!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V Kaňonu Labe platí nová pravidla pro lezce
V Kaňonu Labe platí nová pravidla pro lezce
"> "> ">
Letní sporty

V Kaňonu Labe platí nová pravidla pro lezce

Vydáno 10. února 2021
Milovníci skalního lezení mají od letošního roku jinak nastaveny pravidla tohoto sportu v Kaňonu Labe. V některých částech území je povoleno lézt od 1. července do 31. ledna. Došlo také k rozšíření území, kde lze lézt celoročně.
kaňon labeNová úprava lezeckých pravidel rozčleňuje NPR Kaňon Labe do šesti dílčích oblastí, ve třech z nich je možné lézt celoročně, ve třech do července do ledna. Kritériem pro časové omezení lezecké činnosti zde byla známá stabilní hnízdiště zvláště chráněných druhů ptáků. Nová pravidla platí od začátku února 2021 a v platnosti zůstanou až do roku 2030.

Nejvýznamnější změny nastaly zejména ve vymezení míst, kde je možné lézt celoročně a kde naopak pouze sezonně. Současně byly upraveny termíny pro sezonní lezení tak, aby došlo ke přiblížení k úpravě platné pro blízký Národní park České Švýcarsko.
 

Kde a kam se může lézt

skalní lezeníNová úprava lezeckých pravidel rozčleňuje Labský kaňon do šesti oblastí, kde lze lézt celoročně a sezónně. Od 1.7. do 31.1. je povoleno lézt od Blokové stěny (která není na území NPR) ke skále Cestář Kabourek, od Pyramidy k Penzionu svět a od Hladké věže k Dolní věži.
 
Celoročně je otevřena část skal od Ztraceného kamaráda ke skále Pod Marínou, od Kardinála po Piskořův (Houserův) pilíř a od Jižní stěny po Vzkříšenou stěnu.
 
vyhlídkaNaopak zcela uzavřeny zůstávají věže Doutník a Čihadlo. Prvovýstupy na dalších 19 skalních objektů musí povolit správci národního parku. Jde třeba o skály Kormidelník, Maják, Titanik či Minaret. Naopak na 30 skalních útvarů jsou prvovýstupy zcela zakázány. Jedná se mimo jiné o Belveder, Sarajevskou stěnu, Trůn nebo Zrcadlo.

Úprava míst, kde je povoleno nebo zakázáno skalní lezní je ovlivněno především výskytem zvláště chráněných druhů ptáků, zejména hnízděním sokola stěhovavého a čápa černého.
Kaňon Labe - nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Kaňon Labe - nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

Další aktuality

23.2.
2021
Dycky Most! aneb objevte místa z oblíbeného seriálu

Dycky Most! aneb objevte místa z oblíbeného seriálu

Severozápadní Čechy | Životní styl
18.2.
2021
Zámek Duchcov letos poprvé otevře nový grafický kabinet

Zámek Duchcov letos poprvé otevře nový grafický kabinet

Severozápadní Čechy | Památky
11.2.
2021
Na Labské stezce poslouží cyklistům nový cykloprůvodce

Na Labské stezce poslouží cyklistům nový cykloprůvodce

Severozápadní Čechy | Letní sporty