Úvod > Aktuality > Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí
Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí
"> "> ">

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

Vydáno 11. listopadu 2019 Památky
Od 15. listopadu a během celého prosince můžete přijet do Přerova na Labem za zajímavým programem. V předvánočním a vánočním období zde naleznete svátečně vyzdobené chalupy, betlémy, různé zdobení vánočních stromků. A nebude chybět ani možnost nákupu drobných vánočních dárků.

Polabské muzeum VánoceVelká vánoční výstava Lidové Vánoce v Polabí je jako každoročně umístěna do celého areálu skanzenu. V interiérech pěti chalup jsou scény ze života našich předků, předvádějící starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů.

Výstava začíná starodávnými přástkami a dračkami s podvečerním besedováním, jsou v ní předváděny tradiční obchůzky barborek a lucek, mikulášský průvod s nadílkou. Jedna z chalup je věnována přípravám na vánoce v polabské lidové kuchyni a tomu co se nakupovalo na předvánočních trzích. Celá „Staročeská chalupa“ je vyhrazena pro Štědrý den se všemi věštbami a pověrami, „devaterem jídel“ a štědrovečerním koledováním. Chalupy v dolní části skanzenu ukazují, jak trávili vánoční svátky naši předkové před sto lety. Vánoční výstava končí ve staré škole tříkrálovou koledou.

Polabské muzeum vánoční zbykySoučástí vánoční výstavy v přerovském skanzenu jsou vedle starých lidových a kostelních betlémů také současné betlémy z nejrůznějších materiálů, ukázky starých i novodobých vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků. Zvláštní část výstavy tvoří soustavně rozšiřovaná kolekce papírových vystřihovacích betlémů a vánočních pohlednic, umístěná do velkého výstavního sálu v bednárně. Zde je i velký betlém z oblékaných figurek, zhotovený podle vlastního vystřihovacího „Betlému z Přerova nad Labem“ od akad. malíře Jiřího Škopka. Součástí výstavy je rozměrný betlém ve stylu neapolských jesliček.
 

Víkendový program ve skanzenu - ukázky výroby dekorací i setkání s řemesly

panenky šustíNa všechny adventní soboty a neděle je připraven program s ukázkami starých řemesel a prodejem dárků. Vánoční výstava v celém areálu skanzenu začíná 15. listopadu a končí 30. prosince 2019. Program o tomto víkendu zahrnuje ukázky dovedností našich předků, jako je výroba adventních věnců, paličkování, výrobu mozaiky ze skla, výrobu postaviček a dekorací ze šustí, ale i ukázky řemesel - kovářského, řezbářského či výrobu košťat a smetáků.

Otevírací doba pro veřejnost je pátek až neděle od 9:00 do 16:00 hodin. Poslední vstup je návštěvníkům umožněn v 15:00 hodin. Ve dnech 23.12., 24.12. a 25.12.2019 však bude skanzen uzavřen. Vstupné do skanzenu stojí 100 korun pro dospělého a 50 korun pro děti, studenty a seniory. Rodinné vstupné (2 dospělí a 2 až 3 děti) vyjde na 270 Kč.

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.

Další aktuality

11.8.
2020
10 míst, kde se budete bát

10 míst, kde se budete bát

Střední Čechy | Památky
10.8.
2020
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky
9.8.
2020
Objevte kouzlo květin v Průhonickém parku

Objevte kouzlo květin v Průhonickém parku

Střední Čechy | Příroda