Úvod > Aktuality > V litomyšlském muzeu se stále něco děje
V litomyšlském muzeu se stále něco děje
"> "> "> ">
Kultura

V litomyšlském muzeu se stále něco děje

  • Vydáno24. listopadu 2015
Nově otevřená výstava v Regionálním muzeu Litomyšl se zabývá zmatky ve financích států během první světové války, jako jsou hyperinflace, vystavování platebních poukázek v zajateckých táborech nebo kolkování. Návštěvníci se také dozvědí o tématech na tehdejších platidlech – víte například, kterému státu patřily v minulosti bankovky s komiksem?
Zajímavou informací hned na úvod je fakt, že organizátoři při výběru exponátů kladli zvýšený důraz na poutavost a zábavnost, aby dokázali zaujmout i návštěvníky bez zvláštní záliby v numizmatice. Výstava Zmatené peníze je navíc zajímavá nejen jako připomínka stoletého výročí první světové války, ale také stálou aktuálností témat, jako je třeba aktuálně doznívající hospodářská krize.
 

Řada bankovek s komiksem

Na výstavě je ke zhlédnutí na 250 papírových platidel z let 1803 až 1924, přičemž drtivá většina bankovek a mincí pochází z období první světové války a let těsně po ní. Zastoupeny jsou peníze z Rakousko-Uherska, Československa, Polska, Ruska, Itálie, Francie, Černé Hory, Rumunska a především Německa. Kromě samotných států svá platidla vydávaly i některé armády, zajatecké tábory nebo města, která někdy využívala dnes neobvyklých námětů, jako jsou třeba karetní hry, příhody barona Prášila, či postavy z pověstí. V Německu dokonce vydávali i bankovky, jejichž řady tvořily komiks.


Vyrobte si vlastní čokoládovou minci

I tyto netradiční platidla budou v Regionálním muzeu Litomyšl vystavena až do 24. ledna. Součástí výstavy je i doprovodný program, v rámci kterého si můžou návštěvníci vytvořit vlastní měnu nebo zahrát společenskou hru inspirovanou prostředím černého trhu první světové války na motivy Monopolů. Prohlídku je možné spojit i se speciální dílnou, tedy odléváním peněz z čokolády. Potom je ovšem nutná rezervace předem.

Komentované prohlídky proběhnou ve dnech 8. a 16. prosince a 5. a 20. ledna.

Při návštěvě Litomyšle v mimosezóně je sice řada turistických atrakcí uzavřena, můžete ale například vyrazit na procházku do nádherných zámeckých zahrad, které jsou otevřené celoročně. Návštěvu muzea můžete spojit také s adventním trhem v Litomyšli, který se koná v sobotu 12. prosince.
Regionální muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum v Litomyšli

Litomyšl je spojená s osudy mnoha významných osobností z řad spisovatelů, malířů či hudebníků. Také tuto historii představuje místní Regionální muzeum, které seznamuje návštěvníky dále s vlastivědnými zajímavostmi z města a jeho okolí.

Další aktuality