Úvod > Aktuality > V Karlových Varech začne Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka

V Karlových Varech začne Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka

Vydáno 6. listopadu 2018 Kultura
Před více než 50 lety vznikla v Karlových Varech Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka. Soutěž je určena studentům uměleckých škol a během let se stala uznávanou mezinárodní událostí. Počet účastníků se každoročně pohybuje mezi 80 až 110 pěvci téměř z celého světa. Letošní ročník probíhá od 9. do 16. listopadu 2018.
Antonína DvořákaPěvecké klání je rozděleno do třech kategorií – Opera, Junior a Píseň. Krom děl Antonína Dvořáka, na která je kladen velký důraz, zazní skladby z období od baroka až po 20. století. Výkony jednotlivých pěvců posuzuje odborná porota, která většinou sestává z 11 členů.

Pro mladé nadějné umělce představuje Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka bránu do světa úspěšné kariéry. Mezi vítěze předešlých ročníků patří například: Marie Burešová, Lee Sang Min, Marina Domašenko nebo Barbora Perná. Účastníci finálových kol soutěže dostávají nabídky na hostování od všech operních scén v České republice včetně Národního divadla v Praze.

Soutěž hodnotí zpravidla 11členná mezinárodní odborná porota. Jejími předsedy nebo členy v posledních letech byli mj. Ivo Žídek, Gabriela Beňačková, Antonio Carangelo a další. V současné době od roku 2001 je předsedou odborné poroty významná osobnost operního pěvectví Peter Dvorský.

Pěvecká soutěž Antonína DvořákaV oboru Píseň je kladen mimořádný důraz vedle tvorby A. Dvořáka a písní romantiků též na interpretaci soudobé tvorby. Soutěž pro obory Junior (do 24 let včetně) a Opera (do 35 let včetně) je tříkolová. V prvních dvou kolech s klavírním doprovodem patří mezi soutěžní úkoly árie z období baroka, klasicismu, romantismu, tvorbu Antonína Dvořáka, až k dílům 20. století. Třetí kolo oboru Junior a Opera - jedna árie podle volby kandidáta, tak jako posléze koncert laureátů, zpívají finalisté soutěže s orchestrem.

Kromě hlavních cen získávají účastníci finálových kol soutěže, interpretační ceny a nabídky hostování, které udělují všechny operní scény z České republiky včetně Národních divadel v Praze, v Brně, v Ostravě, Slovenského národního divadla v Bratislavě, Společnosti Antonína Dvořáka, Český rozhlas, festival Pražské jaro a další.