Úvod > Aktuality > V Kryštofově údolí si prohlédnete nejen unikátní betlémy, ale také hračky a filmové kostýmy
V Kryštofově údolí si prohlédnete nejen unikátní betlémy, ale také hračky a filmové kostýmy
">

V Kryštofově údolí si prohlédnete nejen unikátní betlémy, ale také hračky a filmové kostýmy

Vydáno 18. prosince 2019 Kultura
V hospodě U Kryštofa, kterou najdete pod dřevěným kostelíkem přímo uprostřed vesnice, je umístěna zajímavá expozice betlémů, hraček a kostýmů českých prvorepublikových hvězd. Muzeum provozuje Alice Chaloupková, která jeho správu převzala po svém otci Martinu Chaloupkovi, který Kryštofovo Údolí proslavil nejen zdejší expozicí, ale také jedinečným orlojem nebo sochou čurajícího Voříška.
Kryštofovo údolí betlémExpozice muzea je umístěna v prvním patře obecního hostince "U Kryštofa" přímo pod dřevěným kostelíkem uprostřed vesnice. Zde je možno spatřit více než dvacet betlémů nebo jejich částí. Od miniaturních až po ty největší, od orientálních až po klasické papírové. Nejstarší pochází už z roku 1846. Je tu k vidění asi polovina původního Müllerova betlému v orientálním stylu a část tyrolského betlému Franze Pohla. Ten býval mechanický a nyní je postupně uváděn do pohybu. Dále zde uvidíte také tzv. cikorkový betlém, jehož figurky se nacházely v cikorce v době adventu, králický, betlémy dřevěné, keramické a pohyblivé. Velice zajímavý je Jírův venkovní betlém měřící šestnáct metrů na délku. Vytvořil jej v roce 1999 světoznámý malíř Josef Jíra. Stojí pod širým nebem naproti hostinci "U Kryštofa" avšak pouze v prosinci od začátku adventu do Tří králů v lednu.
 
Kryštofovo údolí hračkyExpozici doplňují vánoční ozdoby, staré formičky na cukroví, ale také rozsáhlá sbírka historických hraček. Jsou tu panenky z porcelánu, méďové s korálkovýma očima i plechové nádobíčko. V půdních prostorách muzea najdete expozici kostýmů prvorepublikových hvězd, třeba Zity Kabátové či kabát Jaroslava Marvana z kultovního filmu Anděl na horách. Filmová móda se prolíná s expozicí věnovanou slavnému údolskému viaduktu a železnici. Kromě toho si zde můžete prohlédnout expozici věnovanou hornictví, školní třídu, světničku zakladatele Martina Chaloupky.

kryštofovo údolí medvídciPůdní prostory obsadily filmové kostýmy českých prvorepublikových hvězd. Expozici pro muzeum vytvořila další patriotka – Lina Wagner. Najdete tu například modely Zity Kabátové a dalších krasavic z filmů pro pamětníky, které jsou teď na zimu oblečeny do norkových kožichů. Pokud vám zimník v rohu jedné z místností bude připomínat známý český film, pak máte pravdu. Tento kabát opravdu nosil Jaroslav Marvan ve filmu Anděl na horách.

Muzeum je v prosinci otevřené denně včetně svátků od 10 do 16 hodin, v lednu pak o sobotách a nedělích. Vstupné činí 50 korun pro dospělé, 25 korun pro seniory a 15 korun pro děti.
Orloj a expozice betlémů v Kryštofově Údolí

Orloj a expozice betlémů v Kryštofově Údolí

V obci Kryštofovo Údolí nedaleko Liberce najdeme, po Praze a Olomouci, třetí orloj v České republice. Hojně navštěvované je také místní muzeum betlémů. Dominantou údolí je také 30 m vysoký železniční viadukt z roku 1903.

Další aktuality

11.7.
2020
Zámek v Doksech láká na multimediální prohlídkový okruh

Zámek v Doksech láká na multimediální prohlídkový okruh

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
8.7.
2020
#světovéČesko: Valdštejnova Boží voda a léčivé prameny z Lázní Libverda

#světovéČesko: Valdštejnova Boží voda a léčivé prameny z Lázní Libverda

Českolipsko a Jizerské hory | Lázně a wellness
6.7.
2020
Jedna z největších sbírek fuchsií v Česku je opět k vidění v Liberci

Jedna z největších sbírek fuchsií v Česku je opět k vidění v Liberci

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda