Úvod > Aktuality > V Litomyšli si připomenou 20. výročí setkání prezidentů
Pred dvaceti lety se v Litomyšli sešli prezidenti sedmi státu
"> Pred dvaceti lety se v Litomyšli sešli prezidenti sedmi státu "> Místní by tak chetli pripomenout Václava Havla a jeho vizionárskou politiku "> Na litomyšlském zámku bude také natrvalo umístena vosková plastika, srdce pro Václava Havla
Kultura

V Litomyšli si připomenou 20. výročí setkání prezidentů

  • Vydáno20. února 2014
Před dvaceti lety se v Litomyšli sešli prezidenti sedmi států a malebné východočeské město si chce tuto událost připomenout. Uctí tím zároveň i památku Václava Havla, kerý prezidenty do Litomyšle pozval a jeho jméno možná ponese i nové náměstí.
LitomyšlNa jaře uplyne dvacet let od chvíle, kdy se na zámku v Litomyšli sešlo 14. a 15. dubna 1994 sedm prezidentů střední Evropy – Václav Havel, slovenský Michal Kováč, slovinský Milan Kučan, maďarský Arpád Goncz, německý Richard von Weizsacker, rakouský Thomas Klestil a polský Lech Walesa. Setkání mělo nejen mezinárodní význam, ale bylo určitým historickým milníkem také pro Litomyšl. Ve městě už teď chystají oslavy 20. výročí.

Místní by tak chtěli připomenout Václava Havla a jeho vizionářskou politiku a to, co to všechno přineslo nejen Litomyšli, ale i Evropě. Po Václavu Havlovi by chtěli pojmenovat také malé náměstí, které vzniklo letos v centru města.

Na litomyšlském zámku bude také natrvalo umístěna vosková plastika, srdce pro Václava Havla, které vzniklo na začátku roku 2012. Jeho autoři Lukáš Gardavský a Roman Švejda na ní použili vosk z tisíců nedohořených svíček, které musely být odklizeny z pietních míst vzniklých spontánně po celé České republice. Srdce bude umístěno v zámeckém sklepení.
Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Další aktuality