Úvod > Aktuality > V Karlových Varech si prohlédnete svět Radka Pilaře, autora Rumcajse
V Karlových Varech si prohlédnete svet Radka Pilare
"> V Karlových Varech si prohlédnete svet Radka Pilare "> Krome všeobecne známých del, které urcite dobre znáte, uvidíte také i méne známé práce "> Výstava s názvem Známé i neznámé podoby Radka Pilare je v Becherove vile k videní až do 25. ledna
Kultura

V Karlových Varech si prohlédnete svět Radka Pilaře, autora Rumcajse

  • Vydáno12. listopadu 2014
Tvorbu Radka Pilaře, vynikajícího malíře, ilustrátora a především autora podoby dobráckého pohádkového loupežníka Rumcajse, jeho ženy Manky a syna Cipíska, ale také televizního Večerníčka, si můžete prohlédnout v Interaktivní galerii Becherova vila v Karlových Varech. Výstava s názvem Známé i neznámé podoby Radka Pilaře je zde k vidění až do 25. ledna.
Radek PilařVýstava v karlovarské Becherově vile přibližuje výtvarnou tvorbu Radka Pilaře (1931 – 1993), autora, který dodnes udivuje svou všestranností a talentem. Největší prostor je věnován malířské tvorbě, která je autorovou doménou, kresbám a ilustracím. Výstava originálů pocházejících výhradně ze sbírek rodiny Radka Pilaře. Kromě všeobecně známých děl, které určitě dobře znáte, uvidíte také i méně známé práce. Radek Pilař byl skvělým malířem. Vždy byl však otevřený novým možnostech a vstřícně přijímal moderní technologie. Experimentoval s fotografií v kombinaci s malbou a nezřídka začleňoval fotografie do maleb.

Dílo Radka PilařeV rámci výstavy můžete vstoupit do interaktivní místnosti, ve které si vyzkoušíte a zblízka prozkoumáte řadu nápadů, kterými autor obohatil dětský a výtvarný svět. Součástí programu je projekce animovaného filmu s názvem Písnička pro sklíčka. Dětské návštěvníky zaujme jistě i skládání rozstřihovanek nebo náhled do knihy "Rybky, ptáčci, proměňáčci", tzv. překládací knihy, ve které děti libovolným překládáním různých částí na třetiny rozdělených stránek skládají stále nové obrázky. Tento dodnes používaný princip měl Radek Pilař patentovaný. Výstava také samozřejmě nezapomíná na autorův přínos animovanému filmu. Sami si můžete zkusit rozpohybovat praxinoskop, který vytvoří iluzi jednoduché animace autorových nejznámějších postaviček.

Na umělcova díla se můžete přijít podívat až do pětadvacátého ledna. Otevřeno je každý den, kromě pondělí, od deseti do sedmnácti hodin. Vstupné je pro dospělé 40 a 20 korun pro děti.
Dům umění Becherova vila – rodinný palác Becherů

Dům umění Becherova vila – rodinný palác Becherů

Ve vilové čtvrti Karlových Varů najdete dům s názvem místního slavného likéru. Objekt je i se zahradou součástí památkově chráněného území, navíc je zapsanou kulturní památkou. Dnes je upravena na interaktivní galerii pro mladé výtvarníky.