Úvod > Aktuality > Historické slavnosti v Kolíně oslaví 250. výročí narození Napoleona Bonaparta

Historické slavnosti v Kolíně oslaví 250. výročí narození Napoleona Bonaparta

Vydáno 8. srpna 2019 Zážitky
V sobotu 10. srpna se budou v Kolíně konat již tradiční historické slavnosti na Kmochově ostrově. Letošním tématem je empír a doba císaře Napoleona Bonaparta, od jehož narození (15. srpna 1769) letos uplyne 250 let. Můžete se těšit na dobové tržiště a ukázky řemesel, výstavu dobových zbraní, výuku tanců, šerm, divadlo, dobovou hudbu a další.
NapoleonHistorická slavnost na Kmochově ostrově se letos ponese v duchu empíru, tedy slohu z přelomu 18. a 19. století, který dostal své pojmenování podle francouzského císaře a vojevůdce Napoleona Bonaparte, od jehož narození letos uplyne rovných 250 let.

Program na hlavní scéně bude probíhat od 10 do 18 hod. Přijďte si prohlédnout vojenské ležení francouzských a rakouských vojáků, historická děla s ukázkami, polní lékárnu, felčara a jeho umění či dobová zátiší a dekorace jako stvořené pro památeční fotku. Velmi zajímavá bude také ukázka odlévání kulí do pušek.

Páni z KolínaTaké na vedlejší scéně budou během dne probíhat krátká taneční a divadelní vystoupení, pantomima nebo pásmo pro děti. Můžete se také těšit na sokolníka nebo ukázky exotických hadů. Doprovodnou akcí bude prodejní výstava bankovek od dob Napoleona po rok 1970. A nebude chybět ani sám císař Napoleon s chotí Marií Luisou.

K atmosféře starých časů neodmyslitelně patří jarmark. Stánky nejen se šperky, keramikou, dřevěnými hračkami, dětskou dílnou nebo občerstvením budou i letos součástí historických slavností.
Historické slavnosti v Kolíně 2020

Historické slavnosti v Kolíně 2020

Tentokrát s podtitulem Neklidná léta 1914 - 1945. Slavnosti letos budou připomínkou 75. výročí konce 2. světové války, ale rovným dílem zde bude prezentována i doba Rakouska-Uherska a meziválečné období, abychom ukázali vývoj, kterým naše země prošla v první polovině 20. století.

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Drobná stavba z roku 2015 s vyhlídkovou plošinou ve výšce 4 metry nad zemí a asi 8 metrů nad hladinou řeky Labe. Z rozhledny je omezený výhled na řeku, Masarykův most, část městské části Zálabí a severní frontu domů historického jádra města.