Úvod > Aktuality > V Kutné Hoře na Hrádku začala výstava 400 let Bible kralické
Pod kruchtou kostela svatého Jakuba visí obraz Karla Škréty
"> Pod kruchtou kostela svatého Jakuba visí obraz Karla Škréty "> V Kutné Hore na Hrádku zacala výstava 400 let Bible kralické "> Výstava se výrazne venuje kutnohorským reáliím.
Kultura

V Kutné Hoře na Hrádku začala výstava 400 let Bible kralické

  • Vydáno17. října 2013
Bible kralická slaví tento rok čtyřsté výročí od posledního předbělohorského vydání. České muzeum stříbra připravilo k tomuto významnému dílu české historie výstavu, která odkazuje také na vztahy Kutné Hory k příslušníkům Jednoty bratrské. Výstava se koná na Hrádku od 16. října až do 24. listopadu.
Bible kralickáVýstava se v Kutné Hoře koná, jak již samotný název napovídá, při příležitosti 400. výročí vydání Bible kralické. Samotné výročí je ale tak trochu problematické. V roce 1613 Jednota bratrská vydala v Kralicích nad Oslavou svůj revidovaný jednosvazkový překlad Bible, který byl jejím posledním – a letos slaveným – vydáním na území Českého království. Tomu ale v letech 1579 až 1594 předcházelo původní vydání nového bratrského překladu Bible s rozsáhlými poznámkami. Vytištěno bylo v šesti svazcích, a proto bývá označováno jako tzv. Šestidílka.

Kutnohorská výstava na Hrádku se pochopitelně přidává k celé řadě dalších výstav, které se Bibli kralické letos věnují. Je však i něčím ojedinělá. Výrazně se totiž věnuje kutnohorským reáliím. Návštěvníci se tak zde nejen seznámí s dějinami Jednoty bratrské a jejími tisky (nejen těmi biblickými), ale i s osudy věřících v Kutné Hoře a okolí. Nelze zde opominout osobní archiv bratrského biskupa Matouše Konečného, který byl v roce 2006 objeven v Mladé Boleslavi. Obsahoval totiž mj. i soupisy členů Jednoty z let 1612, 1617 a 1619 nebo dva inventáře majetku sboru v Krchlebech z roku 1609. Kostel svatého Václava v Krchlebech se stal jediným místem v okolí, kde se mohli scházet k společným bohoslužbám. Majitelé zdejšího panství – rytířský rod Studeneckých z Pašiněvci – patřili totiž rovněž k bratřím. Ale i v samotné Kutné Hoře se dochovala jedna zcela mimořádná památka na Jednotu bratrskou. Pod kruchtou kostela svatého Jakuba obvykle visí (nyní tedy na výstavě) obraz Piety od Karla Škréty, který malíř namaloval rok před svou smrtí s dedikací svému strýci Pavlu Škrétovi Šotnovskému ze Závořic, rovněž členu krchlebského sboru. Na Den Středočeského kraje 28. října je od 15:00 připravena komentovaná prohlídka výstavy s dr. Justem.
České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře

Kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře

Chrám je nejstarším z kutnohorských kostelů. S jeho stavbou se začalo po roce 1330. Až do 17. století se kostelu přezdívalo Vysoký, podle jeho věže.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika