Úvod > Aktuality > V litomyšlském muzeu se stále něco děje
Kultura

V litomyšlském muzeu se stále něco děje

  • Vydáno24. listopadu 2015
Nově otevřená výstava v Regionálním muzeu Litomyšl se zabývá zmatky ve financích států během první světové války, jako jsou hyperinflace, vystavování platebních poukázek v zajateckých táborech nebo kolkování. Návštěvníci se také dozvědí o tématech na tehdejších platidlech – víte například, kterému státu patřily v minulosti bankovky s komiksem?
Zajímavou informací hned na úvod je fakt, že organizátoři při výběru exponátů kladli zvýšený důraz na poutavost a zábavnost, aby dokázali zaujmout i návštěvníky bez zvláštní záliby v numizmatice. Výstava Zmatené peníze je navíc zajímavá nejen jako připomínka stoletého výročí první světové války, ale také stálou aktuálností témat, jako je třeba aktuálně doznívající hospodářská krize.
 

Řada bankovek s komiksem

Na výstavě je ke zhlédnutí na 250 papírových platidel z let 1803 až 1924, přičemž drtivá většina bankovek a mincí pochází z období první světové války a let těsně po ní. Zastoupeny jsou peníze z Rakousko-Uherska, Československa, Polska, Ruska, Itálie, Francie, Černé Hory, Rumunska a především Německa. Kromě samotných států svá platidla vydávaly i některé armády, zajatecké tábory nebo města, která někdy využívala dnes neobvyklých námětů, jako jsou třeba karetní hry, příhody barona Prášila, či postavy z pověstí. V Německu dokonce vydávali i bankovky, jejichž řady tvořily komiks.


Vyrobte si vlastní čokoládovou minci

I tyto netradiční platidla budou v Regionálním muzeu Litomyšl vystavena až do 24. ledna. Součástí výstavy je i doprovodný program, v rámci kterého si můžou návštěvníci vytvořit vlastní měnu nebo zahrát společenskou hru inspirovanou prostředím černého trhu první světové války na motivy Monopolů. Prohlídku je možné spojit i se speciální dílnou, tedy odléváním peněz z čokolády. Potom je ovšem nutná rezervace předem.

Komentované prohlídky proběhnou ve dnech 8. a 16. prosince a 5. a 20. ledna.

Při návštěvě Litomyšle v mimosezóně je sice řada turistických atrakcí uzavřena, můžete ale například vyrazit na procházku do nádherných zámeckých zahrad, které jsou otevřené celoročně. Návštěvu muzea můžete spojit také s adventním trhem v Litomyšli, který se koná v sobotu 12. prosince.
Regionální muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum v Litomyšli

Muzeum sídlí v barokní budově v bezprostředním sousedství zdejšího zámku, jež je památkou UNESCO. Nová stálá expozice z mnoha unikátními předměty představuje nebývale bohaté dějiny Litomyšle. Muzeum nabízí také tematické krátkodobé výstavy, lektorované programy i dětskou hernu.

Další aktuality

V sobotu se spouští vleky na Dolní Moravě

Od této soboty 2. prosince 2023 otevírá resort Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem sjezdovky! Přijeďte se zaříznout do skvěle upravených sjezdovek a užijte si první lyžování letošní zimy. Pokud počasí nezradí, bude zahájeno lyžování na prvních 3 kilometrech sjezdovek. V plánu je zprovoznit sjezdovky Slamník, Vyhlídková 1, Vyhlídková 2 a Kamila.
Pardubický kraj | Zimní sporty

Hrad Svojanov zve o víkendech na vánoční prohlídky

Jak vypadaly Vánoce v minulosti a jaké se k nim váží zvyky? To všechno se dozvíte o víkendech od 25. listopadu do 17. prosince 2023 na hradě Svojanov. Nebude chybět ani tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním. Nachystaný pro vás bude i pravý hradní punč.
Pardubický kraj | Památky

Přijeďte o víkendu do Chrudimi na zabijačku

Víkend bude v Chrudimi plný kultury a dobrot. Tradiční Kateřinské posvícení s pravou zabijačkou, jarmarkem a dechovkou se letos koná na chrudimském Resselově náměstí v sobotu 25. listopadu 2023. Nebudou chybět tradiční české dobroty ani takzvané klobásníky, vdolečky plněné kysaným zelím, uzeným masem a klobásou. K pití bude svařené víno pro zahřátí, ale budou se také ochutnávat různá piva.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Přijďte do České Třebové na Jabkancovou pouť

Každý rok se v polovině listopadu koná v České Třebové před chalupou U kostelíčka Jabkancová pouť. Tradiční pouti, která se letos v sobotu 18. listopadu 2023 bude konat již po 62., vévodí oblíbené jabkance – pečené bramborové placky plněné tvarohem a posypané cukrem. Jabkance se prodávají již od rána, hlavní program pouti začíná odpoledne. O zábavu se na prostranství před chaloupkou stará purkmistr s policajtem, po nich vystupují jabkancoví umělci se svými písničkami a scénkami.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Králické pevnostní oblasti

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat krásy města Králíky a jeho nejbližšího okolí! O zábavu se postaráme hlavně fanouškům vojenských památek, protože pro ně je Králická pevnostní oblast rájem na zemi. Podíváme se ale také do přírody, na několik rozhleden a také na zajímavé poutní místo s fantastickým výhledem do kraje. A protože z Králík je to jen kousek do Polska, nahlédneme i za hranice k sousedům.
Pardubický kraj | Památky

Výlov Bohdanečského rybníka proběhne tuto sobotu

Rybniční hospodářství Lázně Bohdaneč vás zve na tradiční výlov Bohdanečského rybníka, který se koná v sobotu 28. října 2023 od sedmi do čtrnácti hodin. Máte chuť na čerstvou rybu a Vánoce se vám ještě zdají ještě daleko? Pak byste určitě neměli chybět na hrází rybníka s kbelíkem a v holinkách. Během výlovu Bohdanečského rybníka rovněž můžete navštívit stánek Lesů ČR s jejich doprovodným programem (nejen) pro děti. Připraveno bude několik stanovišť, kde se návštěvníci dozví o životě v lese a ve vodě, vyzkouší si poznávání stromů, ptáků a chytání rybiček. Ani v letošním roce nebude chybět rukodělná dílna.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Oslavte Samhain v keltském skanzenu v Nasavrkách

Tradiční svátek Samhain pro Kelty nebyl jen poděkováním za úrodu, sklizeň a uplynulý zemědělský rok, ale také začátkem dlouhé temné zimy, kdy vzpomínali na své mrtvé. Keltové věřili, že při svátku Samhain se přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých; ti na pár hodin znovu získají své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapálí – podobně jako když na začátku listopadu zapalujeme svíčky na Dušičky.
Pardubický kraj | Zážitky

V Kladrubech nad Labem se chystá Hubertova jízda

Národní hřebčín Kladruby nad Labem zve širokou veřejnost na tradiční podzimní Hubertovu jízdu, která se letos uskuteční v sobotu 28. října 2023. Slavnostní nástup se uskuteční na hlavním nádvoří hřebčína v pravé poledne, poté se jezdci vydají s koňmi do terénu, závěrečné halali proběhne na závodišti u tribun okolo 15. hodiny.
Pardubický kraj | Letní sporty