Úvod > Aktuality > V libereckém iQparku zažijete pocity ztroskotanců z Titaniku
V libereckém iQparku zažijete pocity ztroskotanců z Titaniku
">
Zážitky

V libereckém iQparku zažijete pocity ztroskotanců z Titaniku

  • Vydáno5. září 2012
V libereckém iQparku v Centru Babylon byla otevřena nová expozice, a to jednoduchý model kajuty Titaniku. Díky němu se můžete vžít do role pasažéru Titanicu při jeho ztroskotání. Model nakloněné kajuty simuluje efekt působení sil, když voda stahuje loď ke dnu.
Pocity pasažérů Titanicu při jeho potápění můžete zažít v libereckém iQparku, a to díky nové expozici, která byla dnes otevřena. Celá kajuta je nakloněna v úhlu dvaceti pěti stupňů a na lidské smysly opravdu působí dojmem potápějící se lodi, navíc ústí do stísněného podpalubí. Jestliže se odvážíte vstoupit dovnitř, budete překvapeni tím, že vaše tělo bude mít tendenci se spolu s kajutou také naklánět. Přestože se vevnitř nic nehýbe, bude se vám zdát, jako by se všechno houpalo.

Lidské tělo je totiž vybaveno velmi citlivým aparátem pro vnímání rovnováhy. Stejně jako ostatní smysly, i smysl pro rovnováhu je možné obelstít. Pohyb po nakloněné rovině v otevřeném prostoru není matoucí, ale doplníte-li svislé stěny a vodorovně umístěné poličky a ostatní nábytek, dostává mozek rozporuplné informace a tělo každého z nás se s tím vyrovnává po svém.

Pokud budete mít sílu, můžete v modelu zhlédnout také různé artefakty z Titanicu, projekci dobových záznamů  i podmořské záběry vraku. Dle Lubomíra Jiruše a Pavla Coufala, tvůrců expozice, stojí za jejím zrodem letošní nehoda zámořské lodi Concordia a také samozřejmě stoleté výročí potopení skutečného Titaniku.
 

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl