Úvod > Aktuality > V Jizerských horách se o víkendu začne lyžovat
V Jizerských horách se o víkendu začne lyžovat
"> ">
Zimní sporty

V Jizerských horách se o víkendu začne lyžovat

  • Vydáno12. prosince 2018
Příchod studené fronty a husté sněžení významně podpořilo začátek sezóny v Jizerských horách. V největším skiareálu Jizerských hor na Tanvaldském Špičáku tak může začít o tomto víkendu 15. prosince zimní sezona. V provozu bude lanovka na Špičáku I s červenou sjezdovkou. Díky sněhové nadílce už mohou konečně do hor vyrazit také běžkaři.
Tanvaldský špičákV největším skiareálu Jizerských hor na Tanvaldském Špičáku začne o tomto víkendu 15. prosince zimní sezona. V provozu bude lanovka na Špičáku I s červenou sjezdovkou. Na sjezdovce je asi půl metru sněhu, skiareálu se podařilo dopomoci sněhové nadílce také čtyřmi novými sněžnými děly. Na Severáku v Hraběticích a v lyžařském středisku Bedřichov by sezona měla začít nejspíš v příštím týdnu.

Hlavní novinkou ve skiareálu na Tanvaldském Špičáku je nová odpojitelná lanovka. Na osmi kilometrech tratí tak budou od letoška dvě čtyřsedačky. Výstavba druhé už je hotová, čeká se jen na vydání rozhodnutí o zahájení zkušebního provozu. Lyžaře by měla druhá lanovka začít vozit od 20. prosince, obsluhovat bude černou sjezdovku Slalomák a modrou Kostelní. Lanovka zlepší hlavně komfort pro lyžaře, každá sedačka má takzvanou bublinu, plastový kryt. Lidé tak budou chráněni před sněžením či větrem a rychlejší bude i cesta nahoru.
 

Jizerky pro běžkaře

Šámalova chataOd úterka na hřebenech hor s přestávkami sněží, vrstva sněhu nyní dosahuje cca 30 cm. To je shodou okolností minimální hranice nezbytná pro bezpečný pohyb rolby. V průběhu středy 12. prosince 2018 padne konečné rozhodnutí o rozsahu úprav na Jizerské magistrále v dalších dnech. Pokud by se rolbaři rozhodli ještě počkat, můžete se protáhnout alespoň na stadionu v Bedřichově, který bude do odpoledne připraven a do večera osvětlen. Teploty se v Jizerskách drží od - 3 do – 2 stupňů Celsia.

Stopy se tedy budou upravovat v nejbližších dnech, zatím běžkaři jezdí po vyšlapaných stopách anebo v kolejích po sněžných skútrech. Prošlapané stopy najdete okolo Bedřichova na Šámalku, Kristiánov, Hřebínek i Knajpu. Z Jizerky se dá po Promenádní na Smědavu.
Skiareál Tanvaldský Špičák – Ski Aréna Jizerky

Skiareál Tanvaldský Špičák – Ski Aréna Jizerky

Ski Aréna Jizerky Tanvaldský Špičák je největším lyžařským areálem v Jizerských horách. Středisko disponuje sjezdovými tratěmi takové kvality, že se zde pořádají i závody evropské úrovně. Pro nejmenší lyžaře a jejich výuku v areálu naleznete pojízdný koberec Sunkid.

Skiareál Bedřichov

Skiareál Bedřichov

Skiareál Bedřichov disponuje 8 vleky. Lyžovat můžete na 9 sjezdovkách s lehkou a střední obtížností. Noční lyžování si vyzkoušíte na sjezdovce Malinovka. A pokud chcete prozkoumat okolí, stačí přezout lyže a vyrazit na běžkařské tratě Jizerské magistrály.

Lyžařský areál Severák v Hraběticích

Lyžařský areál Severák v Hraběticích

Lyžařský areál Severák je nejchladnějším místem v Jizerských horách. Sjezdové tratě jsou vhodné především pro rodiny s dětmi. Pro nejmenší návštěvníky také areál významně rozšířil své služby.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Horská chata Smědava

Horská chata Smědava

Horská chata Smědava je královnou mezi jizerskohorskými chatami, první zmínka o ní pochází z již roku 1814. Chata leží v nadmořské výšce 847 m u sezónně otevřené Smědavské silnice a tvoří významný turistický bod v Jizerských horách.

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalovu chatu, původně lovecký zámeček Clam-Gallasů, užíval za první republiky Dr. Přemysl Šámal, kancléř prezidenta T. G. Masaryka. Interiér byl obložen modřínem a apartmán s koupelnou byl zařízen stejně jako v Černínském paláci. Dnes slouží chata všem turistům k načerpání nových sil.

Sklářská osada Kristiánov

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Další aktuality