Úvod > Aktuality > V Jiráskových sadech v Hradci Králové vykvetl unikátní Drakovec
V Jiráskových sadech v Hradci Králové vykvetl unikátní Drakovec
"> V Jiráskových sadech v Hradci Králové vykvetl unikátní Drakovec
Příroda

V Jiráskových sadech v Hradci Králové vykvetl unikátní Drakovec

  • Vydáno26. července 2013
V Jiráskových sadech v Hradci Králové právě vykvetla jedna botanická rarita. Jedná se o středomořskou rostlinu Drakovec obecný, kterou lze snadno rozeznatá podle vůně, tedy spíše zápachu – je totiž cítit po zkaženém mase.
Drakovec obecnýV letním období lákají Jiráskovy sady své návštěvníky kromě jiného i na bohatou květinovou výzdobu. Letos je zdobí 25 tisíc letniček a téměř polovina z nich je umístěna na parteru u vstupu do parku. Pro letošní léto si místní zahradnice připravily pro návštěvníky neobvyklou zajímavost – jde o rostlinu jménem Drakovec obecný, který právě v těchto dnech kvete. Jedná se spíše o sbírkovou květinu původem ze Středomoří s velmi netradičním květem, jenž láká hmyz nejen na „vůni“ zkaženého masa, ale má také velmi neobvyklou schopnost vytvářet a udržovat teplo uvnitř květu.

Botanickou raritu je možné vidět nedaleko altánu, pod schody vedoucí ke vchodu obytného objektu správy parku, kde roste několik jedinců této podivuhodné rostliny. S návštěvou je však potřeba si pospíšit, kvete totiž jen několik dní.
Jiráskovy sady v Hradci Králové

Jiráskovy sady v Hradci Králové

Jiráskovy sady jsou vybudovány na trojúhelníkovém území tvořeném soutokem řek Labe a Orlice. Najdete zde četné vzácné dřeviny, hudební pavilon, zbytky pevnostního opevnění a dřevěný kostelík sv. Mikuláše z počátku 16. století.

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města, na každé trase najdete informační stojany v uvedené barvě a první dvě trasy jsou doplněny ještě značkami na obrubnících chodníků.