!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V Kolíně se otevřel opravený areál kostela sv. Bartoloměje - nabídne kostnici, muzeum i lapidárium
V Kolíně se otevřel opravený areál kostela sv. Bartoloměje - nabídne kostnici, muzeum i lapidárium
"> "> "> ">
Památky

V Kolíně se otevřel opravený areál kostela sv. Bartoloměje - nabídne kostnici, muzeum i lapidárium

Vydáno 21. září 2020
Opravené prostory areálu kostela svatého Bartoloměje v Kolíně se v neděli 20. září 2020 otevřely veřejnosti. Památková obnova se týkala interiérů zvonice, Staré školy a kostnice s pravou kosterní výzdobou. Rekonstrukce, za kterou stojí architektonický ateliér Masák & Partner, neminula ani další venkovní prostory, jako jsou přilehlé hradby, parkán a další přidružené budovy. Všechny restaurátorské práce byly prováděny ručně.
KolínKompletní renovace pod dohledem expertů se od roku 2017 dočkaly jak církevní objekty (kostnice a parkán), tak i zvonice, stará škola, přilehlé hradby a další přidružené budovy areálu kostela svatého Bartoloměje ve vlastnictví města. Zásadní změnou byl zásah do fasád staré školy a kostnice. Aktuální opravy omítky vytvořily v areálu novou zajímavou kompozici a navrátily stavbám původní vzhled. Součástí byla i obnova hradeb a založení veřejného parku v  prostoru historických parkánů. Milovníkům památek se tak otevřely zajímavé a doposud nepřístupné prostory.

kostniceK nejnáročnější části patřila kompletní obnova interiérů a exteriérů kostnice. Budova totiž vykazovala statické poruchy, kvůli kterým se původní výzdoba z kostí sesouvala. Problém představovala také propadající se podlaha. Řemeslníci kostnici vyčistili, obnovili kosterní výzdobu, vymalovali a zrestaurovali nástropní obraz. Kostnice v Kolíně nikdy nesloužila návštěvníkům, nyní ale bude nově zpřístupněna veřejnosti. Kosterní výzdoba není replikou, pochází přímo z místního hřbitova. Když byly v minulosti plné hřbitovy, vybraly se staré hroby, aby se uvolnilo místo na nové a nemusel se hřbitov zvětšovat. Většinou to bylo aktuální téma při epidemii nebo když se rušil starý hřbitov.
 
Koncem 19. století byla u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně farská zahrada s ovocným sadem, po válce začala chátrat. Parkán si nyní nově pronajímá město a v jeho prostorách vytvoří městský park. Zahrada bude přístupná z prostoru za kostelem a také suterénem muzea, kde je sociální zařízení pro návštěvníky.
 

Nová expozice ukáže církevní poklad i zvonkohru

KostniceKompletní opravou prošly také objekty ve vlastnictví města - zvonice, Stará škola a další přidružené budovy. Řemeslníci v interiéru zvonice zrestaurovali vnitřní zdivo a repasovali okenice. Prostory budou nově sloužit jako expozice. V suterénu vzniklo lapidárium s kamenickými prvky, které pochází přímo z kostela svatého Bartoloměje. V prvním patře najdou návštěvníci vystavený církevní poklad, například kalichy nebo ornáty a pod zvony bude nainstalována zvonkohra. Nejvýše ve zvonici, kde byla původně místnost věžníka, vznikla malá výstavní síň pro výstavy fotografií nebo drobnějšího umění.
 
KolínObnova Staré školy se dotkla jak interiérů, tak exteriérů. Navrácena byla omítka, o kterou dům přišel během neogotizujících romantických úprav architekta Mockera na přelomu 19. a 20. století. Stará škola má bohatou minulost. V 16. a 17. století zde byla velmi krátce škola, později ji nahradily byty a do 80. let dvacátého století pak budova sloužila jako depozitář. Název „Stará škola" už jí zůstal. V jejích prostorách nově vznikne interaktivní muzejní expozice. Za využití například videomappingu a dalších prvků se návštěvníci seznámí s rodáky a důležitými osobnostmi minulosti města Kolína.
Zahrady na zelených parkánech v Kolíně

Zahrady na zelených parkánech v Kolíně

Ojedinělý relaxační prostor v centru města. Odpočiňte si od ruchu na zelených parkánech, v rozáriu nebo u bylinkové zahrádky.

Stará farní škola v Kolíně

Stará farní škola v Kolíně

Stará farní škola zaujme děti i dospělé moderní a interaktivní expozicí věnovanou událostem z historie města a slavným osobnostem Kolína. Další zajímavosti je, že budova samotná byla přistavěna k hlavní městské hradbě ze 13. století.

Zvonice při kostele sv. Bartoloměje v Kolíně

Zvonice při kostele sv. Bartoloměje v Kolíně

Samostatně stojící zvonice z počátku 16. stol. V suterénu je možné navštívit lapidárium, v prvním nadzemním podlaží je vystaven restaurovaný chrámový poklad, z vnějšího ochozu si nenechte ujít vyhlídku na město.

Bartolomějské návrší v Kolíně

Bartolomějské návrší v Kolíně

Bartolomějské návrší tvoří unikátní areál, který se rozprostírá kolem chrámu sv. Bartoloměje. Nenechte si ujít kostnici s bohatou ornamentální výzdobou či budovu bývalé farní školy s interaktivní expozicí, vyhlídku ze zvonice a zelené parkány.

Chrám svatého Bartoloměje - objevte poklad v srdci Kolína

Chrám svatého Bartoloměje - objevte poklad v srdci Kolína

Dominantou města Kolína je chrám sv. Bartoloměje. Stavbu vysokého katedrálního chóru prováděl v letech 1360-1378 významný stavitel té doby Petr Parléř. Obohatil tak Kolín o jedno z neoriginálnějších děl gotické architektury lucemburského období. Ze zvonice se vám naskytne krásný výhled na město.

Kostnice u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně

Kostnice u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně

Pozoruhodná barokní kostnice se čtyřmi půlkruhovými apsidami byla postavena v Kolíně v letech 1732–33 podle projektu neznámého architekta, s využitím zdiva raně gotické nárožní bašty městského opevnění. Uvnitř se nachází pylony z kosterních pozůstatků a barokní oltář.