!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V Karlových Varech začne Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka
V Karlových Varech začne Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka
"> "> ">
Kultura

V Karlových Varech začne Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka

Vydáno 4. listopadu 2019
Před více než 50 lety vznikla v Karlových Varech Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka. Soutěž, původně určena studentům uměleckých škol, se během let stala uznávanou mezinárodní událostí. Počet účastníků se každoročně pohybuje mezi 80 až 110 pěvci téměř z celého světa. Letošní ročník probíhá od 8. do 15. listopadu 2019.
Antonína DvořákaPěvecké klání je rozděleno do třech kategorií – Opera, Junior a Píseň. Krom děl Antonína Dvořáka, na která je kladen velký důraz, zazní skladby z období od baroka až po 20. století. Výkony jednotlivých pěvců posuzuje odborná porota, která většinou sestává z 11 členů.

Pro mladé nadějné umělce představuje Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka bránu do světa úspěšné kariéry. Mezi vítěze předešlých ročníků patří například: Marie Burešová, Lee Sang Min, Marina Domašenko nebo Barbora Perná. Účastníci finálových kol soutěže dostávají nabídky na hostování od všech operních scén v České republice včetně Národního divadla v Praze.

Soutěž hodnotí zpravidla 11členná mezinárodní odborná porota. Jejími předsedy nebo členy v posledních letech byli mj. Ivo Žídek, Gabriela Beňačková, Antonio Carangelo a další. V současné době od roku 2001 je předsedou odborné poroty významná osobnost operního pěvectví Peter Dvorský.

Pěvecká soutěž Antonína DvořákaV oboru Píseň je kladen mimořádný důraz vedle tvorby A. Dvořáka a písní romantiků též na interpretaci soudobé tvorby. Soutěž pro obory Junior (do 24 let včetně) a Opera (do 35 let včetně) je tříkolová. V prvních dvou kolech s klavírním doprovodem patří mezi soutěžní úkoly árie z období baroka, klasicismu, romantismu, tvorbu Antonína Dvořáka, až k dílům 20. století. Třetí kolo oboru Junior a Opera - jedna árie podle volby kandidáta, tak jako posléze koncert laureátů, zpívají finalisté soutěže s orchestrem.

Kromě hlavních cen získávají účastníci finálových kol soutěže, interpretační ceny a nabídky hostování, které udělují všechny operní scény z České republiky včetně Národních divadel v Praze, v Brně, v Ostravě, Slovenského národního divadla v Bratislavě, Společnosti Antonína Dvořáka, Český rozhlas, festival Pražské jaro a další.

Další aktuality

21.10.
2020
Vydejete se na kole za krásami Karlovarského kraje

Vydejete se na kole za krásami Karlovarského kraje

Západočeské lázně | Letní sporty
2.10.
2020
Podzimní dovolená plná relaxu a pohodlí vás čeká v Karlovarském kraji

Podzimní dovolená plná relaxu a pohodlí vás čeká v Karlovarském kraji

Západočeské lázně | Lázně a wellness