Úvod > Aktuality > V Příbrami si už potřetí prohlédnete betlémy z Valle di Ledro
V Příbrami si už potřetí prohlédnete betlémy z Valle di Ledro
"> "> "> "> ">

V Příbrami si už potřetí prohlédnete betlémy z Valle di Ledro

Vydáno 17. prosince 2019 Památky
Již od nepaměti se setkáváme s betlémy, které se snaží zachytit narození Krista v Betlémě. Stavění betlémů se dědí z generace na generaci a je tedy nadčasové. Nejinak je tomu v kraji pod Svatou Horou, která proslavila celý region tradičním umem místních betlémářů. Italské betlémy budou k vidění v Příbrami na Svaté Hoře od 19. 12. 2019 do 5. 1. 2020 a v části Příbram Brod od 22. 12 do 2. 2).
BetlémAvšak nejen v Česku rádi stavíme nejrůznější betlémy. V Itálii je bohatě popsána tradice betlémářství v regionech Tridentsko, Jižní Tyrolsko, Lombardie, Lazio i v dalších. A co přivedlo dohromady italské městečko Valle di Ledro v provincii Trentino se středočeskou Příbramí? Především pohnutá historie během první světové války. Tehdy frontová linie vyhnala obyvatele z údolí Valle di Ledro do Příbrami a dalších měst v tehdejším Rakousku-Uhersku.

Cílem projektu spolupráce betlémářů Příbram a Valle di Ledro je vytvořit kulturní a turisticky atraktivní výstavu v Příbrami a italském Valle di Ledro, k čemuž napomáhá spolupráce místních betlémářů, která má v obou regionech již staletou tradici. Každá figurka má svůj vlastní osobitý příběh a snaží se přiblížit běžný život každého z nás. Při pohledu na betlém, se může každý najít v zástupu k malému Ježíškovi a poznat tak sám sebe. V betlémech tak jsou figurky s hudebníky, sedláka, stařenku s vánočkou, kominíka nebo pána nesoucího soudek s označením Prazdroj 12.
 

Tradice betlémářství obou zemí

BetlémRegion Valle di Ledro nepojí s Příbramí pouze osud vyhnanců za 1. světové války, ale i tradice betlémářství. Válka přinesla neskutečné utrpení lidí, ale zároveň ukázala vřelost a ochotu pomoci utečencům z Valle di Ledro. Dnes můžeme díky betlémům a všem nejrůznějším figurkám šířit mírové poselství světu, ke kterému každoročně vyzývá papež František během Vánoc ze svatopetrského náměstí.

Výstava je otevřena v Mníšecké kapli na Svaté Hoře od 19. 12. 2019 do 5. 1. 2020 mezi 10. a 16. hodinou.
Svatá Hora u Příbrami - obdivované mariánské poutní místo

Svatá Hora u Příbrami - obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Výstava betlémů na Svaté Hoře

17.12.
3.1.
Výstava betlémů na Svaté Hoře

Již tradiční výstava Spolku Příbramských betlémářů ve spolupráci se Svatou Horou v Mníšecké kapli. Výstava bude od 18.12.2020 do 3.1.2021. Vernisáž s hudebním doprovodem bude ve čtvrtek 17.12. v 16 hod.

Svatohorské poutní muzeum

Svatohorské poutní muzeum

Svatohorské muzeum se nachází pod celým severním ambitem. V muzeu uvidíte moderní expozici ze sbírek Svaté Hory včetně nálezů z nedávné rekonstrukce.

Další aktuality

1.10.
2020
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky
22.9.
2020
Václav kolem nás…

Václav kolem nás…

Střední Čechy | Památky