Úvod > Aktuality > V Klementinu bude na 1. máje vystaven vzácný překlad Dalimilovy kroniky
V Klementinu bude na 1. máje vystaven vzácný překlad Dalimilovy kroniky
"> ">
Kultura

V Klementinu bude na 1. máje vystaven vzácný překlad Dalimilovy kroniky

  • Vydáno29. dubna 2015
U příležitosti zahájení výstavy EXPO 2015 vystaví Národní knihovna v Klementinu 1. 5. 2015 originál překladu Dalimilovy kroniky, tzv. pařížského zlomku. Vzácný rukopis bude k vidění pouhý jeden den. Pařížský zlomek je jediným známým latinským fragmentem iluminované kroniky tak řečeného Dalimila, který byl vytvořen v Bologni ve třicátých letech 14. století.
Pařížský zlomekV pátek 1. května bude od devíti do sedmnácti hodin vystaven v Klementinu při příležitosti zahájení milánské výstavy EXPO 2015, která ve stejný den začíná a kde bude k vidění kopie pařížského zlomku. Pražský originál si můžete prohlédnout zcela zdarma, ale pouze jeden den.

První česky psaná kronika, nazvaná později Dalimilova, vznikla kolem v letech 1310-1314. Takzvaný pařížský zlomek představuje rukopis latinského překladu této kroniky, který byl vytvořen mezi lety 1331 a 1333 v Itálii. O zhotovení rukopisu v Itálii svědčí podle odborníků typ písma i iluminace, které odpovídají stylu dílen v Bologni.

Dalimilova kronikaNárodní knihovna získala 12 listů latinského překladu Dalimilovy kroniky před deseti lety v aukci. O existenci latinského překladu kroniky neměl nikdo až do roku 2005 ani tušení. Ačkoli jde o pouhý zlomek obsahující zhruba desetinu celého textu, obsahuje řadu celostránkových obrazů i menších iluminací, představujících nejstarší dochovanou českou knížecí galerii. Překlad Dalimilovy kroniky může souviset s mladým Karlem IV., který tehdy pobýval v Itálii. Víme, že ho navštívilo poselstvo české šlechty a že mu přineslo dary. Toto mohl být jeden z nich.

Pařížský zlomek bude vystavne v Zrcadlové kapli Klementina v pátek 1. 5. od 9. do 17. hodin. Vstup na výstavu je zdarma!
Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.