Úvod > Aktuality > Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí
Památky

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

  • Vydáno2. prosince 2023
Od 17. listopadu a během celého prosince 2023 můžete přijet do Přerova na Labem za zajímavým programem. V předvánočním a vánočním období zde naleznete svátečně vyzdobené chalupy, betlémy i různé zdobení vánočních stromků. A nebude chybět ani možnost nákupu drobných vánočních dárků a doprovodný řemeslný program během víkendů.

skanzen přerovVelká vánoční výstava nazvaná Lidové Vánoce v Polabí je tradičně pořádána v celém areálu skanzenu. V interiérech všech devíti chalup jsou scény ze života našich předků, připomínající starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů, podchycené národopisnými sběrateli na konci 19. století. Výstava začíná chalupě z Chvalovic starodávnými přástkami, dračkami a podvečerním besedováním. V chalupě z Draha jsou předváděny tradiční obchůzky barborek, lucek a mikulášský průvod s nadílkou.

V kuchyni se připravuje vánoční pečení a ve výměnku je nová výstava "Cukroví z vánočního stolu našich prababiček", v níž jsou vystaveny staré i novější cukrářské a perníkářské formičky, doplněné o staré i novodobé recepty i ukázky různých druhů vánočního cukroví. Staročeská chalupa je vyhrazena pro Štědrý den se všemi věštbami a pověrami, „devaterem jídel“, štědrovečerním koledováním a představením krajové vánoční hry. Chalupy v dolní části skanzenu ukazují, jak trávili vánoční svátky naši předkové v průběhu minulého století – kolem roku 1860, 1890, 1910, 1930, 1950, a to jak na statku, tak i v chudé chaloupce. Výstava končí v bednárně, kde je ve staré škole scéna s tříkrálovými koledníky.
 

Stará řemesla, folklor a betlémy

lidové vánoce v polabíCelou vánoční výstavu doplňuje zajímavý adventní program s ukázkou starých řemesel a dovedností. Během sobot a nedělí můžete být svědky zdobení perníčků, výroby mozaik ze skla, zdobení svíček, barvení kamínků, pečení tradičního ozdobného pečiva z vizovického těsta, zdobení keramických zvonečků, zdobení bambusového sněhuláka nebo práce na kolovrátku. Řemesla je možné si i vlastnoručně vyzkoušet. Chybět nebude ani krajkářská práce a paličkování, výroba smetáků a pometel, výroba ozdob z přírodních materiálů, navlékání korálků (zhotovení vlastních šperků), kovářské řemeslo, výrobky a práce s dřevořezbářem a v neposlední řadě prodej vánočních ozdob či zhotovení a prodej dárků z přírodních materiálů.

Polabské muzeum VánoceSoučástí vánoční výstavy v přerovském skanzenu je vedle starých lidových a kostelních betlémů také neustále rozšiřovaná kolekce současných betlémů z nejrůznějších materiálů. Výstavu doplňují ukázky vánočních dekorací, pohlednic či návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků. Do kabinetu u staré školy je soustředěna velká kolekce papírových betlémů od Jiřího Škopka a doplněna o velký betlém z oblékaných figurek, zhotovený podle jeho vystřihovacího „Betlému z Přerova nad Labem“. Další velký betlém – kopie kostelního betlému z 19. století ze Semic je v kapličce na návsi, Wenigovy „Pražské jesličky“ v téměř životní velikosti zabírají prostor před studnou z Dobrovice.

Na neděli je vždy připraveno i folklorní vystoupení, více informací o aktuálním programu se dozvíte na webových stránkách Polabského muzea (polabskemuzeum.cz). Otevírací doba výstavy Lidové Vánoce v Polabí pro veřejnost je vždy od úterý do neděle od 9:00 do 16:00 hodin. Poslední vstup je návštěvníkům umožněn v 15:00 hodin. Ve dnech 24. 12. a 25. 12. 2023 však bude skanzen uzavřen. Od 26. do 30. 12. 2023 bude otevřeno denně od 9:00 do 16:00 hodin. Vstupné do skanzenu stojí 120 korun pro dospělého a 60 korun pro děti, studenty a seniory. Rodinné vstupné (2 dospělí a 2 až 3 děti) vyjde na 300 Kč.

