Úvod > Aktuality > Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí
Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

  • Vydáno16. listopadu 2021
Od 17. listopadu a během celého prosince můžete přijet do Přerova na Labem za zajímavým programem. V předvánočním a vánočním období zde naleznete svátečně vyzdobené chalupy, betlémy, různé zdobení vánočních stromků. A nebude chybět ani možnost nákupu drobných vánočních dárků.

Polabské muzeum VánoceVelká vánoční výstava Lidové Vánoce v Polabí je jako každoročně umístěna do celého areálu skanzenu. V interiérech pěti chalup jsou scény ze života našich předků, předvádějící starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů.

Výstava začíná starodávnými přástkami a dračkami s podvečerním besedováním, jsou v ní předváděny tradiční obchůzky barborek a lucek, mikulášský průvod s nadílkou. Celá „Staročeská chalupa“ je vyhrazena pro Štědrý den se všemi věštbami a pověrami, „devaterem jídel“ a štědrovečerním koledováním. Chalupy v dolní části skanzenu ukazují, jak trávili vánoční svátky naši předkové před sto lety. Nově je otevřena celá chalupa z Oskořínka s interiérem z druhé třetiny 20. století, upravená na předvádění vánočního pečení a tradičních řemesel. Vánoční výstava končí ve staré škole tříkrálovou koledou.
 

Starobylé i současné betlémy

Polabské muzeum vánoční zbykySoučástí vánoční výstavy v přerovském skanzenu je vedle starých lidových a kostelních betlémů také neustále rozšiřovaná kolekce současných betlémů z nejrůznějších materiálů. Výstavu doplňují ukázky starých i novodobých vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků. Zvláštní část výstavy tvoří rozsáhlá sbírka papírových vystřihovacích betlémů a vánočních pohlednic, umístěná do přísálí.

V chodbě u staré školy v bednárně je nově připravená výstava „Z historie vánočního stromečku“, jejíž součástí je velká kolekce starých vánočních ozdob z muzejních sbírek. Ve školním kabinetu je opět nainstalován velký betlém z oblékaných figurek, zhotovený podle vlastního vystřihovacího „Betlému z Přerova nad Labem“ od akad. malíře Jiřího Škopka. Další velký betlém – kopie kostelního betlému z 19. století ze Semic je v kapličce na návsi.

panenky šustíOtevírací doba pro veřejnost je vždy od úterý do neděle od 9:00 do 16:00 hodin. Poslední vstup je návštěvníkům umožněn v 15:00 hodin. Ve dnech 24. 12. a 25. 12. 2021 však bude skanzen uzavřen. Od 26. do 30. 12. 2021 bude otevřeno denně od 9:00 do 16:00 hodin.

Vstupné do skanzenu stojí 100 korun pro dospělého a 50 korun pro děti, studenty a seniory. Rodinné vstupné (2 dospělí a 2 až 3 děti) vyjde na 270 Kč.
Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.

Další aktuality