Úvod > Aktuality > V klášteře Plasy si nově prohlédnete barokní sýpku i hodinový stroj
V kláštere Plasy si nove prohlédnete barokní sýpku
"> V kláštere Plasy si nove prohlédnete barokní sýpku "> Soucástí prohlídky jsou i sklepní prostory "> Kaple sv. Václava
Památky

V klášteře Plasy si nově prohlédnete barokní sýpku i hodinový stroj

  • Vydáno31. července 2013
Od konce července 2013 se v plaském klášteře otevřela všem návštěvníkům nová prohlídková trasa, která milovníky historie zavede do barokních sýpek a gotických kaplí. Součástí již čtvrtého prohlídkového okruhu je také exkurze k původnímu hodinovému stroji ze 17. století
Konvent PlasyCisterciácký klášter v Plasích nabízí naprosto unikátní prohlídkovou trasu v architektonicky velmi ceněnné barokní sýpce, jejíž součástí je i gotická Královská kaple a hodinová věž s unikátním hodinovým strojem. Nejstarší částí sýpky je patrová královská kaple z roku 1260. Spodní je zasvěcená sv. Václavu a o patro výše je kaple sv. Máří Magdalény. Byla postavená po vzoru francouzských palácových kaplí a v ČR jsou pouze dvě, druhá v klášteře Zlatá Koruna u Českého Krumlova.

Budova sýpky je třípatrová, ve střední části s věží a barokním hodinovým strojem z roku 1686, který je dodnes denně ručně natahován. Po zdolání více jak 120 schodů na návštěvníky čeká odměna v podobě funkčního barokního hodinového stroje z r. 1686. Věž je vysoká 47 metrů a je ukončena trojitou helmicí s dvěma lucernami, kde jsou umístěny zvony.

Prohlídková trasa "sýpka" vás zavede do všech zmíněných prostor, včetně patrové gotické kaple sv. Václava a sv. Máří Magdalény, věže i hodinového stroje. Návštěva všech těchto míst je doplněna výkladem o historii a stavebních úpravách budovy, zajímavostech hodinového stroje a o místním cistercicáckém hospodářství. V rámci tohoto okruhu se také podíváte do sklepení využívaných k uskladnění ovoce a zeleniny. Okruh je přístupný o víkendech (v červenci a srpnu pak denně mimo pondělí) a to každou lichou hodinu. Mimo uvedenou dobu je okruh přístupný pro předem objednané dle konkrétní domluvy. Prohlídka sýpky trvá přibližně 35 minut a za vstupné na ni zaplatí dospělí 50 korun,snížené vstupné je stanoveno na 30 Kč.
Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Hlavní prohlídkový okruh zavede návštěvníky do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném.