Úvod > Aktuality > V Kryštofově Údolí vznikla nová hornická naučná stezka
V Kryštofově Údolí vznikla nová hornická naučná stezka
">
Příroda

V Kryštofově Údolí vznikla nová hornická naučná stezka

  • Vydáno15. prosince 2015
U Liberce vznikla naučná stezka, která na čtrnácti panelech připomíná historii hornictví, které je s krajem provázáno už od 13. století. Výlet do přírody doporučujeme spojit s návštěvou expozice betlému v Kryštofově Údolí a prohlídkou unikátního železničního viaduktu.
Otevřením naučné stezky byla završena první etapa společného projektu sdružení ARCHA13 a Lesů ČR. Ve druhé fázi se počítá s instalací replik hornických strojů, jako jsou rumpál nebo větrák. Stroje dokonce nebudou určené jen k prohlídce, návštěvníci si sami budou moct vyzkoušet, jak se s nimi před staletími pracovalo. Přáním autorů stezky je zakončení projektu otevřením hornického skanzenu, v rámci kterého by byly zpřístupněny i některé štoly, kterých jsou v okolí stovky metrů.
 

Bohatá hora u Liberce

Až do nedávna přitom platilo, že lidé o hornické minulosti Liberecka věděli jen málo. Přitom původní název města Reichenberg, tedy „místo u bohaté hory“, mluví za vše. Bohatá hora, která byla v názvu města obsažena, měla být oblast Kryštofova Údolí, Andělské Hory, Panenské Hůrky a Chrastavy. Veřejnosti dávnou minulost výrazněji připomnělo až otevření stálé expozice v budově historické radnice s názvem Zapomenuté dějiny města Liberce, která byla zpřístupněna teprve v roce 2014.

Kromě expozice v muzeu hornickou historii připomínají samozřejmě také její pozůstatky přímo v terénu. Až budete procházet naučnou stezku a její okolí, pátrejte po malinkých prohlubních a malinkých kopečcích, tu a tam je k vidění i portál někdejší chodby, ty jsou ovšem dnes všechny zapečetěné.

Nově zpřístupněná stezka má 14 kilometrů a najdete na ní 14 informačních tabulí, které kromě informování o hornické historii nabízejí také pohled do nepřístupných štol.

Při výletě do Kryštofova Údolí nezapomeňte navštívit oblíbenou expozici betlému, která bude před Vánoci a po nich až do 4. 1. 2016 otevřena denně od 10 do 16 hodin.

Za zmínění stojí také unikátní místní orloj a železniční viadukt, který na Kryštofovo Údolí vzhlíží z výšky 27 metrů, dlouhý je 202 metrů.
Hornická naučná stezka v Liberci

Hornická naučná stezka v Liberci

Zcela ojedinělý projekt chystá liberecká obecně prospěšná společnost ARCHA 13 spolu s Les ČR. V roce 2015 byly umístěny na stezku naučné tabule. V druhé etapě pak nainstalovány dobové herní prvky.

Orloj a expozice betlémů v Kryštofově Údolí

Orloj a expozice betlémů v Kryštofově Údolí

V obci Kryštofovo Údolí nedaleko Liberce najdeme, po Praze a Olomouci, třetí orloj v České republice. Hojně navštěvované je také místní muzeum betlémů. Dominantou údolí je také 30 m vysoký železniční viadukt z roku 1903.

Novorenesanční radnice v Liberci – klenot města pod Ještědem

Novorenesanční radnice v Liberci – klenot města pod Ještědem

Liberecká radnice patří k nejcennějším památkám ve městě. Honosná novorenesanční budova byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta F. Neumanna.

Další aktuality