Úvod > Aktuality > V Kaňonu Labe platí nová pravidla pro lezce
Letní sporty

V Kaňonu Labe platí nová pravidla pro lezce

  • Vydáno10. února 2021
Milovníci skalního lezení mají od letošního roku jinak nastaveny pravidla tohoto sportu v Kaňonu Labe. V některých částech území je povoleno lézt od 1. července do 31. ledna. Došlo také k rozšíření území, kde lze lézt celoročně.
kaňon labeNová úprava lezeckých pravidel rozčleňuje NPR Kaňon Labe do šesti dílčích oblastí, ve třech z nich je možné lézt celoročně, ve třech do července do ledna. Kritériem pro časové omezení lezecké činnosti zde byla známá stabilní hnízdiště zvláště chráněných druhů ptáků. Nová pravidla platí od začátku února 2021 a v platnosti zůstanou až do roku 2030.

Nejvýznamnější změny nastaly zejména ve vymezení míst, kde je možné lézt celoročně a kde naopak pouze sezonně. Současně byly upraveny termíny pro sezonní lezení tak, aby došlo ke přiblížení k úpravě platné pro blízký Národní park České Švýcarsko.
 

Kde a kam se může lézt

skalní lezeníNová úprava lezeckých pravidel rozčleňuje Labský kaňon do šesti oblastí, kde lze lézt celoročně a sezónně. Od 1.7. do 31.1. je povoleno lézt od Blokové stěny (která není na území NPR) ke skále Cestář Kabourek, od Pyramidy k Penzionu svět a od Hladké věže k Dolní věži.
 
Celoročně je otevřena část skal od Ztraceného kamaráda ke skále Pod Marínou, od Kardinála po Piskořův (Houserův) pilíř a od Jižní stěny po Vzkříšenou stěnu.
 
vyhlídkaNaopak zcela uzavřeny zůstávají věže Doutník a Čihadlo. Prvovýstupy na dalších 19 skalních objektů musí povolit správci národního parku. Jde třeba o skály Kormidelník, Maják, Titanik či Minaret. Naopak na 30 skalních útvarů jsou prvovýstupy zcela zakázány. Jedná se mimo jiné o Belveder, Sarajevskou stěnu, Trůn nebo Zrcadlo.

Úprava míst, kde je povoleno nebo zakázáno skalní lezní je ovlivněno především výskytem zvláště chráněných druhů ptáků, zejména hnízděním sokola stěhovavého a čápa černého.
Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Ústecký kraj | Památky

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Ústecký kraj | Příroda

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl

50 tipů, kam na výlet v okolí Ústí nad Labem

Vyrazili jste do Ústí nad Labem na prázdniny, nebo ve městě žijete a rádi byste někam na výlet? Portál Kudy z nudy pro vás připravil výběr toho nejlepšího co v okolí krajské metropole najdete. Můžete navštívit hrady a zámky, projít se po naučných stezkách, nebo si pořádně zasportovat.
Ústecký kraj | Zážitky