Úvod > Aktuality > Historické slavnosti v Kolíně připomenou dobu barokní
Zážitky

Historické slavnosti v Kolíně připomenou dobu barokní

  • Vydáno11. srpna 2023
V sobotu 12. srpna 2023 se budou v Kolíně konat již tradiční historické slavnosti na Kmochově ostrově. Celá akce je letos věnována době barokní, zvláště pak osobnosti Marie Terezie od jejíž korunovace českou královnou uplynulo letos 280 let. Můžete se těšit na dobové tržiště a ukázky řemesel, výstavu dobových zbraní, dobovou hudbu a mnoho dalšího.
Marie TerezieHistorická slavnost na Kmochově ostrově bude letos věnována pozdnímu baroku. Během soboty 12. srpna 2023 nebudou chybět divadelně šermířská představení nepostrádající napětí a divokou akci, ale i humor, nadsázku a poučení. Těšit se můžete také na soubor historického tance z Libčic nad Vltavou, rokokový piknik a hranou scénku s ukázku odívání z 18. století, nazvanou "Oblékání Marie Antoinetty".

Každoročně má slavnost na Kmochově ostrově spojitost s významnou osobností z dávných časů. Letos si připomínáme korunovaci císařovny Marie Terezie českou královnou (1743), od které v roce 2023 uplynulo 280 let. Během akce budou nedaleko vás šermíři a rytířské turnaje, krásné dvorní dámy, které předvedou renesanční dobové tance, rozpustilí kejklíři, hudebníci a jejich dobová hudba, a spousta dalšího programu na hlavní scéně. Celodenní program potrvá od 10:00 do 18:00 hodin.
 

Dobová hudba, tanec, vojenský tábor i jarmark

barokoBěhem celého dne vás bude bavit program na dvou scénách. Hlavní částí vás provede moderátor na pódiu amfiteátru, kde se budou střídat nejrůznější umělci. Čeká vás hudba, tanec, kejklíř, divadlo, šermířská vystoupení a další.

Vedlejší scéna zaujímá prostor v parku Kmochova ostrova u altánu. Zde se bude nacházet vojenský tábor z 18. století, výstava zbraní, ukázky odlévání kulí do pušek, pečení vojenského chleba v pojízdné dobové pekárně, výstava historických bankovek, výstava replik historických kanónů, ukázka portrétování barokním malířem, výuka dobových tanců, výstava dravců, exotičtí hadi, ražba mincí, naučná stezka pro děti a další.

K atmosféře starých časů neodmyslitelně patří jarmark. Stánky nejen se šperky, keramikou, dřevěnými hračkami, dětskou dílnou nebo občerstvením budou i letos součástí historických slavností. Vstupné na historické slavnosti stojí 150 Kč, pro děti 80 Kč.
Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Drobná stavba z roku 2015 s vyhlídkovou plošinou ve výšce 4 metry nad zemí a asi 8 metrů nad hladinou řeky Labe. Z rozhledny je omezený výhled na řeku, Masarykův most, část městské části Zálabí a severní frontu domů historického jádra města.

Další aktuality

Prohlédněte si národní kulturní památky Středočeského kraje

Středočeský kraj se, vzhledem k rozloze svého území, své historii a geografické poloze, vyznačuje kulturním dědictvím vyjímečné kvality. Jeho nedílnou součástí je velké množství památek všeho druhu. Seznam národních kulturních památek Středočeského kraje, tedy těch, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství českého národa, čítá přes dvacet položek a jsou na něm nejen honosné zámky, hrady, kostely a poutní místa, ale také zajímavé průmyslové stavby či rudné doly. Prohlédněte si je spolu s Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky

V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

V sobotu 24. února 2024 se v Neumětelích a Radotíně chystá Horymírova sváteční jízda. Přijďte se podívat na koně i jezdce, kteří touto svou jízdou otevřou letošní jezdeckou sezónu. Horymírova družina se sejde okolo 8:00 v Radotíně, odkud vyrazí na dlouhou cestu, až do Neumětel.
Středočeský kraj | Letní sporty

Jarní poutě 2024: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Jaro je na spadnutí a s ním i oblíbené jarní poutě. Pražská Matějská začíná již poslední únorovou sobotu, dlouho na sebe nenechají čekat ani velikonoční poutě Sedlecká v Kutné Hoře a jihočeská v Dobré Vodě. Dubnový výlet na Říp spojte s Řípskou poutí a za květnového sluníčka si užijete pouť ve Žďáru nad Sázavou.
Středočeský kraj | Zážitky

Objevte zimní Křivoklát: jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů je otevřen i v únoru

Již patnáctým rokem se na hradu Křivoklát konají prohlídky v zimních měsících. Po celý únor a březen je hrad Křivoklát otevřený během víkendu od 11:00 do 15:00 hodin.
Středočeský kraj | Památky

Sbírka slánek ve Slaném je jednou z největších na světě

Je vidět, že bez soli to zkrátka opravdu nejde. A zvlášť ve Slaném, kde vznikla roku 2011 originální velká sbírka slánek. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka rychle rozrůstá a v současné době čítá zhruba již 4200 exponátů. Darované skvosty jsou vystaveny v prostorách slánského Infocentra Pod Velvarskou bránou.
Středočeský kraj | Kultura

10 tipů, kam na výlet v Kolíně a okolí

Kolínu se díky místním židovským památkám přezdívá „Jeruzalém na Labi“. Z výšky si královské město lze prohlédnout z rozhledny Vodárna, vzniklé z bývalé vodárenské věže, anebo ze středověké věže Práchovna. V blízkém parku jsou k vidění sochy medvědů ze známé pohádky Potkali se u Kolína. Dominantou města je honosný chrám sv. Bartoloměje od Petra Parléře. Unikátní zákoutí v historickém centru města představuje Bartolomějské návrší, které nabízí neobvyklé pohledy na nejcennější kolínské památky. K návštěvě láká zdejší kostnice s bohatou ornamentální výzdobou i budova bývalé farní školy s interaktivní expozicí. Z místní zvonice se naskýtají krásné výhledy do daleka.
Středočeský kraj | Památky

V Příbrami v sobotu nastane masopustní veselí

Hornické muzeum Příbram pořádá v sobotu 17. února 2024 tradiční masopustní průvod a lidovou veselici v prostředí historických báňských objektů. Přijďte si užít masopustní průvod, rej masek a žertovné masopustní scénky v prostředí hornických Březových Hor! Na přípravě této lidové veselice muzeum již 21. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají 98 let.
Středočeský kraj | Kultura

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Silentium, tedy přísné noční mlčení, vstávání ve tři čtvrtě na tři ráno a vzápětí ve tři hodiny noční vigilie, to je jen část denního řádu, který se už dlouhá staletí udržuje v cisterciáckém opatství Naší milé Paní ve Vyšším Brodě. Z celé řady cisterciáckých klášterů v Česku dnes zbyl jako jediný fungující mužský klášter.
Středočeský kraj | Památky