Úvod > Aktuality > Vánoce za první republiky i za socialismu: Jihočeské muzeum zve na výstavu Století českých Vánoc

Vánoce za první republiky i za socialismu: Jihočeské muzeum zve na výstavu Století českých Vánoc

Vydáno 7. prosince 2018 Kultura
Tradiční tematická výstava v českobudějovickém Jihočeském muzeu tentokrát představuje různé podoby Vánoc ve 20. století. Zájemci nahlédnou do několika dobových interiérů a seznámí se s tím, jak prožívali nejkrásnější svátky v roce naši předkové za první republiky, ale i v době normalizace. Výstavu si je možné prohlédnout až do 6. ledna 2019.
staré VánocePodobu vánočních svátků ovlivňuje rodinná tradice i historické události. Bouřlivé 20. století je toho výstižným důkazem. Na jeho počátku ještě žijí ve venkovském prostředí lidové Vánoce se zbožnou oslavou Kristova narození, skromnými dárky a mnoha starými zvyky a pověrami, které se váží ke konci kalendářního roku. V závěru století se Vánoce mění ve svátky hojnosti a konzumu a jejich duchovní rozměr se pomalu vytrácí. Dvě světové války, hospodářská krize, změny politického systému, měnová reforma – to všechno se podepsalo na proměnách českých Vánoc minulého století.

První republika zažila konjunkturu, kdy ve většině domácností zářily stromečky s pestrou nadílkou, ale také bídu, mírněnou jen vánočními charitativními akcemi pro ty nejchudší. Nejznámější z nich, Vánoční strom republiky, později nacisté zakázali. Tradice byla po válce obnovena, ale počátkem 50. let znovu zrušena, tentokrát komunisty.
 

Na Ježíška si nepřišel děda Mráz ani Santa

VánoceV té době se také pokusil vystřídat Boží děťátko pokrokovější děda Mráz a zároveň mizely koledy, knížky i pohlednice, připomínající náboženskou dimenzi Vánoc. V těchto šetrných časech se pod stromečkem objevovaly jen malé dárky, tropické ovoce zastoupila jablíčka a vánoční papír se po použití schovával na další roky. Později se situace v zásobování postupně zlepšovala, ale na žádané zboží, jako byly mandarinky, banány, strouhaný kokos nebo čočka, se ještě v 70. a 80. letech stály dlouhé fronty. Exkluzivity – kvalitní elektronika nebo opravdové džíny – se kupovaly v Tuzexu za (často "vyšmelené") bony. Naopak oblíbeným a všeobecně rozšířeným benefitem byly vánoční kolekce, které dostávali pracující od odborů zdarma.

Po roce 1989 se do českých Vánoc vrátily v plné slávě koledy, betlémy, půlnoční bohoslužby i dobročinné sbírky. A také Ježíšek s náručí plnou dárků, kterého se zatím z českých Vánoc nedokázal vypudit ani děda Mráz, ani pak v novějších časech Santa Klaus.
 

Venkovská světnice i luxusní městský interiér

Vánoce ruská ozdobaVýstava představuje lidovou venkovskou světnici se skromným stromečkem a malými dárky z počátku 20. století ale také slavnostní městský interiér 20. a 30. let, pokoj z prvních desetiletí budování socialismu i Vánoce v době normalizace. K dobové atmosféře přispívají nejen ukázky vánoční výzdoby a ozdob, ale také reklamy, vánoční papíry, pohlednice a samozřejmě ukázky dárků, kterými si lidé v dřívějších dobách dělali radost.

Během adventu a Vánoc probíhají ve výstavním sále také ukázky řemesel a "vánočních dovedností", jako je zdobení perníčků, výroba štípaných holubiček anebo ukázky zhotovení figurek ze šustí. Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 9:00 do 17:30 hodin. Vstupné na samotnou výstavu činí 25 korun.
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.