Úvod > Aktuality > V Jindřichově Hradci najdete trosky válečného letounu
V Jindřichově Hradci najdete trosky válečného letounu
">

V Jindřichově Hradci najdete trosky válečného letounu

  • Vydáno19. listopadu 2011
Minimálně pět let bude v Muzeu Jindřichohradecka expozice věnovaná letecké bitvě nad Jindřichohradeckem ze druhé světové války. Její ozdobou jsou zrekonstruované části letounu Focke-Wulf Fw 190, který se zřítil v srpnu 1944 při letecké bitvě americké letky a německé Luftwaffe u Otína.
Torzo letounu pomáhali v květnu 2011 vyzvedávat ze země členové jindřichohradeckého Klubu letecké historie, jejímž členem je i archeolog muzea Vladislav Burian. Stroj byl v hloubce pěti metrů téměř 70 let. Až letos se podařilo přesněji určit, kde by sestřelené letadlo mohlo ležet. Výstavu chtějí nadšenci z klubu navíc pravidelně obměňovat.

Spolu s dalšími kolegy z klubu se pokusí zajistit další nové objekty připomínajícíc leteckou bitvu z druhé světové války. Postupně budou obměňovat i vystavované části zrekonstruovaného letounu Focke-Wulf Fw 190, jelikož všechny komponenty se do prostor expozice najednou nevejdou.

Letecká bitva nad Jindřichohradeckem se uskutečnila v srpnu 1944. Pilot zmíněného letounu Hubert Engst se stačil při bitvě katapultovat, absolvoval potom ještě další letecké boje a válku přežil. Engst byl podle historiků vynikající stíhací pilot. Na Jindřichohradecku se podle odborníků nachází pod zemí torzo ještě jednoho sestřeleného letadla. Klub historie letectví by jej v budoucnu rád nalezl a vyzvedl. Zbytky většiny strojů, které se nad územím tehdejšího protektorátu zřítily, však mířily zpátky do výroby. Němci z nich ke konci války, kdy měli nouzi o materiál, dělali zbraně nebo munici.
Expozice letecké bitvy nad Jindřichovým Hradcem

Expozice letecké bitvy nad Jindřichovým Hradcem

V Muzeu Jindřichohradecka najdete expozici věnovanou letecké bitvě nad Jindřichohradeckem ze druhé světové války. Na výstavě spatříte zrekonstruované části letounu Focke-Wulf Fw 190, který se zřítil v srpnu 1944 při souboji americké letky a německé Luftwaffe u Otína.