Úvod > Aktuality > V katedrále sv. Víta zazní příští rok Verdiho Requiem
V katedrále sv. Víta zazní příští rok Verdiho Requiem
">
Památky

V katedrále sv. Víta zazní příští rok Verdiho Requiem

Dvořákova Praha zahajuje 6. prosince prodej vstupenek na jeden z koncertů roku 2013, na kterém zazní v katedrále sv. Víta Verdiho Requiem. Requiem uváděné u příležitosti celosvětových oslav 200. výročí narození Giuseppe Verdiho bude zároveň věnováno památce vynikajícího českého houslisty Josefa Suka.
Festival Dvořákova Praha je nejen oslavou hudebního genia a světově nejuznávanějšího českého skladatele Antonína Dvořáka, ale i významnou společenskou událostí. Je to defilé špičkových sólistů, dirigentů, mezinárodně uznávaných orchestrů i komorních souborů. Do Prahy přijíždějí představit mezinárodnímu publiku Dvořákovu hudbu i díla dalších světových skladatelů. Pátý ročník se uskuteční v termínu 8. – 22. 9. 2013.
 
V neděli 15. září 2013 rozezní svatovítskou katedrálu Requiem Giuseppe Verdiho v podání České filharmonie, Pražského filharmonického sboru a sólistů. Dirigentem koncertu bude Fabio Luisi. Koncert bude zároveň poctou Josefu Sukovi, který před dvěma lety zesnul. Josef Suk, pravnuk skladatele Antonína Dvořáka, je držitelem historicky první Ceny Antonína Dvořáka.
 
Přední italský dirigent Fabio Luisi momentálně působí jako šéfdirigent Metropolitní opery a Vídeňských symfoniků. Kromě těchto angažmá přijal Luisi ještě jedno, a sice funkci hlavního hudebního ředitele Curyšské opery, do které nastoupil v září 2012. Ve své nové funkci v Curyšské opeře se Luisi chystá zahájit novou iniciativu, která si klade za cíl uvádět větší počet orchestrálních koncertů. Koncerty bude hrát nově přejmenovaná Curyšská filharmonie, která byla až do začátku této sezóny známá pod názvem Orchestr Curyšské opery (Orchester der Oper Zürich).
 
Koncerty Dvořákovy Prahy v katedrále sv. Víta patří mezi divácky nejatraktivnější. Spojují se v nich unikátní místo, významná díla a prvotřídní interpreti.
 
Ceny vstupenek:
Dvořákova Praha 2013 / katedrála sv. Víta/ G. Verdi: Requiem
I. kategorie – 990 Kč (do 31. 12. 2012), poté 1 090 Kč
II. kategorie – 790 Kč (do 31. 12. 2012), poté 890 Kč
III. kategorie (stání) – 390 Kč (do 31. 12. 2012), poté 490 Kč
 
Koncert je pořádán ve spolupráci se Správnou Pražského hradu v rámci cyklu Hudba Pražského hradu.
 

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.