Úvod > Aktuality > V Kyjově si prohlédnete unikátní Ďáblovu bibli
V Kyjove si prohlédnete unikátní Dáblovu bibli
"> V Kyjove si prohlédnete unikátní Dáblovu bibli "> Codex gigas je 90 cm vysoký, 50 cm široký a 75 kilogramu težký, nelze si tedy predstavit, že by mohl sloužit k bežnému ctení
Kultura

V Kyjově si prohlédnete unikátní Ďáblovu bibli

  • Vydáno16. září 2013
Tajuplná Ďáblova bible je poprvé k vidění v Kyjově! Největší rukopisná kniha světa Codex gigas, či chcete-li Ďáblova bible, nazvaná tak podle vyobrazení v ní obsaženého ďábla, se dnes nachází v Královském muzeu ve Stockholmu. V České republice byla vystavena naposledy v roce 2007, poté se vrátila zpět do Švédska. V kyjovském muzeum je vystavená věrná kopie této unikátní knihy, kterou si můžete přijít prohlédnout do 13. října.
Ďáblova bibleJeden z vůbec nejpozoruhodnějších rukopisů vznikl někdy na počátku 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích, malé obci nedaleko Chrudimi. Kdo ví, proč právě na takto odlehlém místě? Byla snad kniha sepsána jinde a do Podlažic jen dovezena, anebo vznikl klášter za účelem stvořit v něm a uchovat největší a nejobsažnější rukopisnou knihu světa? Odpovědi a názory historiků se různí. Cestou osudu se Codex gigas dostal postupně do majetku cisterciáků v Sedleci, benediktinů v Břevnově a v Broumově a v roce 1594 o něj projevil zájem císař Rudolf II., který jej následně získal do své pozoruhodné sbírky. Za třicetileté války se Codexu zmocnili Švédové a obdarovali jím svou vzdělanou a umění i vědění nakloněnou královnu Kristinu.

Maketa slavné Ďáblovy bible
byla zhotovena na zakázku olomouckého Nadačního ústavu regionální spolupráce o. p. s. díky knihařskému mistrovi Jiřímu Foglovi, která jako jediná v naší republice umožňuje návštěvníkům výstav neomezeně si listovat v obsahu tohoto legendami opředeného osmého divu světa! Společně s Ďáblovou biblí jsou v muzeu vystaveny ještě další dvě významné makety knih – tou první je antifonář Elišky Rejčky ze čtrnáctého století a druhou knihu představuje Boskovská bible z patnáctého století. Jsou funkční, takže za účasti průvodce je možné do nich nahlédnout.

Codex GigasVýstava Codex gigas bude ve Vlastivědném muzeu v Kyjově zpřístupněna do 13. října 2013. Jako příjemný bonus bude pro návštěvníky v pátek 11. října 2013 v 17:00 hodin připravena přednáška knihařského mistra Jiřího Fogla, již vzpomenutého autora makety Codexu gigas, který promluví o práci na ojedinělé kopii tohoto světového unikátu.

Codex gigas je 90 cm vysoký, 50 cm široký a 75 kilogramů těžký, nelze si tedy představit, že by mohl sloužit k běžnému čtení. Nejednoho badatele proto logicky zajímá, jaký byl důvod k sepsání takto monumentální knihy a co je v ní obsaženo. Dle legendy ji vytvořil podlažický mnich, jenž se tak snažil vykoupit z těžkého hříchu a hrozilo mu zazdění zaživa. Souvisel snad nějak jeho hřích s archeologickým nálezem ženských a dětských koster v areálu kláštera? Mnich prý ve snaze vyhnout se trestu navrhl, že za jednu noc napíše největší knihu světa, ale protože záhy poznal, že jde o nadlidský úkol, uzavřel smlouvu s ďáblem, který knihu sepsal za něj a nakonec se v ní i zpodobnil.
Vlastivědné muzeum Kyjov

Vlastivědné muzeum Kyjov

Kyjovské Vlastivědné muzeum sídlí v nejstarší dochované budově ve městě, v renesančním zámečku.

Kyjov – srdce Slovácka

Kyjov – srdce Slovácka

Kulturním a správním centrem Kyjovska na jižní Moravě je město Kyjov, dějiště folklórního festivalu Slovácký rok. Kyjov je vedle Strážnice druhým centrem lidové kultury Slovácka, působí zde celá řada muzik a souborů. Nabízí také bohatou nabídku kulturních akcí.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika