Úvod > Aktuality > Unikáty z doby Karla IV. můžete vidět v Litomyšli
Zážitky

Unikáty z doby Karla IV. můžete vidět v Litomyšli

  • Vydáno15. května 2016
Výstava Unikáty z doby Karla IV., která začíná v neděli 15. května v Regionálním muzeu v Litomyšli, představí návštěvníkům vzácné listiny ze 14. století. Souvisejí se vznikem biskupství, které panovník ve městě založil v roce 1344. Otevřeno bude pouze do 29. května, neboť listiny nesmějí být kvůli ochraně dlouho vystavené a musejí se vrátit do depozitářů Státního okresního archivu Svitavy se sídlem v Litomyšli.

Karel IV. je známý jako zakladatel hradu Karlštejna, Nového Města pražského, Karlova mostu či pražské univerzity. K jeho významným počinům náleží rovněž založení biskupství v Litomyšli v roce 1344 v souvislosti s tehdejším povýšením pražského biskupství na arcibiskupství. Litomyšl se tím okamžitě povznesla mezi nejvýznamnější kulturní a politická centra v zemi. Nový biskup převzal majetky a sídlo dosavadního litomyšlského kláštera premonstrátů v místech dnešního zámku. 

Za biskupské vlády vznikaly první cechy, bylo posíleno právní postavení města. Panoval zde čilý stavební ruch, stará bazilika Panny Marie se proměňovala v gotickou katedrálu, přestavovala se i biskupská rezidence, město získalo hradby, měšťané vystavěli dnešní starou radnici (1418). Na okraji historického jádra byl založen augustiniánský klášter (1356), z něhož dodnes stojí farní kostel Povýšení sv. Kříže, v nedalekém Tržku vyrostl klášter kartuziánů (1378).

Litomyšlské biskupství fakticky zaniklo za husitských válek v roce 1421. Během sedmdesáti sedmi let jeho existence se na biskupském stolci vystřídalo sedm mužů. K nejvýznamnějším patřili humanista a kancléř Karla IV. Jan ze Středy a Jan Železný, jeden z hlavních žalobců mistra Jana Husa na kostnickém koncilu.

Dobu Karla IV. a litomyšlského biskupství si připomene Regionální muzeum v Litomyšli mimořádnou výstavou, na níž budou přestaveny unikátní listiny ze 14. století. Jejich vydavateli byli litomyšlští biskupové, zdejší premonstrátský a augustiniánský klášter či přímo císař Karel IV. Mimo jiné bude vystaven i rukopisný dokument Jana Welflina z Pomuku, který je dnes znám jako sv. Jan Nepomucký. Expozici doplní archeologické nálezy a speciálně pro tuto příležitost na základě kosterních pozůstatků rekonstruovaná podoba obličeje středověkého „Litomyšlana“.

Komentované prohlídky pro veřejnost s autorem výstavy budou probíhat každé úterý, středu, sobotu a neděli vždy od 14 a 16 hodin. Není nutné se objednávat, prohlídka bude v ceně běžné vstupenky. Komentované prohlídky pro školy budou probíhat ve všedních dnech dopoledne na základě předchozího objednání. Kontaktní osoba: Renata Kmošková, tel: 461 615 287, email: kmoskova@rml.cz.

Regionální muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum v Litomyšli

Muzeum sídlí v barokní budově v bezprostředním sousedství zdejšího zámku, jež je památkou UNESCO. Nová stálá expozice z mnoha unikátními předměty představuje nebývale bohaté dějiny Litomyšle. Muzeum nabízí také tematické krátkodobé výstavy, lektorované programy i dětskou hernu.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Další aktuality

Hrad Svojanov zve o víkendech na vánoční prohlídky

Jak vypadaly Vánoce v minulosti a jaké se k nim váží zvyky? To všechno se dozvíte o víkendech od 25. listopadu do 17. prosince 2023 na hradě Svojanov. Nebude chybět ani tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním. Nachystaný pro vás bude i pravý hradní punč.
Pardubický kraj | Památky

