Úvod > Aktuality > V Jilemnici opět stojí obří sněhová socha!
Zdroj foto: krkonose.eu
Zážitky

V Jilemnici opět stojí obří sněhová socha!

  • Vydáno11. února 2023
Na náměstí v Jilemnici, tak jako skoro každý rok, vyrostla ze sněhu obří sněhová socha! I když se většinou jedná o pána hor Krakonoše, letos zdobí jilemnické centrum jiný vládce. Národní památkový ústav totiž rok 2023 vyhlásil rokem hraběcího rodu Harrachů a tak výtvarník Josef Dufek se dvěma svými pomocníky vystavěli uprostřed Jilemnice hraběte Jana Nepomuka Harracha. Oblíbenou turistickou atrakci staví pan Dufek už od roku 1997 a každý rok má sněžná socha trochu jinou podobu.
Krkonoše Jan HarrachKaždou správnou zimu, když mrzne a je dostatek sněhu, vzniká v Jilemnici pod rukama zkušeného výtvarníka Josefa Dufka obří socha Krakonoše. Minulý rok zima sněhosochání nepřála, ale letos je tomu jinak. Už v pondělí 6. února začala stavba oblíbené sněhové sochy. Tentokrát ale nikoli tradičního Krakonoše, ale samotného hraběte Jana Nepomuka Harracha. Jilemnice se tak připojuje k roku Harrachů, který vyhlásil Národní památkový ústav.

Rod Harrachů je významně spjat s Krkonošemi velmi silným poutem. Jan Nepomuk (1828-1909) byl jednou z nejvýraznějších osobností rodu, mecenáš s pověstí kavalíra, bojující za zájmy českých zemí. Na Jilemnicko zavedl lyže a zasloužil se o prudký nástup lyžařského sportu v českých zemích. Letošní socha byla dokončena ve čtvrtek 9. února a vydrží dokud bude trvat chladné počasí. Do velkolepého díla se pustil místní výtvarník Josef Dufek se svými pomocníky. Třímetrovou sochu vytvořil podle obrazu z jilemnického muzea.
 

Tradice od roku 1909

Krakonoš v JilemniciPan Dufek se skupinou šikovných výtvarníků tvoří obří sněhovou sochu již více než dvacet let. Navázal tak na tradici udržovanou jeho otcem a založenou jeho dědečkem. Sněhový Krakonoš vyrostl poprvé na jilemnickém náměstí už v roce 1909, tehdy jako stojící postava. Tím byla založena tradice, která se vždy spoléhala na přízeň přírody. Krakonoš je každý rok trošku jiný – v minulosti měl například ze sněhu i klobouk nebo mu na rameni stála sojka.

Vytvarovat Krakonoše však není žádná lehká práce – aby šla socha vytvořit, musí se naházet lopaty sněhu a na detaily se potom používá lopatka na uhlí, špachtle nebo sekera. Úplně nakonec ho výtvarníci postříkají vodou, aby pořádně zmrzl. Krakonoš, jehož hlava se vždy obrací k vrcholům jeho domovských hor, stojí v Jilemnici každou zimu. Nebyl zde pouze v roce 1912, 2013, 2016, 2020 a 2022. Jestliže mrazivé počasí nějakou dobu vydrží, neměl by Krakonoš roztát dřív než za pár týdnů.
Jilemnice – kolébka českého lyžování

Jilemnice – kolébka českého lyžování

V Jilemnici najdete nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívit zde můžete Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování nebo Zvědavou uličku s domy posunutými vždy o jednu okenní osu blíž do ulice.

Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš

Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš

Ulička reprezentuje vynikající soubor lidové architektury, postavený většinou po velikém požáru města r. 1788. Název uličky vychází z faktu, že domy na západní straně jsou za sebou postaveny tak, aby každý další byl posunut o jednu okenní osu blíž do ulice.

Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Via fabrilis – cesta řemeslných tradic vede z Vrchlabí do polského Boleslavce. Na vyznačené trase je osm zastavení na české a šest na polské straně Krkonoš.

Další aktuality

Na Jizerské magistrále panují skvělé podmínky, vyražte do stopy!

