Úvod > Aktuality > V Karlových Varech si prohlédnete nejvzácnější rostliny ČR
V karlovarském muzeum si prohlédnete témer vymrelé druhy rostlin
"> V karlovarském muzeum si prohlédnete témer vymrelé druhy rostlin "> Je smutným faktem, fotografie techto unikátu musely být porízeny v zahranicí, kde tyto u nás vyhynulé druhy stále ješte prežívají "> K výstave byl vydán bohate ilustrovaný katalog
Kultura

V Karlových Varech si prohlédnete nejvzácnější rostliny ČR

  • Vydáno15. listopadu 2013
Muzeum Karlovy Vary vystavuje výjimečnou kolekci fotografií pětadvaceti českých a slovenských autorů, kteří představují rostliny, jejichž existence v naší přírodě je ohrožena nebo dokonce u nás již vyhynuly. Vedle snímků vzácných rostlin expozici tvoří také regionální zajímavosti v podobě herbářových položek vzácných a ohrožených druhů Karlovarska.
KoniklecV karlovarském muzeu najdete snímky větší třetiny druhů rostlin, které u nás buď vyhynuly, jsou nezvěstné, anebo se ocitly na samotném prahu vyhynutí, a proto jsou červeným seznamem zařazeny do kategorie kriticky ohrožených. Pokud zrovna nejste kovaným botanikem, můžete mít snad u některých snímků z výstavy pocit, že zobrazenou rostlinu vlastně velmi dobře znáte, vzpomenete si třeba, že jste ji nedávno někde zahlédli. Jenže to bude s největší pravděpodobností omyl – viděli jste třeba někde příbuzný či podobný druh. Rostliny z této výstavy v naší přírodě totiž skutečně hned tak nenajdete.

Je smutným faktem, fotografie těchto unikátů musely být pořízeny v zahraničí, kde tyto u nás vyhynulé druhy stále ještě přežívají. Objevíte zde proto také fotografie ze Slovenska, Rakouska, Polska, Maďarska, Rumunska, Srbska, Norska, Itálie, Portugalska, ba dokonce i z daleké Číny. Tichý smutek těchto fotografií snad bude dostatečně kompenzovat na 200 snímků rostlin, které stále ještě nadějně bojují v naší přírodě o přežití – zde objevíte výhradně druhy kriticky ohrožené. Nutno říci, že to byl mnohdy člověk, který je z naší země téměř vyhnal. Avšak nelze přehlédnout, že je to opět člověk, který se dnes snaží tyto klenoty naší květeny v přírodě udržet. Výstava je výsledkem mnohaletého úsilí 25 českých a slovenských fotografů, povětšině členů redakce internetového magazínu Botany občanského sdružení Přírodovědná společnost.

Střevličník pantoflíčekJako motto výstavy byl použit citát z knihy Duše rostlin profesora Bohumila Němce, který hovoří o hledání smyslu života v zajištění snesitelného bytí sobě a jiným, tedy vlastně i o hledání vztahu člověka k okolnímu světu. Výstava má totiž za cíl upozornit veřejnost na skutečnost, že v naší přírodě nevymírají jen okouzlující ikony ochrany přírody, jako jsou třeba hořečky či střevíčník pantoflíček, ale i druhy zcela nenápadné, méně efektní a snadno přehlédnutelné, o nichž širší veřejnost vlastně vůbec neví. V tomto duchu k návštěvníkům promlouvá i bohatě ilustrovaný katalog výstavy, který vydala Přírodovědná společnost s finančním přispěním Ministerstva životního prostředí (získat jej můžete v muzeu za symbolickou cenu padesát korun).
Krajské muzeum Karlovarského kraje – Muzeum Karlovy Vary na Nové louce

Krajské muzeum Karlovarského kraje – Muzeum Karlovy Vary na Nové louce

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum oslavilo 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.