Přijeďte o víkendu do Chrudimi na zabijačku

Víkend bude v Chrudimi plný kultury a dobrot. Tradiční Kateřinské posvícení s pravou zabijačkou, jarmarkem a dechovkou se letos koná na chrudimském Resselově náměstí v sobotu 25. listopadu 2023. Nebudou chybět tradiční české dobroty ani takzvané klobásníky, vdolečky plněné kysaným zelím, uzeným masem a klobásou. K pití bude svařené víno pro zahřátí, ale budou se také ochutnávat různá piva.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Přijďte do České Třebové na Jabkancovou pouť

Každý rok se v polovině listopadu koná v České Třebové před chalupou U kostelíčka Jabkancová pouť. Tradiční pouti, která se letos v sobotu 18. listopadu 2023 bude konat již po 62., vévodí oblíbené jabkance – pečené bramborové placky plněné tvarohem a posypané cukrem. Jabkance se prodávají již od rána, hlavní program pouti začíná odpoledne. O zábavu se na prostranství před chaloupkou stará purkmistr s policajtem, po nich vystupují jabkancoví umělci se svými písničkami a scénkami.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Králické pevnostní oblasti

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat krásy města Králíky a jeho nejbližšího okolí! O zábavu se postaráme hlavně fanouškům vojenských památek, protože pro ně je Králická pevnostní oblast rájem na zemi. Podíváme se ale také do přírody, na několik rozhleden a také na zajímavé poutní místo s fantastickým výhledem do kraje. A protože z Králík je to jen kousek do Polska, nahlédneme i za hranice k sousedům.
Pardubický kraj | Památky

Výlov Bohdanečského rybníka proběhne tuto sobotu

Rybniční hospodářství Lázně Bohdaneč vás zve na tradiční výlov Bohdanečského rybníka, který se koná v sobotu 28. října 2023 od sedmi do čtrnácti hodin. Máte chuť na čerstvou rybu a Vánoce se vám ještě zdají ještě daleko? Pak byste určitě neměli chybět na hrází rybníka s kbelíkem a v holinkách. Během výlovu Bohdanečského rybníka rovněž můžete navštívit stánek Lesů ČR s jejich doprovodným programem (nejen) pro děti. Připraveno bude několik stanovišť, kde se návštěvníci dozví o životě v lese a ve vodě, vyzkouší si poznávání stromů, ptáků a chytání rybiček. Ani v letošním roce nebude chybět rukodělná dílna.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Oslavte Samhain v keltském skanzenu v Nasavrkách

Tradiční svátek Samhain pro Kelty nebyl jen poděkováním za úrodu, sklizeň a uplynulý zemědělský rok, ale také začátkem dlouhé temné zimy, kdy vzpomínali na své mrtvé. Keltové věřili, že při svátku Samhain se přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých; ti na pár hodin znovu získají své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapálí – podobně jako když na začátku listopadu zapalujeme svíčky na Dušičky.
Pardubický kraj | Zážitky

V Kladrubech nad Labem se chystá Hubertova jízda

Národní hřebčín Kladruby nad Labem zve širokou veřejnost na tradiční podzimní Hubertovu jízdu, která se letos uskuteční v sobotu 28. října 2023. Slavnostní nástup se uskuteční na hlavním nádvoří hřebčína v pravé poledne, poté se jezdci vydají s koňmi do terénu, závěrečné halali proběhne na závodišti u tribun okolo 15. hodiny.
Pardubický kraj | Letní sporty

Stromem roku 2023 je hruška v širém poli

Stromem roku 2023 se stala Hruška v širém poli z Mrákotína u Skutče v Železných horách. Na druhém místě se umístila Nepomyšlská lípa a bronzovou příčku obsadila Lípa na školní zahradě v Sulíkově. Hruška získala 6 433 hlasů z celkových 28 250 a stala se již třetím ovocným stromem, který ovládl tuzemské hlasování. Vloni zvítězila rovněž hrušeň z Příbramska, před třemi lety zase jabloň.
Pardubický kraj | Příroda