Jizerská magistrála má na víkend skvěle upravené stopy z Bedřichova, Maliníku i Jizerky. Na tratích panují ideální sněhové podmínky, které lákají na krásný běžkařský výlet! Stopy pravidelně upravuje Jizerská o.p.s., která tak navazuje na vůbec nejdelší tradici úprav běžeckých tratí. Ta v Jizerských horách začala již roku 1984.
Liberecký kraj | Zimní sporty

10 tipů, kam za krásou bižuterie na severu Čech

Severní Čechy byly a jsou významným centrem českých šperkařů. Především Jablonecko patří stále mezi největší světové producenty skleněných polotovarů, jako jsou bižuterní kameny, perle a perličky. Víte, že nejdelší náhrdelník na světě můžete vidět v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci? Je dlouhý 220 metrů, skládá se z 9.244 perel a v roce 1994 ho vyrobili studenti tamější střední umělecko-průmyslové školy. Stejné muzeu spravuje největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob. Více než 300 let tradice jablonecké bižuterie je symbolem kvality, nadčasové krásy a řemeslného umění. Podívejte se do míst, kde se zrodila sláva české bižuterie.
Liberecký kraj | Zážitky

Vánoční trhy na Bělišti v Železném Brodě trvají až do neděle

V prostorách národopisné expozice na Bělišti v Železném Brodě je od 30. listopadu do 3. prosince 2023 připravena bohatá nabídka vánočního a dárkového zboží, těšit se můžete také na výrobky Sdružení zdravotně postižených či studentů železnobrodské sklářské školy. V sobotu navíc můžete vyrazit na železobrodské náměstí 3. května, kde se bude rozsvícen strom a konají se tu trhy s kulturním programem.
Liberecký kraj | Kultura

Skiareál Ještěd zahájí lyžařskou sezónu již tuto sobotu!

Díky příznivým podmínkám pro technické zasněžování a bohaté nadílce přírodního sněhu zahájí Skiareál Ještěd lyžařskou sezónu již v sobotu 2. prosince 2023, a to na oblíbené sjezdovce Efecta Nová Skalka. Skipasy za zaváděcí ceny již od 390 korun mohou lyžaři zakoupit v předprodeji online přes věrnostní program Gopass. Volné kapacity stále hlásí i většina hotelů a penzionů v Liberci, tak neváhejte, odpočiňte si od předvánočních nákupů a přijeďte si zalyžovat do nejdostupnějšího střediska v Čechách! Z centra Liberce jste na lyžích za pár minut tramvají a autem z Prahy za pouhou hodinu.
Liberecký kraj | Zimní sporty

#světovéČesko a železniční viadukt v Kryštofově Údolí: most téměř jako z filmů o Harrym Potterovi

Čtrnáct oblouků, délka 230 metrů, výška třicet metrů nad údolím: to jsou parametry železničního viaduktu v Kryštofově Údolí. Slušela by mu role v nějakém filmovém trháku, aby dosáhl stejné popularity jako viadukt Glenfinnan ve Skotsku. Ten zná z filmů o Harrym Potterovi skutečně celý svět.
Liberecký kraj | Památky

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby

Společnost Regata Máchovo jezero připravila na každou adventní neděli sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě!
Liberecký kraj | Zážitky

Vypravte se do pohádky na zámek Sychrov

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrov již mají svoji tradici. První prohlídky tohoto druhu se uskutečnily už v prosinci 2002 a od té doby pravidelně nejpohádkovější zámek Libereckého kraje ožívá pohádkovým příběhem. Koncem listopadu, přesněji řečeno 25. a 26. 11. 2023, se na zámku Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, objeví čertice, která zábavnou a nenáročnou formou ukáže dětem nejkrásnější prostory zámku. Současně bude na nádvoří probíhat oblíbený adventní trh.
Liberecký kraj | Zážitky

Víkend Křišťálového údolí 2023: užijte si prohlídky skláren a ateliérů

Letos již po čtvrté otevřou své brány desítky sklářů, výrobců bižuterie nebo vánočních ozdob v celém Libereckém kraji. Návštěvníci Víkendu Křišťálového údolí se budou moci vydat i do muzeí a středních sklářských a uměleckých škol v Jablonci nad Nisou, Železném Brodě, Kamenickém Šenově nebo Novém Boru. Otevřené dveře ateliérů, skláren a škol budou ve dnech 25. a 26. listopadu 2023. Poznejte a podívejte se na práci se sklem zblízka!
Liberecký kraj | Zážitky