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.

Další aktuality

Předjaří v Průhonickém parku překvapí množstvím kvetoucích rostlin

S přicházejícím jarem se budí spousta drobných rostlinek a kvést začaly i některé keře. Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i v březnu zajímavá procházka. Celoročně otevřený okruh prochází Alpinem, dále vede na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými loukami podél potoka Botiče a po hrázi rybníka. V březnu můžete přijít od 7:00 do 18:00, vstupné je 100 korun.
Středočeský kraj | Příroda

V Pečkách uvidíte o víkendu stovky modelů mašinek

První březnový víkend 2. až 3. 3. 2024 se ve středočeských Pečkách otevírá oblíbená výstava mašinek Spolku železničních modelářů. V jejich klubovně se dají do pohybu stovky svítících a houkajících mašinek. V provozu uvidíte více než desítku modelových kolejišť a představí se muzeum modelové železnice od šedesátých let do současnosti.
Středočeský kraj | Zážitky

Hrad Karlštejn zahajuje hlavní turistickou sezónu – přístupný je denně mimo pondělí

Od 1. března 2024 je hrad Karlštejn opět otevřen denně kromě pondělků od 9:30 do 16:00 hodin, v červenci a srpnu pak bude otevřeno každý den. Navštívit můžete základní okruh s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V klenotnici zhlédnete repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny a uvidíte také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů.
Středočeský kraj | Památky

Zámek Konopiště chystá speciální prohlídku na počest vévodkyně Žofie

Na výročí narozenin vévodkyně Žofie z Hohenbergu, rozené Chotkové je připravena mimořádná prohlídka západního křídla zámku Konopiště, kde se nalézaly její soukromé pokoje. Tato část zámku není jindy přístupná pro veřejnost. Návštěvníci si během prohlídky poslechnou krásný příběh lásky arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este k české hraběnce. Prohlídka proběhne 1. března 2024 od 18:00 hodin a je na ni nutná předchozí rezervace.
Středočeský kraj | Památky

U Jankova na Benešovsku se bude bojovat – bitva připomene nejkrvavější střetnutí třicetileté války

V sobotu 2. března 2024 si na Benešovsku připomenou 379. výročí bitvy u Jankova, nejkrvavější střetnutí třicetileté války, kdy proti sobě 6. března 1645 stály švédská s císařskou armádou. Bitva skončila porážkou císařských, na 4000 mužů v boji zemřelo a stejný počet byl zajat.
Středočeský kraj | Památky

Zámek Dobříš otevře na Velikonoce novou multimediální expozici

Impozantní budova zámku Dobříš je nepřehlédnutelnou dominantou a láká k návštěvě všechny milovníky historie. Interiéry krásného zámku v držení rodu Colloredo-Mannsfeld nebyly čtyři roky přístupné, od letošních Velikonoc však opět přivítají všechny milovníky historie. Vstříc nové turistické sezoně vykročí zámek Dobříš před velikonočními svátky, na Velký pátek 29. března 2024. Moderním způsobem zájemce seznámí s různými historickými obdobími a ruku v ruce s tím s historií rodu Colloredo-Mannsfeld.
Středočeský kraj | Památky

Zoopark Zájezd láká na výhodné vstupné

Zoopark Zájezd mezi obcemi Buštěhrad a Libochovičky láká až do konce února na výhodné vstupné 1+1 zdarma. Při koupi vstupenky pro dospělé dostanete dětskou vstupenku zdarma. Akce platí ve všední dny, což se může skvěle hodin o jarních prázdninách.
Středočeský kraj | Příroda

Prohlédněte si národní kulturní památky Středočeského kraje

Středočeský kraj se, vzhledem k rozloze svého území, své historii a geografické poloze, vyznačuje kulturním dědictvím vyjímečné kvality. Jeho nedílnou součástí je velké množství památek všeho druhu. Seznam národních kulturních památek Středočeského kraje, tedy těch, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství českého národa, čítá přes dvacet položek a jsou na něm nejen honosné zámky, hrady, kostely a poutní místa, ale také zajímavé průmyslové stavby či rudné doly. Prohlédněte si je spolu s Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky