanovil také, že při návštěvě hradu bude vítán pohárem s pěti librami švábských grošů. Dodnes se zachovala barokní kopie tohoto poháru.
 

Výstava, pochod a slavnosti

RytířLetošnímu výročí je zasvěcena řada akcí. Tou první bude 6. května zahájení výstavy Karel IV. Loket a LaufČerné věži. Příznivcům historie představí spojitosti panovníka Karla IV. s městy Loket a německým Laufem, kde byste našli největší heraldickou sbírkou původních českých erbů.

Jedna z legend o Karlu IV. hovoří o jeho lovu v okolních lesích, při kterém pronásledoval jelena, který spadl do nedalekých horkých pramenů, a tak byly založeny Karlovy Vary. V sobotu 14. května se proto můžete vydat na turistický pochod z Lokte do Varů, kde bude na panovníkovu počest vysazen nedaleko sv. Linharta památný strom. Sraz je v 9 hodin před radnicí na loketském náměstí.

Velkou událostí budou o víkendu 13. a 14. srpna Slavnosti Karla IV., které se ponesou ve středověkém duchu. Přenesou vás do časů gotiky, kde k vidění a pobavení všech bude vyhlášen rytířský turnaj na koních. Udatní rytíři v plátovaných zbrojích s vlajícími rodovými zástavami budou svádět nelítostné boje o přízeň sličných dam. Můžete nakouknout do kovářské nebo řezbářské dílny, ponořit se do kádě s bylinkami a pak omdlívat blahem pod rukama sličné lazebnice nebo ocenit dovednost písařky, která dokáže vytvářet středověké písmo seříznutým husím brkem. Nebyla by to iluze karlovské doby, kdyby nebylo možné ochutnat středověkou lahodnou krmi, nechat se obveselovat písní i tancem a zhlédnout šermířské půtky.
Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Černá věž v Lokti s expozicí řemesel

Černá věž v Lokti s expozicí řemesel

Věž patřila do areálu tzv. dolního hradu, který střežil přístup do hradu. Zajímavý je vstup do věže, který potvrzuje její obranný charakter – nachází se totiž až v polovině její výšky. Kromě pěkného výhledu je na věži umístěna expozice historických řemesel.