Úvod > Aktuality > V Jilemnici opět stojí obří sněhový Krakonoš
V Jilemnici opět stojí obří sněhový Krakonoš
"> "> ">
Zážitky

V Jilemnici opět stojí obří sněhový Krakonoš

  • Vydáno21. ledna 2021
Na náměstí v Jilemnici tak jako skoro každý rok, vyrostla ze sněhu socha Krakonoše! Obří sněhovou sochu tvoří výtvarník Josef Dufek se dvěma pomocníky. Oblíbenou turistickou atrakci staví už od roku 1997. Každý rok má jilemnický Krakonoš trochu jinou podobu.
Krakonoš v JilemniciJilemnického Krakonoše letos opět tvoří skupina šikovných výtvarníků v čele s Josefem Dufkem. Ten sněhového obra staví už více než dvacet let. Navázal tak na tradici udržovanou jeho otcem a založenou jeho dědečkem. Sněhový Krakonoš vyrostl poprvé na jilemnickém náměstí už v roce 1909, tehdy jako stojící postava. Tím byla založena tradice, která se vždy spoléhala na přízeň přírody.

Krakonoš na jilemnickém náměstí je každý rok trošku jiný – v minulosti měl například ze sněhu i klobouk nebo mu na rameni stála sojka. Letos sedí vládce hor na náměstí v Jilemnici bez klobouku, se sukovicí v ruce, ovšem zbývají mu dodělat obří boty. Hotov v celé své kráse bude ve čtvrtek 21. ledna 2021 v odpoledních hodinách.

Krakonoš 2021Vytvarovat Krakonoše není však žádná lehká práce – aby šla socha vytvořit, musí se naházet lopaty sněhu a na detaily se potom používá lopatka na uhlí, špachtle nebo sekera. Úplně nakonec ho výtvarníci postříkají vodou, aby pořádně zmrzl. Krakonoš, jehož hlava se vždy obrací k vrcholům jeho domovských hor, stojí v Jilemnici každou zimu. Nebyl zde pouze v roce 1912, 2013, 2016 a 2020. Jestliže mrazivé počasí nějakou dobu vydrží, neměl by Krakonoš roztát dřív než za pár týdnů.
Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Via fabrilis – cesta řemeslných tradic vede z Vrchlabí do polského Boleslavce. Na vyznačené trase je osm zastavení na české a šest na polské straně Krkonoš.

Jilemnice – kolébka českého lyžování

Jilemnice – kolébka českého lyžování

V Jilemnici najdete nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívit zde můžete Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování nebo Zvědavou uličku s domy posunutými vždy o jednu okenní osu blíž do ulice.

Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš

Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš

Ulička reprezentuje vynikající soubor lidové architektury, postavený většinou po velikém požáru města r. 1788. Název uličky vychází z faktu, že domy na západní straně jsou za sebou postaveny tak, aby každý další byl posunut o jednu okenní osu blíž do ulice.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl